Reklama

Funkce zdravé kůže

Kůže je mnohem více než pouhý povrch těla. Její základní funkce jsou:

Ochrana: Kůže chrání tělo před horkem, chladem, bakteriemi, ztrátou tekutina před škodlivými vlivy prostředí.

Regulace teploty: Kůže hraje hlavní roli v kontrole a regulování teploty těla. Například za extrémního horka, kůže vylučuje pot a organismus ochlazuje. Díky sekreci potu a rozšiřování a stahování krevních cév v kůži je teplota těla regulována.

Dýchání: Do určité míry může kůže "dýchat" - přijímat kyslík a vylučovat nežádoucí plyny.

Vylučování: Kůže může vylučovat soli a odpadní látky rozpuštěné ve vodě ve formě potu.

Reklama

Sekrece: Kůže vylučuje maz, který ji činí hladkou a pružnou. Maz též pomáhá vytvořit kyselý plášť na povrchu kůže, který chrání před bakteriemi.

Hydratace: Kůže může zadržovat vlhkost a tak se udržovat hladká, pružná a vláčná.

Vstřebávání: Kůže dokáže selektivně propouštět určité látky. Tato schopnost dovoluje nanášet určité prospěšné či léčivé látky přímo zevně na kůži a tudíž není potřeba injekční aplikace.

Citlivost: Mnohá nervová zakončení, která končí pod zevním povrchem kůže, nás informují o teplu, chladu, tlaku a bolesti. Informace jsou přenášeny do mozku rychlostí světla.

Uchovávání kyselého kožního pláště: Toto je další způsob, jak kůže sama sebe ochraňuje. Kyselý kožní plášť pomáhá bojovat s bakteriální infekcí, poněvadž bakteriím se na kyselém povrchu nedaří.

Zdroj: Shahnaz Husain - Beauty book
 

Reklama

Komentáře

Holky (Po, 9. 3. 2009 - 10:03)
je to dobrý ale na zápisi do sešitu je to dloouhý ;) :-):-D :-* ;)
Milena (Čt, 23. 4. 2009 - 21:04)
Mate absolutni pravdu. Krasa a zdrava kuse se musi udrzovat.
martin (So, 30. 6. 2012 - 16:06)
dobrý den,
myslím že signál do mozku se rozhodně rychlostí světla nešíří, samotný nervový vzruch je rozdělen na někoik přechodů, chvíli je to chemicka reakce, chvili elektricky vzruch, a rychlost je podstatně menší, zkuste si píchnout jehlu do palce u nohy, i člověk je schopen zaznamenat rozdíl mezi akcí a její reakcí v mozku!...
Milada (Út, 29. 7. 2014 - 15:07)
Ahoj :) rozhodně souhlasím že o kůži se má pečovat. Nepoužívám makeup, pokud to je společensky přijatelné a pokud si připadám dostatečně hezky ;-) zjistila jsem, že to nikomu nevadí :D já se cítím dobře as použitím správné kosmetiky to i vypadá líp :) používala jsem krém proti začervenání, ale poslední dobou mi vyhovuje baobabový olej :) kůže je po něm příjemná, hebká, hydratovaná a zklidněná :)
ale (Út, 29. 7. 2014 - 20:07)
Ahoj :) rozhodně souhlasím...už vystřel naivko
Reklama