Reklama

snížená funkce štítné žlázy

el. (So, 13. 12. 2008 - 23:12)

pro Elišku: ano,tzv.knedlík v krku mívám.Než jsem začala brát letrox,tak jsem to ale nemívala.Teď se to stane někdy.A zánět hrtanu tak 1x za 2 měsíce.Myslím,že tam spojitost je.

Oskareta (So, 13. 12. 2008 - 21:12)

To s těma vystupujícíma očima je pravda, je to jeden z příznaků hyperfunkce. Počítej ale s tím, že to bude nějakou dobu trvat, než si zase tělo zvykne, že nic nebereš, a přizpůsobí se. Mně se sice ulevilo prakticky hned, jak jsem to vysadila, ale záchvaty zimnice jsem měla ještě cca 2 -3 měsíce poté. Hlavně buď v pohodě a měj psychiku v klidu, to je moc důležité. A já jsem měla 50 Euthyrox, brala jsem střídavě 1 tbl. a 1/2.

A s těmi hormony je to opravdu zajímavé. Nevím, jestli jsem to tu už někde nepsala, ale na vyplavování thyroxinu má vliv teplota. Pokud je ho v krvi málo, organismus se ochladí a tím dostane hypotalamus pokyn, aby vyplavil thyreoliberin. Ten zas dá pokyn hypofýze a ta vyplaví thyroxin, který nabudí štítnou žlázu, aby vyráběla T3 a T4. Ale když jsi ve stresu, máš deprese nebo úzkosti, tak se ti vyplaví adrenalin a ten způsobí "ohřátí" organismu. Následkem toho se nevyplavuje thyreoliberin a citliví jedinci se dostanou do hypotyreózy, která se u nich třeba něčím projeví. Odrazí se ti to v krvi a endokrinolog, namísto toho, aby se tě vyptal, jak se ti vede a na všechno kolem, ti hned nasadí léky. Takový je aspoň můj příběh.

Eliška (So, 13. 12. 2008 - 20:12)

Jó, ten stres.. To je věčný problém. Jsem prostě nervák. A na vše reaguju přehnaně. Jinak moc díky za rady, člověka potěší, když někdo chápe a zná .. Ješte jedna věc: pociťovala jsi před léčbou něco jako "knedlík v krku" nebo chraptění? To mě trápí už roky a nevím,zda to souvisí se štítkou nebo s astmatem, případně s chronickým zánětem hrtanu, které mám. A ještě jednou velký díky, ryby mám celkem ráda,táta dělá v sádkách, zařadím častěji :-)

el. (So, 13. 12. 2008 - 18:12)

Máš pravdu,taky bych nic nebrala v Tvém případě.Mojí mamce nasadili taky euthyrox a měla to samé,co ty. A naplno hned 50-ku!Já brala letrox nejdřív 1xtýdně,pak 2x atd. jen 25mg.Byly to i tak šoky pro tělo,než si zvyklo na podpůrné hormony. Nikdy bych nevěřila,co všechno šž ovlivňuje. Ale Ty na to vůbec nemysli a snaž se dodávat jod přirozeně z rybiček. A nezapomeň,že hlavně stres pomáhá ke zhoršení a vzniku autoimun.onemocnění. Pomáhá cvičit jogu-zvláště "svíčku"-to stimuluje a dává do rovnováhy šž.

Eliška (So, 13. 12. 2008 - 18:12)

Tak přeju,aby to bylo dobré, zřejmě jsi měla štěstí na endokrinologa.Mě zjistili taky autoimunitní zánět při normální funkci..Jenže mě tak předávkovali Euthyroxem,že jsem ho musela vysadit a teď nevím,co dál.Obvoďačka mi řekla,že pokud se budu cítit ňák moc unavená nebo zimomřivá,mám zkusit to opatrně znovu nasadit,ale třeba jen 25 dvakrát týdně. A ne rovnou 50 denně,jak jsem měla. Tak uvidím. Bojím se toho, že mi po euthyroxu zas budou padat vlasy,že nebudu spát,atd. Předávkování je hnus,to už nechci zažít. Zajímalo by mě, proč si doktoři myslí, že podáváním hormonu š.ž. zastaví nebo zpomalí její sebedestrukci nebo utlumí zánět. Tomu nerozumím. A dokud nebudu padat únavou nebo tloustnout,nic brát nechci.

el. (Pá, 12. 12. 2008 - 13:12)

No právě,hodnoty byly v normě. Obvodní dr.se nad tím vůbec nepozastavil,když mi dělal rozbor krve-na ledviny,játra,šž atd.Byla jsem strašně unavená a všechno mně bolelo,trávení špatné a problémy s menstr. Až gynekolog mně poslal na endokrinologii,kde zjistili při podrobném rozboru vlastně autoimun.zánět.Po nasazení letroxu se to zlepšilo a vše upravilo. Až na vznik té tetanie-nedostatek hořčíku,možná i jiných minerálů.Užívám Magnosolv a tetanie skoro vymizela. Tak snad už to nebude horší.

Eliška (Čt, 11. 12. 2008 - 15:12)

Jeste dotaz na "el": pri tech vysokych protilatkach,1780 je sila,jake jsi mela hodnoty hormonu st.zlazy?zjistili hypofunkci?diky

Eliška (St, 10. 12. 2008 - 19:12)

Oskareto, jeste jeden dotaz: jake davky euthyroxu jsi brala ty?diky

Eliška (St, 10. 12. 2008 - 12:12)

Diky za info. Vidim Oskareto, ze to mas nastudovany. To s tim kortizolem je zajimavy. Jsem rada,ze jsem na nekoho takoveho narazila. Dnes uz to je tyden,co to neberu a je mi o neco lepe.zmizelo to caste vymesovani a tres rukou.vlasy stale padaji,ale mene.tak jsem zvedava,zda se objevi i menzes. Porad jsem ale nejak tak hyperaktivni.Ten muj alergolog je vazne fajn,chodim k nemu uz leta a vzdy dobre poradi. Take mi rekl,ze se mu zda,ze mi trochu "vylezli oci",coz je pry priznak hyperfunkce.je pravda,ze me posledni dobou boli. Jeste to tak! A taky rikal,ze driv se stitna zlaza lecila,az kdyz byla nejak zmenena funkce,ze podavani euthyroxu pri autoimunitnim onemocneni a zaroven spravne funkci st.zlazy je pomerne novy postup.Rada bych zmenila endokrinologa,precijen bych chtela,aby mi nekdo jednou za rok to sono udelal.Ale nakyho konzervativnejsiho,co hned nepise leky,nejlepe starsi generaci.tak jestli nekdo o nekom takovem v Praze vite,napiste.diky.zdravim.Eliska

el. (Út, 9. 12. 2008 - 19:12)

Ty protilátky jsou v normě do 40. Mně našli 1780 !! Ale to už jsem padala únavou na hu.. Tak mi nasadili letrox.25 mg,teď už 50-po 3 letech.S únavou je to lepší,také trávení se mi upravilo a gyn.problémy.Ale nastoupila tetanie,občasné bušení srdce,návaly. To tak asi 3x do roka mně přepadne.No co už.Bez léků už bych asi zkolabovala.Štítka řídí všechno. Teda v mém případě už jen cizí hormony.

Oskareta (Út, 9. 12. 2008 - 18:12)

Jo, a ty hodnoty protilátek bohužel neznám.

Oskareta (Út, 9. 12. 2008 - 18:12)

Tak tomu taky nevěřím, že by se braním Euthyroxu zpomalila destrukce štítné žlázy. Jinak ty výrazy, to je sonografická hantýrka. Když je něco hypoechogenní, znamená to, že je to světlé. To žlázy jsou, takže je to normální. Co jsou ty ložiska, nevím, nejspíš je to prostě součást žlázy. Mně tam vyloženě našli pár malých uzlíků. A navíc, ono se rentgenologům a sonografistům jen tak bezdůvodně neříká "vládci stínů".
Jinak s tím imunitním oknem má tvůj alergolog pravdu. Když se člověk dostane do stresu, vyplaví se z nadledvinek kortikoidy, a ty tlumí imunitu. Mimo jiné ve stresu se vyplaví i adrenalin a na jeho základě se trošku utlumí štítná žláza.
A vašeho pejska je mi moc líto, ale ty jedy, co ti menťáci takhle pohazujou, jsou pěkný svinstvo. U psů většinou zpočátku, kdy se to ještě dá léčbou ovlivnit, nejsou žádné příznaky. A když už jsou, tak je bohužel pozdě.
Taky sdílím názor tvého lékaře, že pokud je mi bez léku fajn a s lékem zle, že není co řešit.
Držím ti palce, ať je ti dobře. Já jsem se po vysazení Euthyroxu srovnala a žádné potíže tohoto druhu už nemám, tak to snad bude O.K.

Eliška (Út, 9. 12. 2008 - 15:12)

Oskareto,dnes jsem mluvila se svym alergologem a ten mi rikal,ze si nekteri endokrinologove mysli,ze uzivani leku muze zpomalit proces destrukce stitne zlazy protilatkama.ale,ze jemu se to nezda moc pravdepodobny.a kdyz jsem mu popsala,jaky jsem mela stavy,rekl,at to neberu.ze pokud mi bylo bez leku fajn a po nich zle,neni co resit.za 14dni jdu na imunologii na odbery,tak jsem zvedava,co se zmenilo.jinak ty protilatky jsem mela anti TG 120 a anti TPO 164.Nevis,jake jsou hranicni hodnoty?nekde jsem cetla,ze nekteri maj TPO az 400 nebo i vic..oproti tomu to mam nizky.A jeste jeden dotaz.ve zprave mam napsano:parenchym zlazy jemne zrnity,lehce hypoechogenni,nehomogenni,s cetnymi splyvajicimi hypoechogennimi lozisky do 5mm velikosti.No,z toho nejsem moudra..Tak jestli Ti to neco rika,prosim o vysvetleni.Na endokr. jsem objednana na konec ledna,tak jsem zvedava,co mi rekne,jestli mi vynada,ze jsem to vysadila.diky.ahoj

Eliška (So, 6. 12. 2008 - 23:12)

Děkuji Ti,Oskareto,jsi moc hodná.Vlastne mi to zjistili,kdyz zkoumali na imunologii,proc furt marodim.no a nasli jen ty protilatky.tak mi prijde,ze se chytli,ceho slo.Jsem rada,ze sono mam v poradku,zadny uzlik.Ja jsem vzdy ze vseho nervni.Muj alergolog ma takovou teorii,ze existuje neco jako "imunitni okno",ze kdyz se clovek dostane do stresu,klesne imunita,onemocni,ale za par hodin,jsou vsechny ANA hodnoty apod uz zase v poradku,takze nic nenajdou.Uz nechci zadny zkoumani...No a toho stresu bylo letos dost.Pises,ze jsi veterinarka..nam na jare onemocnel pes,ridgeback,milacek.selhavani jater.Lecba nas stala cca 10tisic.V zari uz sotva lezl,hnila mu kuze,prujmy,padal na cumak,zhubl 10kg.Museli jsme ho nechat uspat.No a dva tydny na to zemrel sousedum sarpej.A pozdeji jsme zjistili,ze tu nekdo travi psy,letos jich zemrelo v blizkem okoli uz deset za podezr.okolnosti.bylo o tom i v na vlastni oci.jiste si umis predstavit,jak nam bylo.Lidi sou..:-( Jeste jednou moc diky,za rady,ja taky radej pockam a nic brat nebudu.Casto ctu,ze zacli lidi brat male davky euthyroxu a skoncili u nekolikanasobnych.Mas pravdu,kdo nezazil predavkovani a ty stavy s tim spojene,nepochopi.A pry to muze byt velmi nebezpecne na srdce.Uz to 3 dny neberu a v noci na dnesek jsem i trochu spala.Díky.Jsem ráda,ze jsi mi poradila.Eliska

Oskareta (So, 6. 12. 2008 - 21:12)

Chápu tě, mám těch zdravotních problémů taky povícero. U té autoimunitní thyreoiditidy je to tak, že protilátky ti sice ničí štítnou žlázu, ale to, kolik se z ní má vyplavit T3 a T4, určuje hypofýza (podvěsek mozkový). Takže dokud to jen trochu jde, ta zbylá část štítné žlázy produkuje takové množství hormonů, kolik jí hypofýza "poručí" a ty ani nevíš, že nějakou hypofunkci máš. Pokud na to v této fázi přijdou doktoři a nasadí ti Euthyrox, logicky to skončí předávkováním a z toho plynoucími potížemi. Já jsem veterinářka a o této nemoci jsem si zjistila, co šlo. A dospěla jsem k závěru, že dokud nebudu mít klinické příznaky hypotyreózy (např. únava, chronická zácpa, přibírání na váze, atd.) Euthyrox prostě brát nebudu. Jednak to nemá žádný význam a naprosto nechápu doktory, proč jej v této fázi předepisují, a potom proto, že ty úzkosti, co jsem přitom zažívala, to bylo něco hrozného. Kdo neprožil, nepochopí. Navíc mi to nemůže nijak ublížit, protože kreténismus jako následek snížené funkce štítné žlázy vzniká jen v dětství, a to už mám nějaký ten rok za sebou. Ale pozor, mohou být potíže, pokud bys chtěla otěhotnět. Já jediné příznaky, které mám, je pár uzlíků ve štítné žláze. Otázka je, kolik zdravých lidí je tam má taky a jen se na ně nepřijde. Probrala jsem to se svým psychiatrem, což je velmi moudrý pán, a ten mi poradil, abych byla hlavně psychicky v pohodě, dodržovala životosprávu, a vše ostatní že bude taky v pořádku. Má naprostou pravdu. To, jestli se mi ta hypotyreóza rozjede i klinicky, teď nikdo neví a není v moci medicíny to nějak zjistit. Je možné, že za pár let mi štítná žláza nebude fungovat vůbec a hormony budu muset brát, ale teď to prostě neřeším. Není to nutné. Takže jestli ti endokrinolog neodpoví na tvé otázky a jen předepisuje léky (jako to dělala moje doktorka), vyměň ho!

Jarka (So, 6. 12. 2008 - 04:12)

Ahoj, chtěla bych se zeptat,jestli někdo víte, jaké jsou normy u anti-TPO, anti-TG? Děkuji

Eliška (St, 3. 12. 2008 - 22:12)

Na alergologii chodim,mam takove ty sezonni alergie a astma,s tim zas chodim na plicni.Teda,jak to tak vypisuji,mam toho dost.Mandle mam zakazany vyndat,prave kvuli astmatu a zapalum plic,to je lepsi angina,s tou se da jakz takz fungovat.A to jsem za posledni rok mela jeste 3krat pasovy opar..uf..Prijde mi ale,ze je to vsecko vzdy po nakym stresu.Beru kortikoidy na astma,bez nich uz to fakt neslo.A sranda je,ze mi kazdy dr. rika neco jineho.Ja uz to neresim,proste se hlidam,abych neprochladla a tak,letos celkem dobry,jen 5x nemocna,loni kazdy mesic.Jen me vadi,jak je mi zle po Euthyroxu,to je fakt hruza.Bez nej mi bylo lip.jak prohlizim internet,mam vazne vsecky priznaky predavkovani thyroxinem.A to,ze mi z nej uz i vynechava menzes,to je prilis.Je mi teprv 22let a nerada bych skoncila neplodna.Moc dik za info,bohuzel to mam do Brna pres celou republiku.Moji doktori jsou sice fajn,vse hezky vysvetlej,jenze kazdy ma uplne jiny nazor.

Lenka (St, 3. 12. 2008 - 22:12)

Eliško - a na alergologii jsi byla? A co výtěry na nějaký bacily v krku nebo mandle, nezvažovalo se je odstranit?
Jinak já chodím na endokrinologii u nás v Brně, k dr. Dostálové a ta mi vždycky všechno pěkně vysvětlila, dala mě do kupy a hlídala mě i v těhu, mám zdravé mimi ;-). Tak třeba bys jí mohla zkusit zavolat, nevím, co ti jinak poradit :-(. Měj se. Pa

Eliška (St, 3. 12. 2008 - 20:12)

Oskarete:Promin za tu "oskarku" prehledla jsem se :-}

Eliška (St, 3. 12. 2008 - 20:12)

Oskarce: Jeste bych se rada zeptala,zda nevis,jestli je moznost,ze zustane jen u autoimunni thyreoditidy a snizeni funkce nenastane?Ja mam ty protilatky proti stitnici vysoke uz dlouho a funkce stitne zlazy je stale v poradku.Nekdy si rikam,proc jsem k tem doktorum lezla..Vlastne slo o to,ze jsem byla casto nemocna,tak me vysetrili na imunologii a jediny co nasli bylo prave anti TG a anti TPO.No a ac beru euthyrox uz 4mesice,nemocna jsem stale(prudusky,anginy,nosohltan).takze to asi se stitnou zlazou nesouvisi.No a ty stavy,co po Euthyroxu mam,jsou desny.Pryc s nim! :-)

Reklama

Přidat komentář