Reklama

Zvýšená kazivost a nutný zánět dásní během těhotenství?

Během těhotenství prochází ženské tělo mnohými změnami, které jsou ovlivněny měnícími se hladinami ženských hormonů. Ty velkou měrou působí i na dásně, které jsou prostupnější pro škodliviny pocházející z bakteriálního plaku a náchylnější ke vzniku zánětu.

Tyto hormony zvyšují i dávivý reflex a mění vnímání chuti hlavně na začátku těhotenství, občas se vyskytne i zvracení.
Ženě se mění životní styl, denní povinnosti ji více zmáhají.


Často dochází u žen ke zhoršení úrovně ústní hygieny, většinou pro starosti s těhotenstvím spojenými.


To je vše pravda, ale nejprve se musíme zeptat, proč ten zánět dásní (gingivitis) vzniká a jak se objeví zubní kaz? Traduje se totiž spousta mýtů, a ženy se domnívají, že tak zvaná těhotenská gingivitida a nové kazy jsou nutným zlem, kterému se nemohou během tohoto období vyhnout.


Zubní kaz i zánět dásní vzniká působením bakterií, které se hromadí ve formě plaku na hůře čištěných místech. Jedná se o obtížněji přístupná místa jako krčky zubů, mezizubní prostory a okolní dáseň. Jsou to právě tyto bakterie, které svým působením narušují zubní sklovinu a způsobí nakonec vznik kazu, a které narušují dáseň. Ta se brání, což se projevuje právě jejím zánětem. Dásně krvácí, jsou nateklé, citlivé a zarudlé. Pokud je zánět přítomen několik let vede i k narušení hlubších struktur, jako je okolní kost a závěsný aparát zubů. Tehdy již hovoříme o parodontitidě (paradentóze). Jejím konečným stádiem je velká viklavost a vypadávání zubů, doprovázené bolestmi, otoky a zápachem z úst.


Četné klinické studie opakovaně prokázaly, že zánět dásní přítomný u 30-100 procent gravidních žen se u nich vyskytoval již před těhotenstvím, a tudíž došlo jen ke zvýraznění již přítomného zánětu, podmíněného přítomností plaku.


Také větší kazivost nebyla prokázána a obsah vápníku v zubech matky se během těhotenství nemění, nedochází k větší náchylnosti zubů pro vznik zubního kazu.


Chybu hledejme jinde.


Nejdůležitější pro zdravé dásně a zuby je co nejvíce omezovat růst bakteríí a vznik plaku, který jejich činností vzniká. Tak pokud ještě čtete, tak už Vám asi pomalu dochází v čem je zakopaný pes. Je to v řádně prováděné zubní hygieně, správnou technikou a vhodnými pomůckami. Nevystačíme jen se správným kartáčkem, ale budeme potřebovat i vhodné pomůcky pro mezizubní hygienu. Většina kazů v dospělosti vzniká na mezizubních stranách zubů a i parodontóza nejčastěji začíná právě z mezizubí.


Bude potřeba navštívit Vašeho zubního lékaře či dentální hygienistku, aby Vám vhodné pomůcky vybrali a naučili Vás vhodnou techniku čištění. Často bude nejprve potřeba sundat zubní kámen (vzniká mineralizací plaku minerály ze slin) a zuby zbavit všech pigmentů a drsných částic, které dráždí dásně a umožňují další růst bakterií.


Důležitý je hlavně nácvik techniky čištění a používání mezizubních kartáčků či zubní nitě pod dohledem lékaře či hygienistky. Učený z nebe nespadl, a když si myslíme, že čistíme správně, často to v puse nevypadá nejlépe.


Pak už je to zcela ve Vašich rukou a pokud vydržíte čistit, tak jak jste se naučili, budete muset zubaře navštívit jen na preventivní prohlídku. 


Nový kaz ani zánět dásní u Vás již nevznikne, neboť čistý zub nemůže onemocnět.


Závěrem bych chtěl zdůraznit význam zubní hygieny, správnou techniku a pomůcky pro čištění právě během těhotenství, kdy vystupují do popředí i jiné faktory zmíněné na začátku mého sdělení.


Dávejte přednost prevenci a chtějte po svém zubním lékaři lekci zubní hygieny.


První trimestr může být vhodným obdobím, udělat něco pro svoje zdraví i zdraví svého budoucího dítěte.

 

MUDr.Jakub Smrček 

Školská 22, Praha 1

tel:775648125
 

Reklama
Reklama

Komentáře

Kamila (St, 20. 2. 2008 - 13:02)
Pěkný článek, ale scházejí informace o osvědčených pastách a dalších prostředcích s antibakteriálním účinkem.
Petr (Čt, 21. 2. 2008 - 12:02)
Nejlepší na desinfekci ústní dutiny po vyčištění zubů je voda s ozonem. Na zapper.cz mají ty generátory a pokud to budeš používat denně, tak tě nebude tvůj zubař skoro znát. Je to skvělý a levný, protože ten generátor dělá ozón ze vzduchu.
Johana (Čt, 16. 4. 2009 - 14:04)
Na doporučení své zubařky jsem si koupila výrobky KIN gingival. Obsahují chlorhexidin, který účině ničí bakterie a pomáhá tak při zánětech dásní. Prodávají se v lékárnách jako pasta, ústní voda nebo gel. Fakt super-doporučuju!!!
Gingiva (St, 11. 7. 2012 - 01:07)
Zánět dásní a bolest pomáhá utišit Gingiva, je to přírodní přípravek, doporučuju.
Víc info zde:
http://czech.divine-way-to-health.com/gingiva-dasne-zanet-dasni-bolest-dasni-bolest-zubu
Péťa (Čt, 30. 5. 2013 - 10:05)
Já jsem se zánětu dásní v těhotenství úspěšně vyhnula - chce to hlavně důkladně čistit mezizubní prostory, kde se usazují zbytky a to už je pak k zánětu jen krůček.
Péťa (Po, 3. 6. 2013 - 11:06)
mně teda taky žádný...Myslíš airfloss? Ten jsem si právě pořídila taky. Asi jako spousta těhu holek, fakt to pomáhá :-)
Nina (Út, 4. 6. 2013 - 13:06)
Myslíš airfloss? Ten jsem...jojo, airfloss. četla jsem na něj jen samou chválu a musím z osobní zkušenosti dosvědčit!
Klárka (St, 5. 6. 2013 - 11:06)
Taky jsem těhotná a mám hrůzu ze zánětů dásní, kamarádky s tím dost bojovaly. Ale koukám na ten airfloss, jak tu píšete a vážně o tom začínám uvažovat. Vypadá to působivě: http://www.youtube.com/watch?v=zK0mIO2j93U
Helena (Čt, 6. 6. 2013 - 11:06)
Taky jsem těhotná a mám...ono to jen tak nevypadá,ono to hlavně fungje" philips si na ústní hygieně zakládá a všechny ty výrobky mý vychytané.
Klárka (Po, 10. 6. 2013 - 10:06)
ono to jen tak nevypadá,ono...No tak jsem neotálela a o víkendu zakoupila. Jestli mě to zachrání od zánětu, kterým si prošly snad všechny těhule v mém okolí, tak to teda rozhodně nebyly vyhozený prachy!
Dana (Út, 11. 6. 2013 - 12:06)
určitě jsi neprohloupila, mě to také od této zhouby těhulí ochránilo
hezký den (Čt, 13. 6. 2013 - 07:06)
chcete si přivydělat nějakou korunku, zkuste tento odkaz http://www.ermail.cz/link/cmNa7CaY77NclXaVCAJmj72ecclTelXe
denně tomu věnuje tak 2-3 minutky a na vánoce už by mohla být v peněžence navíc 1000 kč na dárečky
mau-mau (St, 11. 7. 2012 - 09:07)
To je sice hezké, jenže žádná ústní hygiena zuby nezachrání, pokud nemají dostatek výživy. Plod žije z těla matky, vycucne z něj, co potřebuje, jí pak zůstane jen zbytek. Takže když nejí za dva - ne co do množství, ale co do kvality -, tak je prostě podvyživená a kazí se jí zuby.
Reklama