Pomerančovou kůži může způsobit špatná strava, stres i antikoncepce

Nevzhlednou hrbolatou kůži známou pod pojmem celulitida lze zmírnit speciálním masážemi, pojídáním hroznového vína i plaváním. Pomerančová kůže se naopak objeví na tělech žen, které se stresují, provozují silové sporty nebo se stravují ve fastfoodech. Negativní vliv může mít i hormonální antikoncepce, řekla ČTK lymfoterapeutka Romana Čadílková.

"Před léčbou pomerančové kůže je potřeba zjistit, zda má žena genetické problémy, zda její matka například netrpí pomalým metabolismem. Ze stravy se musí vyloučit slané, protože to zadržuje tekutinu v těle. Povrchový systém také hodně ovlivňují hormony, vliv má tedy i hormonální antikoncepce," řekla Čadílková. Podle lékařů je to způsobeno tím, že estrogeny zhoršují stav žilních stěn a povolují vazivo. Přes žilní oběh tedy tyto hormony zvyšují zátěž lymfatického systému, způsobují zadržování vody ve tkáních a podporují ukládání tuku. Kromě antikoncepce způsobuje celulitidu i stres či špatná strava.

"Stres způsobuje zažívací problémy. Tělo se pak toxikuje a látky se hromadí v podkoží, což vytváří celulitidu," vysvětlila Čadílková, podle které má pomerančovou kůži minimálně 88 procent žen. "V posledních letech se to zvyšuje a trpí jí i mladá děvčata. Velký vliv na to má rychlý způsob života, hlavně stravování ve fastfoodech," podotkla odbornice. Firmy, které vyrábějí produkty pro zmírnění pomerančové kůže, nabízejí zeštíhlující gely, modelační a tvarující koncentráty, které odbourávají tuky, či masážní balzámy a peelingy. "Některé z nich mohou fungovat více, jiné méně, je nutné je vyzkoušet. Lepší účinek ale mají zahřívací gely nebo lymfatické masáže," myslí si Čadílková.

O speciální masážní praktiky, které působí na tukové polštářky v oblasti boků, stehen a hýždí, je stále větší zájem. "Vzhledem k blížícímu se létu se zájem o zeštíhlující programy zvyšuje, a to zejména o přístrojové ošetření na celulitidu a lymfatickou masáž," řekla ČTK Monika Eisová z firmy Big One Fitness.

"Přístrojové ošetření je vhodné u silnějších klientek, ale předem se musí ručně uvolnit uzliny. U přístrojové masáže při nesprávném zacházení, kdy terapeutka nezvolí dobrý tlak, mohou vzniknout modřiny. Ale to je špatně, to by nemělo být," upozornila Čadílková.

Podle Eisové by se procedury proti celulitidě měly absolvovat zhruba desetkrát. "Samostatně je ale jejich efekt pouze krátkodobý. Nejúčinnější je procedury kombinovat s lymfatickou masáží (odstraňující vodu a toxické látky z těla)," podotkla Eisová s tím, že důležitý je také pitný režim, sport a vhodná strava.

Čadílková při boji s pomerančovou kůží doporučuje konzumovat citrusové plody, ananas a hroznové víno i s jadýrky, ze kterých se vyrábí tabletky proti odstranění celulitidy. Kromě vnější a vnitřní péče je podle odbornice na hladkou kůži důležitý i sport. "Výborné je šlapání na kole, které podporuje tok lymfatického systému, a plavání," řekla Čadílková, která doporučuje i přešlapávání na dně bazénu. "Tlak vody dělá přirozenou kompresi, kůže může volně dýchat a dá se perfektně odstranit pomerančová kůže," doporučila lymfoterapeutka.

Dodala, že nevhodné jsou naopak sporty s přílišnou statickou zátěží jako například posilování. Odborníci nedoporučují ani sporty s tvrdým doskokem jako je třeba volejbal, squash nebo tenis. Jejich negativní účinky na celulitidu zmenšuje kompresní prádlo, které žilní zátěž sníží.

Irena Kopečná - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Daves
  Daves (anonym)

  Něco o pomerančové kůži a celulitidě http://www.ricanskyzpravodaj.cz/celulitida-112-118-1.html

  Dub 29, 2012
 • Obrázek uživatele Lidka
  Lidka (anonym)

  Ja jsem mela,opravdu mela oranzovou kuzi.A to na obou stehnach a vahu presahujici dost mou vysku.Nasla jsem letacek u doktora,kde nekdo nabizel odstraneni tohoto problemu a zhubnuti bez namahy.Pochopitellne jsem byla skepticka a tak jsem se o to zacala zajimat.Reference mi presvedcily a tak jsem zavolala.Pravda,neco to stalo,12kur za 4000Kc,ale jsem bez celullitidy a zhubla jsem,takze se vejdu do veci,ktere jsem odlozila pred par lety s tim,ze "nekdy snad" zhubnu.Takze je to za prve perfektni relax,ja lezela a jen si cetla a teplo pracovalo za mne.Neni to zadna sauna a podobne.Ke vsemu mi to vylecilo vlekle zanety vajecniku.Jestli nekdo chce,muze to zkusit jako ja.Nechavam kontakt,pani urcite nebude proti.607131750

  Čer 30, 2012
 • Obrázek uživatele Míša
  Míša (anonym)

  Dobrý den, prosím o tip jak bojujete s celulitidou?

  Feb 24, 2021
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  na jaře začínám jíst hodně zeleninové saláty a pízt různé pročišťující šťávy. Celý rok se snažím vyhýbat instantní stravě. přiměřený pohyb je samozřejmostí.

  Feb 25, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama