Reklama

Efektivní obranou před kazem je mezizubní čištění

Nejefektivnějším způsobem ochrany před zubním kazem je podle zubaře Davida Urieho z Akademie dentální estetiky denní čištění mezizubních prostor. Právě mezi zuby totiž vzniká až 90 procent všech kazů. Přirozenou součástí čisticí výbavy by měly být podle Urieho mezizubní i klasický kartáček a zubní nit. Za doplněk pak zubař považuje zubní pastu a ústní vodu. Podle něj lidé správnou techniku čištění zubů podceňují.

Podle průzkumu mezi 250 stomatology navštěvuje 66 procent lidí svého zubaře pravidelně dvakrát ročně. Je to o deset procent více než v době předchozího výzkumu v roce 2006. Přesto prý kazů a zánětů dásní neubývá, lidé totiž často nezvládají správnou dentální hygienu. 


"Nejčastější postižení, která vznikají v ústech, jsou zánět dásní, paradentóza a zubní kaz," řekl Urie. Jde téměř o 90 procent všech problémů se zuby. Kaz i zánět a z něj vyplývající parodontóza mají společného původce: zubní povlak. Vytváří se na zubech prakticky neustále, právě kvůli němu je potřeba čistit si chrup pravidelně. "Stačí 24 hodin bez čištění a povlak začne škodit," řekl Urie. Povlak uvolňuje toxické látky a kyseliny, které pak "leptají zub". 


Nejúčinnější odstranění povlaku z povrchu zubu je mechanické čištění pomocí dentálních pomůcek a doplňků. Samotný kartáček přitom nestačí a zubní pasta hraje spíše roli "deodorantu" než účinné látky. Podle Urieho je hlavní technika pohybů, svým pacientům doporučuje čištění "do šikma". 


Jsou ale jiní zubaři, kteří doporučují krouživé pohyby a podobně. Je to prý individuální věc, stejně jako doba čištění. Někdy se radí, že čištění kartáčkem by mělo trvat deset minut a mezizubním kartáčkem zhruba dvě minuty. O principech čištění by měl pacienta poučit jeho zubař, techniku pak nacvičí s dentálním hygienistou. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Hanicka (St, 8. 5. 2013 - 21:05)
Na čištění mezizubních prostor je úplně nejlepší tryska Philips AirFloss. Mám s ní lepší výsledky než s nití. Prostě ty zbytky jídla vyplaví.
Reklama