Reklama

Jak sdělovací prostředky ovlivňují vaše sebepojetí

Nechat se ovlivnit časopisy a televizí je poměrně snadné. Vezmete například do ruky časopis a z obálky se na vás usmívá dokonalá fotomodelka Dana - velké modré oči, perfektní pleť, oblé rty a svůdný pohled. A vás napadne: Takhle bych měla vypadat. Jenže já mám nos nahoru a křivé zuby - vypadám hrozně.

Nebo uvidíte reklamu na opalovací krém. Leoš - svaly jako kulturista, do bronzova opálený - brázdí na sudu s přehledem vlny a ze břehu se na něj culí houf obdivovatelek. A co si řeknete? "Nemám ani zdaleka takové svaly, sport mi vůbec nejde - nemůžu nikdy s nikým chodit."

Musíte si ale uvědomit, že se díváte na něco, co neexistuje. Redaktoři časopisů chtějí mít všechno dokonalé. Dokonalost ale neexistuje. A tak si ji vytvářejí pomocí počítačů. Daně vybělí zarudlé očí, vymažou pupínek na bradě, vlasům přidají dvojitý lesk - a trochu jim na obrazovce změní odstín.

Na tom samém počítači Leošovi zvýrazní svaly a doplní pozadí s mořem a příbojem. Leoš má totiž ve skutečnosti z vody hrůzu a na sudu stál jen ve studiu. Fotky v časopisech nejsou skutečné. Ale vy ano. A nejdůležitější je, abyste se měli rádi takoví, jací doopravdy jste.

Zdroj: Jak nebýt outsiderem - Rosie Rushtonová, Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

libor (Út, 25. 10. 2005 - 18:10)
To je fakt,že lidé z reklam jsou upravení na pc.Boužel ale dost žen(dívek)je z toho zblblých a hledají si podobné manekýny.ať chcete nebo ne ty imaginární fotky v časopisech nás ovlivňují.Já se pro jistotu snažím takovým tiskovinám vyhýbat.modelky jsou kostěnné vyschlé figuríny..Ahoj
Sára (Út, 27. 3. 2007 - 15:03)
a co ty živé ženy? Které jsou opravdu krásné a dokonalé na pohled? Ty přeci upraveny nejsou...hmm?
Mysak (Po, 17. 11. 2008 - 22:11)
Sáro, každý má své problémy, i ty nejkrásnější modelky z Marsu. Když si člověk najde cestu jak si vybudovat pevnou sebedůvěru, pak na vzhledu při cestě za vaším úspěchem přeci nezáleží. Čím menší má člověk potřeby, tím je spokojenější...
L (Ne, 19. 7. 2009 - 13:07)
Potřebuji poradit. Mám extrémně nízké sebevědomí. Občas mi dělá problém se na sebe podívat do zrcadla, jsem enormě unavená a nemám ráda své tělo ani obličej. Když někde vidím hezkou holku, tak si příjdu strašně ubohá a ošklivá. Nemám peníze na plastické chirurgy, vizážisty ani na drahé kadeřnické salóny. Poraďte mi, co mám dělat. Chci si připadat jako člověk, ne jako ztrápená, vyhořelá troska. Napište prosím na můj e-mail libuse.polakova"atlas.cz. Potřebuji asi psychologickou pomoc.
Reklama