Reklama

Co dělat proti popáleninám

Horko, horké tekutiny, tření a některé chemické látky, to vše může být příčinou popálení nebo opaření kůže. Mnoho těchto úrazů vzniká při nehodách v domácnosti, a včasná první pomoc může pomoci uspíšit hojení a zamezit jizvení či jinému poškození kůže. Kromě běžné první pomoci zkuste použít některé přírodní prostředky, které zmírní obtíže a podpoří léčbu.

Při velkých i malých popáleninách je nejdůležitější jednat opravdu rychle. Malé popáleniny, které postihují jen povrchní vrstvy kůže, můžete bez obav léčit sami. Popáleniny hlubší nebo rozsáhlejší a popálení elektrickým proudem potřebují okamžitou lékařskou pomoc.

První pomoc při menších popáleninách:

 • Co nejdříve ponořte popálené místo do studené vody nejméně na 10 minut. Ochladí to kůži a zmírní bolestivé pálení. Není-li dostupná voda, použijte jinou chladnou tekutinu, například mléko, ledový čaj spod.
 • Odstraňte oděv a šperky, které by mohly zaškrcovat postižené místo (hodinky, prsteny), pokud by vznikl větší otok.
 • Postiženou oblast překryjte sterilním obvazem. Lze použít i čistý, čerstvě přežehlený kapesník.
 • Puchýře nestrhávejte.

  LÉČENÍ:

  Po poskytnutí první pomoci můžete malé popáleniny nechat, aby se zahojily samy; níže uvedené léčení však může hojení urychlit.


  Aromaterapie: Na popálené místo naneste levandulový éterický olej a> a zakryjte sterilním mulem; okraje mulu připevněte náplastí. Po dobu 24 hodin přikapávejte tento olej na přiložený obvaz každé dvě hodiny. Pokud se popálenina nehojí, použijte směs ze šesti kapek levandulového, dvou kapek gerániového oleje a lžičky oleje ze sladkých mandlí nebo hroznových jadérek.

  Tento postup opakujte asi čtyřikrát denně, až do zahojení.

 • Rostlinné léky: Vyberte si jeden z následujících prostředků:

  Reklama
 • gel z aloe nebo třezalkový olej nebo měsíčkovou mast;
 • obklad smočený v nálevu z listí hamamelisu nebo ve studeném heřmánkovém, měsíčkovém, ptačincovém či bezinkovém čaji; velmi dobrý je i obklad z plnotučného mléka;
 • mast nebo roztok z květu bezu černého;
 • rozmačkané listy šťovíku.


  Homeopatie
 • Urtica nebo Hypercal (mast nebo tinktura): na popáleniny bez puchýřů;
 • Cantharis: pří popáleninách s puchýři užívejte vnitřně každou hodinu.

  Kdy vyhledat lékaře?

  Ihned vyhledejte lékařskou pomoc:

 • Popálenina je větší než 5 cm.
 • Zasahuje do hlubších vrstev kůže.
 • Popálení či poleptání postihlo krk a hrdlo.
 • Objevuje se hnis a zvětšuje se otok a zrudnutí.
 • Jde o popálení elektrickým proudem nebo chemikáliemi.  Zdroj: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr

  Tato kniha se dá zakoupit na www.001shop.cz
 • Reklama

  Komentáře

  Rosa (So, 27. 11. 2004 - 18:11)
  Vřele doporučují domácnost vybavenou živou a mrtvou
  vodou.Na popáleniny a jiné poškození pokožky lepšího
  prostředku není. Voda není lék, má však kouzelné
  léčivé účinky. Rosa
  Praha
  Marie Sohrová (So, 3. 8. 2002 - 11:08)
  Na "běžné" popáleniny, "opaření" ruky v kuchyni i na "spálení" na sluníčku, se mi stoprocentně osvědčilo potírání postiženého místa čerstvým vaječným bílkem. Nepamatuji se už, odkud tu radu mám, ale fungovala i při neopatrném slunění malého dítěte, kterému jsem navečer namazala zčervenalá zádíčka - bílek napěnil skoro jako když se šlehá, a ráno byl pokoj.
  Reagovat je však potřeba hned, nebojte se, nebudete zalepení.
  David Jatagandzidis (Út, 22. 2. 2005 - 18:02)
  Mam popaleniny druhého stupně chci se zeptat jestli můžu používat penicilovy prášek já vim že to tu nepatří ,ale když někdo budete znát odpověd odpovězte prosím DĚKUJI david Jatagandzidis
  Rosa (Út, 8. 8. 2006 - 21:08)
  O živé a mrtvé vodě a použití na adrese : http://mrtva-ziva-voda.er.cz/. Vlastní zkušenost, při popálení syna s 53% povrchu těla.
  Magdaléna (Út, 8. 8. 2006 - 22:08)
  Na popáleniny mám osvědčený jednoduchý recept,nejdříve schladit vodou a hned dát ZUBNÍ PASTU,krásně schladí,nevznikne ani puchýř.Mám ověřené na popáleniny od vařící polévky, oleje při smažení,lepicí pistole aj.
  Zuzana (Pá, 25. 8. 2006 - 17:08)
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s náplastmi na popáleniny, prý se nemusí měnit a jsou vhodné i pro děti. Díky. Zuzana
  Barbora (Pá, 1. 12. 2006 - 22:12)
  moje kamarádka se popálila horkou vodou na prstech. nejdříve měla puchíře a teď má prsty na těch místech kde byly popálené zarudlá místa. Pokud víte o nějaké zaručené metodě jak na to, aby se zahojily piště prosím na email: barca44"seznam.cz. Děkuji.
  květa (St, 6. 12. 2006 - 17:12)
  Ahojte, nasla jsem toto: http://www.napopaleniny.cz/desatero.pdf
  zdá se mi to super...tak na popáleniny hlavně nemažte zubní pastu. Promiňte, Magdaléno, ale to je opravdu blbost....
  veru (Út, 13. 2. 2007 - 17:02)
  Dobrý den, před 4 dny jsem se popálila na předloktí od vodní páry na ploše asi 1,5x1,5 cm. Místo jsem si začala třít a tím jsem si strhla kůži. Udělal se mi strup, který si ale pro jistotu vždy přelepím náplastí, když někam jdu, abych si ho nestrhla. Problém je v tom, že za tu dobu strup změkne (ba dokonce zmizí) a místo je vlhké. Čím to je, že normálně nevydrží? Mám i mastičku (calcium pantothenicum) ale ještě ji nepoužívam, protože mám ránu skoro pořád vlhkou. Prosím poraďte mi, co s tím mám dělat, aby se to konečně pořádně zahojilo. Mockrát děkuji za pomoc.
  Návštěvník (St, 14. 2. 2007 - 00:02)
  veru, zásyp- nejlépe Framykoin
  Jarop (St, 4. 4. 2007 - 16:04)
  Mozem sa spytat k tej zivej a mrtvej vode, ako rychlo sa ta popalenina zahojila ?
  jolana (St, 16. 4. 2008 - 19:04)
  Já jak se popálim at vodou nebo jinak tak okamžitě dám sůl a tu držím na popáleném místě aspon minutu.přestane to bolet a sůl vytáhne horkost a nemám puchýře a hlavně jizvy.opravdu to pomůže,vím o čem mluvím jsem kuchařka a tak se popálím dost často
  Michal (Čt, 17. 4. 2008 - 09:04)
  Na popaleniny mám jitrocelový extrakt v olivovem oleji vlastní receptury, který hojí popaleniny bezbolestně a aaúčinnějí než jakýkoli jiný přípravek, např. popaleninu II.stupnězahojí za 10 dní do té míry, že už nemusíte obvazovat. Navíc zabraní jakékoli další infekcí. sulic"seznam.cz
  verca (St, 9. 12. 2009 - 14:12)
  je to hrozne nikdy bych to nechtela zazit
  václav (Ne, 25. 7. 2010 - 23:07)
  Tělo se ozve při jakémkoliv zásahu. Po operacích, zraněních i popáleninách je dobré na hojení a tělesnou pohodu užívat i kvalitní doplňky stravy, výtečný je třeba curenzym.
  patrik (Po, 2. 4. 2012 - 18:04)
  pouzil jsem vasi radu se soli a super funguje to perfekt
  Jana (So, 30. 6. 2012 - 09:06)
  Já jak se popálim at vodou...Sůl opravdu funguje. Děkuji za radu
  Peter Skuhravy (Út, 31. 7. 2012 - 15:07)
  Tělo se ozve při...Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren
  http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/
  Honza (Ne, 25. 11. 2012 - 15:11)
  Dobrý den, osvědčilo se mi na popáleniny použít prostředky, které se používají na chronické rány (vlhké hojení), je to sice na předpis, ale když o tom řeknete doktorovi, tak by neměl být problém. Pár tipů na konkrétní věci jsem našel i na www.modernihojeni.cz, je tam zdarma ke stažení i brožurka o prevenci a léčbě proleženin, což je také nehojící se rána.
  romča (Po, 3. 6. 2013 - 17:06)
  Ahoj,chtěla jsems e zeptat..
  Kamarádka mě popálila kulmou na vlasy a šíleně to bolí..
  Na místě mám bílý puchýřek a pořád to pálí..
  Mám si to dát do studené vody ?
  Nebo nějakou mastičku na to ?
  Předem děkuju..
  simon (Pá, 12. 7. 2013 - 14:07)
  ja mam radu od ineho blgu popaleninu posypat mukou funguje to
  strelec.drak@s… (So, 13. 7. 2013 - 06:07)
  Nejen na popáleniny,ale i na jiné potíže kůže používám gel z bylinek.Je bezvadný.
  Kiki (Pá, 31. 1. 2014 - 18:01)
  Sůl skvěle funguje, moc děkuju za radu!
  Regina (So, 19. 4. 2014 - 14:04)
  mám vyzkoušenou plnotučnou hořčici jak na páru tak popáleniny
  Oldřich (Ne, 4. 5. 2014 - 21:05)
  Znalí homeopatie či kdo to vyzkoušel ví, že rozhodně ihned prudce nechladit a tedy neaplikovat studenou vodu! Naopak, čím dříve po popálení je místo vystaveno nepálivému, ale velkému teplu, tím rychleji dojde k uzdravení a regeneraci. U menších zranění díky tomuto přístupu často opadnou příznaky během krátké chvíle!

  Prakticky a stručně to můžeme vysvětlit tak, že pokud tělo vnímá, že dále hrozí nebezpečí, tak bude dále aktivovat svoje síly k hojení popáleniny. Pokud místo schladíme, tělo dostává zmatené impulsy a tedy v té hlavní fázi je zmatené a podle toho reaguje a i podle toho dále probíhá regenerace.
  Wendy (Út, 17. 6. 2014 - 05:06)
  Znalí homeopatie či kdo to...Nesouhlas, popáleniny se zásadně hned chladí kvůli znecitlivění a snížení bolestivosti.
  Milá Květo! (Ne, 7. 9. 2014 - 14:09)
  Ahojte, nasla jsem toto:...Proč se nemá dávat zubní pasta na popáleniny,odkuď to víš?
  fanda.
  Filuze (Po, 6. 10. 2014 - 15:10)
  Proč se nemá dávat zubní...Měla jsem menší stipanec a dala jsem na to pastu a najednou se mi to rozsirilo a měla jsem obrovskou popáleninu protože ta pasta mi to rozezrala a nevím kdy to zmizí a nevím co na to:(
  Gabriela (Pá, 16. 1. 2015 - 21:01)
  jsem tomu neverila ale sul zabrala za chvili- obdivuhodne :-)
  Katka (Út, 24. 3. 2015 - 22:03)
  Sůl!!! Zabrala!! Děkujeme za radu:-)
  Bára (Ne, 26. 4. 2015 - 20:04)
  Já jak se popálim at vodou...Děkuju, sůl by mě nenapadla, lehce sem se spařila nedovřenou konvicí na prstu, žádný mega úraz ale bolelo to jak čert, nevydržela jsem a zchladila vodou a bolelo ještě víc, doma zatím na léto nemáme doplněnou lékarnu, normálně bych dala fenistil, nebo pantenol, nebylo nic, zkusila jsem zubní patsu i sůl, pasta trochu pomohla ale zase šíleně štípala,tak jsem ji smyla a dala sůl, vypadá to že zabírá, příště jí dám rovnou a nebudu to chladit vodou, moc děkuju za radu k nezaplacení :)já se při vaření taky furt o něco horkého otírám :)
  julia (Čt, 21. 5. 2015 - 16:05)
  Opařila jsem se předevčirem z vroucou vodou co jsem vařila těstoviny akutat co jsem udělala takjsem dala ruku pod studenou vodou a dala jsem si jedli olej a posipala jsm nato sul to jsem vědela ty radu od starych prarodiču ale aj tak se mi udelalo puchiře tak jsem pro bodla a vitekla stoho voda a kuře jsem soupla dolu a ted na duhe miste mi to jak kdyby oteklo u lekaře jsem n bila nevimco mam delat prosim o radu dekuji
  markus (St, 3. 6. 2015 - 15:06)
  nepomohlo mi to ani trochu
  matěj (Po, 8. 6. 2015 - 16:06)
  Na popáleniny mám...dekuji za rady
  Matěj (Po, 8. 6. 2015 - 16:06)
  Dobrý den potřebuju pomoc spálil sem se o sirku
  a bolí to nevite co stím?
  Marie (Ne, 20. 9. 2015 - 21:09)
  Dobry den,v patek jsem se popalila olejem mam to od zápěstí az k předloktí nějak me to nebolí ani nepálí,ale dnes se mi kus kuze strhlo při oblékání.Muzete poradit co s tim?Jestli nějak zajít?Budu moc vděčna za každou radu.
  Luke (So, 17. 10. 2015 - 01:10)
  Opařila jsem se...Na popáleniny nedávat Mastný..
  Jenda (So, 17. 10. 2015 - 10:10)
  Mě pomáhá včelí med, potřít, někde jsem to četl. Popáleniny jsou prevít, bolí jako čert a zůstávají po nich dlouho fleky na kůži.
  Zuzka (Čt, 17. 12. 2015 - 16:12)
  Popalila jsem se o lampičku počítá se to jako elektrický proud? Řekla bych že ne ale radši se ptám
  smrdimipipi (Ne, 27. 12. 2015 - 23:12)
  Dobrý den potřebuju pomoc...Kup si zapalovač
  vašík (Čt, 31. 12. 2015 - 09:12)
  Já už dlouhou dobu praktikuji takovou zvláštní radu.Popálené místo ihned "ponořit" do hladké mouky asi na 5 minut. Případně posypat silnější vrstvou mouky. Nikdy se mi neudělal žádný puchýř. Zkuste to.
  jana (Pá, 18. 3. 2016 - 20:03)
  mouka pomohla - oparila sem si ruku vodou z konvice
  Pomáhá (So, 19. 3. 2016 - 19:03)
  Náplast hemagel.
  Hrabou a hrabou! (Ne, 20. 3. 2016 - 09:03)
  Nejlepší byla mastička Sulfatiozol, ale bohužel jako většina dobrých věcí se přestala vyrábět. Farmaceutické firmy nepotřebují aby se vše hned hojilo, to by měli malé zisky a nic by na vás nevydělali. Kdo tu mastičku má doma, nevyhazovat, nic lepšího neseženete. To co dokázala vyhojit za 3 dny tak doporučenými přípravky za 10x větší cenu to trvá 3 týdny! Ze stejných důvodů je tolik různých léků které sice papírově léčí ale nikdy nevyléčí.Zlaté bylinky!
  ctenarrr (Út, 3. 5. 2016 - 00:05)
  mouka pomohla - oparila sem...Máslo, olej, mouka prý podle doktora z popáleninové kliniky mohou situaci jen zhoršit. Prý je dobré dát studené na popálené místo a zabránit infekci, tedy mít popálené místo v čistotě (možná náplast, fáč), žádné mýdlo atd.. zde více: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/136252-znat-prvni-pomoc-pri-popaleninach-se-vyplaci.html
  blanka ze skoř… (Čt, 5. 5. 2016 - 17:05)
  popálení zchladím studenou vodou, sloupnu blanku z vnitřku skořápky vejce, přilepím na ránu, aby se neudělal puchýř.
  Pokud blanka moc vysychá a stahuje, trochu navlhčím případně vyměním.
  Linda (Po, 30. 5. 2016 - 11:05)
  Na popáleniny mám vždy u sebe krém s konopným olejem RegeMa od Cannadermu a jsem s ním spokohená, výborně hojí a díky konopnému oleji nezanechává viditelné jizvičky
  Amálka (Po, 20. 6. 2016 - 21:06)
  Mám doma Alfasilver, ted asi cca 14 dní, je to na odřeniny, ale i popáleniny..a už jsme stačili 2x použít, je to dobré ;-)
  Aloe (Po, 20. 6. 2016 - 22:06)
  Aloe aloe aloe a z květináče nejlepší.
  Viki Soukalova (Út, 22. 11. 2016 - 16:11)
  Pomáhá udržovat ruku cca 5 minut ve vode ona se ta spalenina ochladi a tim způsobem se rychleji uzdravi
  Reklama