Reklama

Brusinky jsou účinnou zbraní proti oparům

Podzimní stráně v horách bývají rudé zralými plody brusinek. Podle odborníků jsou tyto plody skutečně nejen vitaminovou bombou, ale také účinným lékem proti herpes viru typu 2, který je jedním z nejčastějších virů v lidském těle a způsobuje nejčastěji opary. Rostlina brusinky totiž obsahuje látky omezující šíření a rozvoj viru v lidském těle.

Na Kaohsiung Medical University na Tchaj-wanu sledovali odborníci druh brusnice brusinky, který je mezi odborníky znám pod latinským názvem Vaccinium vitis-idaea. Asijští experti izolovali z této rostliny látku nazvanou proanthocyanidin A-1. Svou povahou je to vlastně barvivo. Přestože tato látka není schopná snižovat přímo infekční potenciál viru, je schopná omezovat následky infekce. Omezuje usazení viru a průnik do tkání, a dokáže dokonce zrušit poslední stádium nemoci.

"Tato látka dokáže výrazně potlačit infekci způsobenou herpes virem 2 bez vedlejších toxických následků. Prokázali jsme to laboratorně na tkáních in vitro," prohlásil Chun-Ching Lin, vedoucí týmu odborníků.

Stále zelený keřík brusnice brusinky se vyskytuje také v českých horách. Blízká příbuzná borůvky se však poslední dobou dostává rovněž do zahrádek jako zahradní kultivar.

Zdroj: Plus

Reklama

Brusinky je možno zakoupit i jako potravinový doplněk zde

Reklama

Komentáře

Pavlína (Po, 16. 5. 2022 - 13:05)
Časté opary mně trápí už dlouhou dobu, nedávno jsem objevila tento doplněk stravy https://www.drmax.cz/movit-energy-pece-o-rty-l-lysin-zinek-120-kapsli a musím si zaklepat, že odkdy užívám zatím jsem opar neměla.
! (Út, 17. 5. 2022 - 17:05)
Pokud budete jíst brusinky, vyléčíte si opar za 7 dní. Jinak to trvá týden.
Marta (Út, 17. 5. 2022 - 21:05)
S brusinkami mám dobré zkušnosti při zánětěch močových cest, tam opravdu pomáhají. Při oparech jsem je nezkoušela, tam nedám dopustit na L-lysin. Když si jednou za půl roku vyberu balení, tak opary vůbec nemusim řešit.
Reklama