Reklama

Na poranění a nemoci kůže mohou dobře zabrat bylinky

Na poranění a nemoci kůže mohou dobře zabrat bylinky. Znaly je už naše babičky a doporučují je i mnozí dnešní lékaři. Vedle tradičního heřmánku se dá použít aloe vera, arnika, měsíček nebo olej z čajovníku australského. Česká společnost podpory zdraví v nejnovějším zpravodaji Hojení lidem doporučuje, aby brali přírodní medicínu jako první pokus. Jestliže se rána nezlepší, nebo se dokonce zhoršuje, měli by vyhledat lékaře.

Heřmánkovým čajem se léčí mírné podráždění žaludku, je vhodný i na vyplachování úst s afty nebo zánětem dásní. Při aplikaci na kůži může urychlit hojení svědivých ranek, kopřivky nebo spálení od slunce.

Gel z listů aloe verase dá použít nejen pro změkčení a zvlhčení pokožky, ale také na podporu hojení ran. Potlačuje bolest a podle některých studií také léčí lupénku.

Pro hojení poraněné kůže je užitečná arnika: působí analgeticky, ránu dezinfikuje a tlumí zánět v ní. Pomáhá zmírnit otoky, které se vytvoří v místě poranění nebo chirurgického výkonu. Urychluje hojení povrchových odřenin a hmyzích štípanců a ulevuje od bolesti kloubů.

Na léčbu popálenin, pohmožděnin, vyrážek a infekcí kůže se používá měsíček. Měsíčkovým čajem je možné vyplachovat ústa pro rychlejší zahojení aftů, nebo se do něj namáčejí obvazy na poraněnou kůži.

Reklama

Kořen a listy kostivalu pomáhají při léčbě poranění a ulevují od vyrážek. Je ale potřeba s nimi zacházet opatrně, na poraněné kůži může kostival působit toxicky. Doporučuje se proto užívat nejvýše tři dny po sobě. Pro pravidelné mazání na zdravou kůži, například aby se urychlilo hojení zlomenékosti, je kostival bezpečný.

Klasickým lékem na rány je v Asii a Austrálii olej z čajovníku neboli tea tree. Má silný dezinfekční účinek, používá se při léčbě pořezání, hmyzích štípanců a dalších kožních problémů. Úspěšně ničí kvasinky i bakterie, nikdy se ale nesmí podávat ústy - může být toxický. Silný účinek proti bolesti a zánětům má také kajenský pepř- přesněji řečeno koření, které se získává z červených papriček Cayenne.

Zdroj: ČTK
 

Reklama

Komentáře

Michal (Pá, 22. 2. 2008 - 08:02)
Na veškerá poranění, popaleniny a nemoce kůže je bezkonkurenční jitrocel. Rany hojí dvakrát rychlejí než cokoli jiného a to bezbolestně a bez jízev a zvlaště popaleniny. Vyrábím jitrocelový extrkt v olivovem oleji vlastní receptury, který je pravě na tyto věci bezkonkurenční a má tu vyhodu, že ho mám stale při sobě, takže každé poranění mohu ihneď ošetřit. Rany a odřeniny vydezinfikuje a vyčistí bezbolestně, zvlaště je to super pro malé děti. Jen se divím, že jitrocel se tak malo používá v medicíně a to dokonce i lidovem léčitelství, přitom neexistuje léčivější bylinka jako jitrocel. Můj jitrocelový extrakt v olivovem oleji je nejmeně 5x účinnější než tea tree oil nebo než veškeré přípravky z aloe vera. To mohou potvrdit tí, kteří tento můj přípravek používají, doufám, že aspoň někteří tu uvedou své skušenosti s týmto přípravkem.
Dagmar Svobodová (Čt, 20. 6. 2019 - 11:06)
Dobrý den, měla bych zajem o jitrocelový extrakt v olivovém oleji. Léčím se s bercovym vředem. U lekaře si připadám jak pokusny kralik. Děkuji za kladnou odpověd. Svobodova.
Honza (So, 23. 8. 2008 - 17:08)
Byliny na poranění kůže jsou známy co existuje lidstvo. Jitrocel se slovenský jmenuje Skorocel a kostival zase Kostihoj. Při poranění používám nejdříve Aloe First ve spreji, který je vyroben z bylin tymian, šalvěj,měsíček, řebříček, heřmánek, pampeliška,mučenka, blahovičník, zázvor, brutňák, santal a také včelí propolis a nejvíce ( 80 %) je v tom Aloe vera.
Byliny nejsou vybrány náhodně, ale s cílem antibakteriálně ošetřit sliznici a hlavně ji zvlhčit. Vyrobeno bylo pro zmírnění popálenin v kosmu.
Tento sprej ošetří pokožku a připraví pro nanesení hojivého krému. A zde používám opravdu dobře účinný olejíček s jitrocelem od Michala, ale také Aloe Gelly od Forever. Nemohu tvrdit zda to nebo ono je lepší, protože jsem vyzkoušel osobně jen desítky poranění jak vlastních tak v přímém kontaktu s lidmi. Znám ale stovky zkušenosti zprostředkovaných ( neviděl jsem je, jen slyšel jako zkušenost).
Nedávno jsem při práci s křovinořezem utrpěl obrovské puchyře na obou rukou.Jeden jsem při práci strhnul a byla to jen tkáň. Druhý hrozně natekl. měl jsem po ruce jen Aloe Gelly. Večer jsem to ošetřil a jeden den jsem to měl zalepené náplati s polštářkem napuštěnou Gelly. Další den jsem to odlepil a bylo to "zatažené" ale nezanícené.
Prostě Aloe gelly je dobré mít v lékarničce.
Zkušenosti jsou na www.aloe-gel.cz
hana (So, 26. 6. 2010 - 20:06)
Na hojení dobře působí curenzym - rostlinný produkt. Ale bere se perorálně.
Chytrolín (Ne, 27. 6. 2010 - 08:06)
Na drobná poranění působí skvěle vlastní moč. Má to výhodu,
že ji máme stále při sobě a nemusíme sponzorovat
žádného dealera a vyhazovat tak peníze za jeho zázračné léky.
Peter Skuhravy (Út, 31. 7. 2012 - 15:07)
Na hojení dobře působí...Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren

http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/
Reklama