Reklama

Použití rostlin v kosmetice

Rostlinné produkty mají dlouhou historii terapeutického využití. Nejsou pouze zásobárnou vitamínů a minerálů, nýbrž mají i specifické hojivé vlastnosti. Některé byliny jsou ve svých účincích vysoce mnohostranné. Byliny vlastní obrovskou sílu, které je třeba rozumět, protože přírodní terapie doprovázená znalostí je odpovědí na mnohá naše trápení. Rostliny nás též mohou chránit před negativními vedlejšími vlivy syntetických látek a obnovovat přírodní rovnováhu. Není proto žádný div, že jsou rostlinné produkty ideální pro kosmetické přípravky.

Karotka:
Je bohatým zdrojem vitamínu A, který je důležitý pro zdraví pokožky. Karotka je důležitá složka výživných krémů a masek.

Heřmánek:
Má hojivé vlastnosti a široké uplatnění v kosmetické péči. Je používán pro kontrolu akné, zklidnění kožních podráždění a čištění kůže od nečistot.

Kostival:
Obsahuje olej, který má hojivé účinky a je prospěšný pro dehydrovanou kůži.

Skořice:
Esenciální olej ze skořice bývá používán při masážích. Zklidňuje sluncem poškozenou kůži. Je též vhodný pro zuby.

Reklama

Hřebíček:
Má silný antiseptický a osvěžující účinek. Hojí a zklidňuje kožní vyrážky. Bývá užíván v hojivých krémech a maskách. Též prospívá zubům a osvěžuje dech. Eukalyptus: Má antiseptické vlastnosti. Zklidňuje, hojí a osvěžuje pleť. Je ideální do přípravků určených pro problematickou a mastnou pleť.

Levandule:
Jedná se o nejvíce všestrannou rostlinu v kosmetické péči, nehledě na jemné a sladké aroma. Osvěžuje, zklidňuje a tonizuje kůži. Je častou ingrediencí v tělových šamponech a čistících prostředcích.

Máta:
Má chladivý, zklidňující a hojivý účinek. Je známo, že projasňuje skvrny. Používá se v pleťových tonikách pro tonizaci a osvěžení mastné pleti.

Fenykl:
Zklidňuje záněty a je vhodný pro hloubkové čištění pórů. Bývá též používán v rostlinných vlasových kondicionerech.

Růže:
Byla používána od starověku k léčbě rozličných problémů. Růžové okvětní lístky jsou používány pro výrobu růžové vody, která je ideálním základem pleťových tonik. Zjemňuje hrubou kůži, póry a dodává porcelánový vzhled. Bývá součástí mlék, krémů i masek pro zklidňující a jemný účinek. Má též luxusní aroma.

Šalvěj:
Hojivé účinky šalvěje jsou dobře známy. Ve starověku se používala k léčbě rozličných potíží. Nyní bývá složkou vlasových vod a šampónů pro stimulaci pokožky hlavy. Má mít též ztmavující účinek na vlasy.

Timián:
Jde o známou antiseptickou ingredienci používanou pro desinfikování a hojení poranění. Stahuje a tonizuje pleť. Má široké uplatnění do pleťových, vlasových tonik a šampónů.

Santálové dřevo:
Má silný antiseptický a germicidní účinek. Je součástí ochranných krémů pro všechny typy pleti. Zklidňuje vyrážky a hojí kůži. Jde o důležitou součást opalovacích krémů. Současně ochraňuje a hojí.

Geránium:
Má silné antiseptické vlastnosti.

Citronová tráva:
Obsahuje vitamín A. Projasňuje kožní skvrny a osvěžuje pleť. Má svěží aroma.

Obilné klíčky:
Obsahují vitamín E. Působí proti tvorbě vrásek, zmírňuje a vyžehluje jemné vrásky. Používají se do výživných krémů.

Citron:
Jde o přírodní projasňující prostředek. Zesvětluje, aniž by narušoval přirozený kyselý plášť kůže. Též působí adstringentně a pomáhá napínat kůži. Je velmi osvěžující. Citron je nejvíce všestrannou ingrediencí a bývá používán do pleťových krémů, čistících krémů a do masek.

Ženšen:
Jde o další univerzální přírodní složku. Má silný čistící účinek a je vhodný pro hloubkové čištění pórů a uchovávání acidobazické rovnováhy kůže.

Mandle:
Jedná se o jednu z nejlépe známých kosmetických složek. Vyhlazuje a napíná pleť. Zjemňuje a hydratuje pokožku. Jde o ideální kosmetickou ingredienci do pleťových krémů, vhodných zejména pro kůži kolem očí. Má jemný zesvětlující účinek a odstraňuje kruhy pod očima.

Meruňky:
Obsahují vitamín A a mají omlazující efekt ne pleť. Obsahují polynenasycené tuky, které jsou vynikající do pleťových krémů. Vyhlazují vrásky a zesvětlují strie. Používají se do tělových krémů, krémů na ruce a obličejových masek.

Zdroj: Shahnaz Husain - Beauty book
 

Reklama

Komentáře

Reklama