Reklama

Přírodní mýdla versus syntetická mýdla

Snad žádné slovo nebylo přehnaněji nadužíváno a významově překrucováno než slovo "přírodní". Není zrovna správné definovat přírodní produkt jako výrobek bez chemie, protože vše na této zemi je složeno z chemických prvků. Někdy se tedy označuje za "organický", ale i toto slovo slouží pouze pro oko pozorovatele. Stejná je také pravda o frázi "bez surovin živočišného původu". Někteří lidé například nechtějí používat včelí vosk, protože jej řadí do živočišných produktů.

Já od pojmem přírodní mýdlo chápu takové mýdlo, které je složeno pouze z takových látek, které se v přírodě nacházejí a jsou vyhledávány pro své příznivé účinky na pleť. Pod pojmem syntetické mýdlo rozumím mýdlo, které bylo vyrobeno z laboratorně vytvořených chemikálií, aby tím dostalo podobu mýdla a určitým způsobem se v různých prostředích chovalo. Všechna mýdla mají chemické přísady, ale o přírodních mýdlech můžeme smýšlet jako mýdlech vytvořených podle přírodních zákonů a o mýdlech syntetických jako o umělých čistidlech - syntetických imitacích opravdových věcí.

Pro výrobce mýdel je rozhodně lákavé přiklánět se k syntetikům a přírodní materiály ponechávat stranou. Syntetika jsou ve většině případů stabilnější. Proto jsou také dlouhodobě levnější a - ne jako tuky a oleje, jejichž cena se lehce liší od rostliny k rostlině, od sezony k sezoně a od regionu k regionu - byly stejné včera, jsou stejné dnes a budou i zítra. Gram takové chemikálie, vzorek a voilá- perfektní kopie.

Jak se stále více a více spokojujeme se syntetiky ve všech oblastech našeho života, riskujeme tím, že ztratíme přirozenou obranyschopnost, a tím zesilujeme vlastní závislost na mohutnějším vstupu syntetik na scénu. Péče o pleť je pouze jednou z tváří tohoto fenoménu. Naše pokožka je mimořádně schopná postarat se sama o sebe tak, aby nás chránila. Ovšem tím, že se otevíráme vzrůstajícím kvantům necitlivých cizích substancí, měníme přirozené chemické prostředí těla a necháváme naši pokožku bez vlastní přirozené ochrany. Riskujeme závislost na silnějších a agresivnějších umělých přípravcích, které nahradí přirozený systém funkcí těla. Musíme si však každý sám za sebe zvolit, jakou cestou se dát, zda důvěřovat přírodě, či se spolehnout na laboratorní výtvory.

Zdroj: Susan Miller Cavitch - Přírodní mýdla - Výroba mýdel na bylinném a rostlinném základě, nakladatelství Pragma

Reklama

Reklama

Komentáře

Ing. Jaromír H… (St, 5. 10. 2005 - 21:10)
Před nedávnem jsem si tuto knihu zapůjčil v knihovně a natolik mne zaujala, že od té doby umím pojmenovat problémy vyplývající z používání komerčně vyráběných mýdel, ale hlavně pro celou naši rozvětvenou rodinu a pro známé vyrábím mýdla pouze na rostlinném základě a bez jakýchkoliv konzervantů. Mýdla buď vůbec neparfemuji nebo používám jen přírodní esnciální oleje. O mýdla je takový zájem, že uvažuji o rozšíření výroby. Pokud bude mít někdo zájem, rád zodpovím vaše dotazy na toto téma.
ihak (Út, 10. 10. 2006 - 10:10)
taky jsem si koupila tuto knizku, ale jsem docela zmatena. vubec nevim kde kupovat vsechny ty materialy, ktere k tomu budu potrebovat. Muzete poradit jak vubec zacit?
Jarka (So, 28. 2. 2009 - 13:02)
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli máte zkušenost s přidáním bylin do mýdel. Vždycky mi vyplavou na povrch. Děkuji za odpověď
Reklama