Reklama

Co pleti škodí a proč?

1) Nedostatek spánku
2) Nedostatek kyslíku a čerstvého vzduchu
3) Nepravidelné a nedostatečné vyprazdňování
4) Špatný a nevyvážený jídelníček
5) Nedostatek tekutiny
6) Nedostatek pohybu
7) Nevhodné kosmetické přípravky
8) Nešetrné a nevhodné ošetřování
9) Napařování, nahřívání i přílišné slunění

1) Nedostatek spánku pleti škodí
a) ve spánku organismus zpracovává látky získané v průběhu dne z potravy. Odehrává se velká chemická reakce a je potřebná dostatečně dlouhá doba pro její zdárný průběh a dokončení. Pokud nedojde k náležitému zpracování a spálení všech nežádoucích, odpadních složek této reakce, dochází k vylučování těchto zbytků přes kůži. Tím je kůže zbytečně zanášena a drážděna.
b) kůže ve vašem spánku vytváří nové buňky, kterými nahrazuje buňky odumřelé! Tuto činnost nemůže kůže vyvíjet přes den, neboť nemá dostatek klidu, organismus je nucen věnovat energii na jiné projevy života (pohyb, čištění, přijímání potravy...).
Schází-li tedy kůži čas v době spánku pro svoji obnovu, nemůže být zdravá, odolná ani pěkná.
c) Pokud málo spíme; jsme celkově unaveni a na kůži se tím zvýrazňují vrásky, kruhy kolem očí, kůži chybí pěkná, zdravá barva, napětí...

2) Nedostatek kyslíku a čerstvého vzduchu pleti škodí.

3) Nepravidelné a nedostatečné vyprazdňování pleti škodí.
Nedojde-li včas k vyprázdnění, k odstranění škodlivin stolicí, močí, pocením či dýcháním, vstřebávají se škodliviny zpět do krve a jsou opět zcela zbytečně zpracovávány. Poté odchází většina podruhé zpracovaných škodlivin přes kůži ven z organismu. Na kůži pak zbytečně dochází k podráždění nebo jiným nežádoucím projevům.
Navíc včas nevypuzená stolice poškozuje tlusté střevo. Všichni dobře víme o zvýšeném výskytu rakoviny tlustého střeva, proč tomu tedy nepředcházet pravidelným vyprazdňováním a dostatečným příjmem tekutiny, hlavně po ránu.

4) Špatný a nevyvážený jídelníček pleti škodí.
Nesmíme zapomínat na čerstvou zeleninu, ovoce, ovocné šťávy, zeleninové šťávy, saláty, polévky, ořechy, libové maso (pokud maso jíme).
Naproti tomu musíme vědět, že přílišné množství cukru, tuku, oleje, mléka, kokakoly, kofoly, kávy, čokolády, soli, masa, pečeného masa (obzvláště), chleba, koláčů, koření (ostrého) kůži též škodí!
Nezapomínejte: "Všeho s mírou".
Jídlem lze velice nepěkně ovlivnit vzhled kůže, ale na straně druhé vhodné zvolenou dietou a jídelníčkem můžeme vzhled a stav kůže snadno vylepšit a podpořit její uzdravení.

Reklama

5) Nedostatek tekutiny kůži i pleti škodí.
Trpí-li kůže nedostatkem tekutiny stárne. Stárne tím rychleji, čím více tekutinu postrádá. Bez vody kůže osychá a prohlubují se vrásky. V takovéto kůži těžko koluje výživa, probíhá látková výměna či vylučování škodlivin.
Chybí-li tekutina při trávení, před jídlem nebo po jídle, vzniká v těle příliš mnoho škodlivin, které při svém vylučování kůži dráždí. Chceme-li mít kůži pěknou, je nutné naučit se správně pít: Nikdy nepijme do sousta! Pokud máme v ústech nějaké sousto potravy, dbáme na jeho dostatečné přežvýkání. Nikdy do sousta nepřijímáme tekutinu, neboť by v něm chyběly sliny a to by velice zhoršovalo trávení:
Naučme se pít vlažné nápoje, čaje, minerálky, ovocné či zeleninové šťávy, vody... Díky vlažnému nápoji podpoříme tráveni, Je nežádoucí vypít 1 nebo více litrů tekutiny v průběhu velmi krátké doby (10 až 30 minut). Toto nazývám nepřínosným pitím a v některých případech může dojít k přetížení ledvin. Je mnohem zdravější vypít každou hodinu 0,2 - 0,31 nějakého nápoje nebo dodržovat pitný režim.

6) Nedostatek pohybu - též pleti škodí.
- zpomalí se všechny tělesné pochody včetně vyprazdňování zpomalí se látková výměna a škodliviny déle zatěžují organismus, hromadí se v těle nebo se ukládají pod kůži či na kůži, vznikají různé nárůsty, bradavice, tukové váčky nebo tuková zrníčka - mília
- chybí prokrvení kůže => chybí výživa kůže, odplavování a vylučování škodlivin z kůže.

7) Nevhodné kosmetické přípravky pleti též nesmírně škodí (i nadměrné používání kosmetických přípravků) až po několika dnech i měsících.
Každé pleti škodí kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, pokud jich užijeme jinak, než k lokálnímu ošetření. Tedy pouze na vzniklý pupínek, vřídek, nebo zanícené místo. Pro ostatní plochý kůže přípravky s obsahem alkoholu nepoužíváme, neboť bychom kůži zbytečně dráždili a poškozovali.
Konzervační látky kosmetických přípravků pleti též škodí. Jsou to látky kůži nevlastní a dráždivé. Rozsah dráždění je u každého různý a projevy dráždění také.
Projevy podráždění kůže: svědění, pálení, zčervenání pokožky, otoky... V těchto případech je nutné okamžitě kosmetický přípravek smýt, napít se vlažného čaje nebo vody 0,2 až 0,5 l a kůži nechat alespoň jeden den v klidu.
Každé pleti škodí předávkování určitou, byt výživnou látkou příliš častým používáním, nebo dlouhodobým působením (vitamíny, výživa, speciální složky med, mateří kašička,...). Je dobré čas od času změnit používaný krém, i když ten dosud používaný nám vyhovuje.

8) Nešetrné a nevhodné ošetřování pleti též velice škodí.
Hlavně vymačkávání nečistot, štípání a takzvané "hluboké čištění" za pomoci napařování.
Mačkáním sice z kůže částečně odstraníme nežádoucí sekret, ale vždy zůstává v kůži určité množství hnisu, tuku, nebo jiných nečistot, které zmáčknutím zatlačíme hlouběji do kůže nebo do vedlejších míst. Tato částečka se poté stává zárodkem dalšího zánětu. Tímto si tedy pěstujeme na určité lokalitě stále nové a nové zanícené póry, vřídky či pupínky.
Navíc vždy se při mechanickém působení na kůži, tedy zmáčknutí, dostává do stlačeného místa více krevní hmoty a tudíž i pigmentových částic a vznikají pigmentové skvrny a jizvy, se kterými se těžko něco zmůže. Navíc tyto skvrny (jizvy) bývají patrné až po čase (po 1 až několika měsících), což nás včas nevaruje před nevhodným přístupem.
Dále mačkáním můžeme natolik poškodit vlasový folikul nebo kožní pór, že vznikne hluboká jizva podobná jizvě po neštovičce. Tyto jizvičky bývají též patrné až po několika měsících a bývají trvalé. S nimi si kůže sama neporadí. Takže ono "postávání před zrcadlem a čištění - vymačkávání" je skutečně velice nebezpečné nejen pro Vaši psychiku, (dochází až k depresím z nepěkného vzhledu pokožky) ale hlavně pro Vaši pleť.
Na pravidelné měsíční profesionální čištění pleti choďte do salónů, které nepoužívají k čistění vymačkávání.

9) Napařování, nahřívání i přílišné slunění pletí škodí.
Napařováním se kůže dráždí, rozšiřují se póry a to i trvale, (zahleďte se někdy zblízka do tváře kuchařce nebo ženě pracující v pradlence).
V rozšířených pórech se přemnožují bakterie, které za normálního stavu pokožce neškodí. Je-li však pór rozšířen vzniká v něm celá kolonie bakterií, které jsou také příčinou vzniku černé tečky uvnitř póru. Tento jev je jedním z několika druhů akné.
Také dochází při působení páry na pokožku ke vzniku drobných; rozšířených žilek převážně v lokalitách tváří a kolem nosu. Navíc v rozšířených pórech snáze ulpívá prach i jiné nečistoty z ovzduší. A v neposlední řadě, kůže s rozšířenými póry je nepěkná a rychleji stárne.
Nahřívání a tepelné působení též kůži velice škodí. Je zcela zbytečné po masáži nechat kůži prohřívat teplým světlem nebo jiným zdrojem tepla. Též by zbytečně docházelo ke vzniku rozšířených žilek nebo rozšířených pórů. Takto namáhaná kůže rychleji stárne. Je-li masáž správně provedena, je kůže prohřátá dostatečně.
Přílišné slunění je nebezpečné a kůži škodí. V současné době se velice rozšířila rakovina kůže zapříčiněná přílišným opalováním. Při častém opalování kůže ztrácí svoji regenerační schopnost, mění svůj vzhled a rychleji stárne. Je však pravda, že opálená pokožka vypadá pěkně, ale platíme za to příliš velkou daň.

zdroj: Ilona Urbanová - Zrcadlo zdraví

Reklama

Komentáře

Robert Held (Čt, 31. 7. 2003 - 12:07)
V clanku "nepratele vitaminu" se uvadi, ze piti chloravane vody vyzaduje zvyseny prijem vitaminu E. Myslim, ze staci nechat vodu odstat - dokud se chlor neodpari. Jak to teda je? Dekuji za odpoved.
MIK (Út, 2. 8. 2005 - 12:08)
Zdravim, mam dojem, ze som niekde cital doporucenie, aby sa voda prevarila a nechala odstat.
Odstranuje to aj ine rozpustene latky vo vode okrem chloru.
Pekny den.
Mik
Burak (Čt, 22. 2. 2001 - 18:02)
Chtel bych se zeptat, jak ucinne postupovat proti tvorbe kruhu pod ocima. Rika se ze se tvori hlavne kvuli nedostatecnemu spanku, ale mam zkusenost, ze i kdyz sem si vychytal treba 3 noci za sebou a spal dostatecne situace se nezlepsila. Chtel bych jenom podotknout, ze to nemam vrozene jako to maji nekteri lide. Nekdy s nimi nemam zadne problemy, ale neprisel sem na souvislost proc tomu tak je. Taky bych se chtel zeptat co to vlastne je..proc je ta kuze takova tmavsi a vlacnejsi.. diky
Hanka (Út, 15. 9. 2020 - 17:09)
Zdravím Buraku,na Tvůj dotaz odpovím asi takto.Kruhy pod očima se dělají z více příčin. Tak např.Bylo by dobré nechat si vyšetřit ledviny.Nedostatek zavodnění těla,- ale ne 5 l,jal se donedávna radilo !!! Dostatek spánku. Nekouřit.
Vyzkoušej to vyšetření ledvin.
Hanka (Pá, 11. 8. 2006 - 12:08)
Dobrý den,mám Akné jakou mám poůžívat kosmetiku?Děkuji Hanka
roman (So, 18. 11. 2006 - 17:11)
Dobrý večer,zrovna jsem dceři radil,at si nahřeje obličej a vyčistí si černé tečky v porech na nose,ale po přečtení vašich rad jsem od toho upustil.Prosím poradte mi čím by se plet měla čistit a udržovat.Dcera má 16let.Děkuji předem Poustecký
Nikalala (St, 6. 12. 2006 - 16:12)
Dobrý den ! Mám dotaz. Na nosní přepážce nebo pod nosem se mi jednou do měsíce udělajína dotek bolestivé bouličky! Prosím co to je a jak se to má ošetřovat?? Děkuji za odpověď
Tereza (Pá, 9. 2. 2007 - 21:02)
Dobrý den,mám problémy s akné...sice je v menší míře ale v hnisavé formě a plet mě svědí.Takže si to rozškrábu a pak mám na tváři strupy.Žádná kosmetika mi nepomáhá....děkuji.Tereza
Tereza (Pá, 9. 2. 2007 - 21:02)
Dobrý den,mám problémy s akné...sice je v menší míře ale v hnisavé formě a plet mě svědí.Takže si to rozškrábu a pak mám na tváři strupy.Žádná kosmetika mi nepomáhá....děkuji.Tereza
janka (Pá, 22. 6. 2007 - 13:06)
dobrý den,
mam ulcerosní colitidu.Mám nárok na inv.důchod?
janka (Pá, 22. 6. 2007 - 13:06)
dobrý den,
mam ulcerosní colitidu.Mám nárok na inv.důchod?
janka (Pá, 22. 6. 2007 - 13:06)
dobrý den,
mam ulcerosní colitidu.Mám nárok na inv.důchod?
Alena (Út, 15. 1. 2008 - 20:01)
Prosím, znáte nějaký kosmetický salon v Praze, kde "nepoužívají k čistění vymačkávání"? Díky moc
pepa (Út, 22. 1. 2008 - 23:01)
dobrý den.mám ulcerozní kolitidu a Gilbertuv syndrom.mám nárok na invalidní duchod.děkuji za odpověd
JItka (St, 23. 1. 2008 - 11:01)
Nevím, má to snacha a invalidní důvod nemá.
eva (Út, 4. 3. 2008 - 20:03)
mam uc 6 let a mam plny ID
Petr (Čt, 3. 4. 2008 - 00:04)
Totální kolektomi a je po problkému.-)
Potom pytel z juty.
J-pouch taky dobrá volby na sraní.
Návštěvník (Po, 14. 4. 2008 - 23:04)
3. 4. 2008 00:09:23, Petr
radime zadarmo,radime radi ze?
Honza (St, 21. 1. 2009 - 21:01)
Ahoj všem nemocným touto chorobou!
Již asi tak 14 dní se mi dělají boláky na jazyku. Může to mít souvislost s touto nemocí?
Díky za odpověď
sara (Ne, 30. 8. 2009 - 22:08)
NAPAŘOVÁNÍ neškodí!
Naopak, doporučuje se!
ForBio (Ne, 6. 9. 2009 - 22:09)
Také patříte k lidem, kteří začínají \"řešit\" svůj zdravotní stav až ve chvíli, kdy se projeví příznaky onemocnění? Také přehlížíte rodinnou anamnézu, tzn. vrozené dispozice a \"čekáte\" až na období, kdy se \"něco\" objeví? V takové situaci je základním předpokladem úspěšné léčby, ale také prevence, včasná a co nejpřesnější diagnóza.
Je mnoho způsobů, jak najít řešení a pomoc. Jedním z nejefektivnějších je využítí nabídky Studia ForBio, nově zřízeného pracoviště v Plzni s možností špičkové diagnostiky přístrojem METATRON 4025GR Hunter. Tato NLS diagnostika nabízí velmi přesnou metodou komplexní vyšetření Vašeho organismu s vysokou mírou přesnosti. Je to jediná NLS diagnostika s certifikací pro lékařské účely. Metoda je schopna odhalit i nádorová onemocnění v jejich raném stadiu, stejně jako odhalit skrytá stadia různých onemocnění ještě před projevem jejich vnějších příznaků. Tímto neinvazivním a pro člověka bezpečným vyšetřením zjistíte, jaký je skutečný stav Vašeho organismu a účinným způsobem předejdete onemocnění a zdravotním komplikacím. V převážné většině to má zásadní význam pro rychlou prognózu a následnou volbu léčby. Můžete tak rychle a efektivně provést zásadní rozhodnutí směřující k Vašemu zdraví a dobré kondici. Více na www.forbio.cz
Petr (Ne, 26. 12. 2010 - 23:12)
3.4.2008 00:09 - Petr
Totální kolektomii a je po problkému.-)

Potom pytel z juty.

J-pouch taky dobrá volby na sraní.

3. 4. 2008 00:09:23, Petr

radime zadarmo,radime radi ze?


To nebyla rada, ale osobní zkušenost...
bem bem (St, 22. 1. 2014 - 15:01)
Škodí každodenní používání kartáčku na plet a jaké je vlastně lékařské vysvětlení. Pokud je pravda, že se ztenčuje vrstva pokožky, proč je to špatné. Co přesně znamená, že se ničí kapiláry? Vzniká zarudnutí pleti nutně při poškození kapilár? Díky
Návštěvník (Út, 15. 9. 2020 - 17:09)
Teda ne že bych tě chtěl prudit, ale Burakův příspěvek je dvacet let starý. Ten už určitě řeší něco jiného než kruh pod očima :)
Reklama