Reklama

Pižmo neboli mošus – nejen smyslná vůně, ale i prostředek tradičních medicín

Mošusové neboli pižmové vůně patří mezi jedny z nejoblíbenějších. Jaká je historie použití pižma v parfémech či v tradiční medicíně?

Mošus (francouzsky Musc, anglicky Musk), česky známý též jako pižmo, je skupina vonných látek, které se používají při výrobě parfémů.

Pižmo v parfémech doplňuje ostatní vonně kompozice a dodává jemnost a smyslnou přitažlivost. Zároveň je také skvělým ustalovačem vůní, díky němuž parfém déle voní.

Historie získávání a výroby pižma.

V minulosti se používalo pižmo zejména živočišného původu. Hlavním zdrojem bylo pižmo z pižmové žlázy tibetského jelínka kabara pižmového, který žije v horách v Indie, Pakistánu, Tibetu, Číně, Sibiři a Mongolsku a je nyní chráněný. V roce 1979 byla výroba živočišného pižma zakázána, jelikož kabar pižmový byl označen jako ohrožený druh.

Reklama

Nyní se pižmo získává z rostlin andělika lékařská (angelica archangelica), kejklířka pižmová (mimulus moschatus) a ibiškovec pižmový (abelmoschus moschatus) či se vyrábí synteticky. Původní syntetická forma tzv. NITRO-Musk byla kvůli možné toxicitě zakázána a nyní se vyrábí především tzv. bílé pyžmo – white musc.

Jelikož výroba náhradních pižem, která jsou skutečně věrná s podobou živočišného pižma, je finančně náročná, úspěšní parfuméři ovládají kombinace pižmových forem, aby získali co nejlepší pižmový tón.

Pižmo v tradiční medicíně

Pižmo není používáno jen pro své čichové vlastnosti, ale také kvůli svým léčivým účinkům.

Arabští a tibetské léčitelé používají pižmo jako povzbuzující prostředek pro mužské sexuální zdraví. Již od starověku vůně pižma považována za silné afrodiziakum.

Ayurvédští léčitelé používají pižmo k léčbě srdečních, duševních a neurologických onemocnění.

Pižmo je jedním z nejvýznamnějších složek v tradiční čínské medicíně a je obsaženo v receptech na přípravu více než 300 různých léků.

V arabském světe bylo pižmo přidáváno do omítky stěn mešit, aby vyzařovaly nádhernou vůni, kdykoliv je zahřeje slunce. 

 

Mošusové parfémy si můžete přijít vyzkoušet do obchodu 001shop.cz - Krakovská 22, 11000 Praha 1 (50 m od Václavského nám.) - tel. 296230202,777218816, na internetu je naleznete v kategori přírodní kosmetika, podkategorii parfémy, deodoranty - zde

MK

Reklama

Komentáře

Šárka (So, 28. 11. 2020 - 12:11)
Miluju Baby musc. Je to asi nejblíž k legendárnímu Green love, co jsem zatím objevila.
Jana (So, 19. 12. 2020 - 13:12)
Mošusové parfémy jsou nejlepší. Vyzkoušela jsem jich již vícero a asi se mi nejvíc líbí čistý bílý musc. Taky pamatuji ty parfémy z osmdesátek. Občas se dají ještě sehnat na ebayi za šílené peníze.
Reklama