Reklama

Crohnova choroba

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 13:04)

Ahoj Josefe, vzestupný tračník mám též postižený. Projevy v akutním stavu u mě cca 2-3 měsíce: nadýmání, tlaky v břiše, průjem, krev ve stolici. V období klidu (já měla 5 let) jsem v pohodě, jen jídlo jsem si upravila: nekořeněné, nesmažené, maso kuřecí a rybí, omezení živočišných tuků, hodně zeleniny a ovoce a vlákniny, viz dobrá brožura: Dieta Crohnova choroba a ulcerózní kolitida od MUDr Pavla Kohouta a Jaroslavy Pavlíčkové. Hodně zdraví a dobrou mysl přeje Jitka.

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 13:04)

Ahoj Helo,mě diagnózu Crohn sdělili před pěti lety, po dvou-třech měsících se to zklidnilo a měla jsem pět let klid až těď do konce února. Teďse cpu salofalkem a hlavně prednisonem, kterýý mi moc dobře nědělá. Jinak v období klidu jsem byla v pohodě, jídlo jsem si zvykla vybírat nekořeněné, nesmažené/řízek tak nejvýš jednou za měsíc/, hodně zeleniny a ovoce syrové, maso kuřecí a rybí jen dušené a vařené, ne živočišné tuky a margaríny, jde to. I s cestováním to bylo bez problémů, všude ve středozemí i exotických zemích jsou jídla na výběr, která člověk může.Ahoj Jitka (43let)

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 13:04)

Byla bych ráda, kdybys mi mohl dát typ na léčitele, který se zabývá i Crohnem. Piju podpůrné čaje na zažívání od bylináře Váni, bez viditelného úspěchu, sama se již přes tři roky věnuji thai-chi i masážím shiat-su. Myslím, že mi to trochu pomohlo prodloužit dobu klidu(remise), ale teď momentálně jsem zas v průšvihu-v akutním stavu po pěti letech. Jitka

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 13:04)

Dobré informace jsem získala v knížečce Dieta, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida od aurorů MUDr. Pavel Kohout a Jaroslava Pavlíčková, lzeji získat buď u odborných lékařů-gastroenterologů, kde se léčíš nebo v knihkupectvích s odbornou literaturou. Já sama jsem ještě nedostala od nikoho odpověď, jak zabránit dalšímu šíření nemoci, když už ji bohužel mám. Jitka

Návštěvník (So, 7. 4. 2001 - 12:04)

Dnes jsem se připojila. Jak se máš, Pavle? Záleží na tom, zda máš Crohna momentálně akutního či v klidu. Já momentálně akutního, takže se musím ládovat mimo jiné prednisonem, který mi moc dobře nedělá.Věřím, že akutní stav brzy skončí. Jitka

Návštěvník (Čt, 5. 4. 2001 - 19:04)

Zdaaaaaar! Určitě nensi sám! ja sice mam nakyho toho chrona, nebo jak se temu nadaavaa, ale moc mi to nesere, zeru naky prasky a nic nepoznam! pry to neni moc casty, ale doufam, ze ty z teho depku taky nemas, je to zbytecny....

Návštěvník (St, 4. 4. 2001 - 08:04)

Ahoj, dik opet za odpoved. To ja si osobne neumim predstavit, jak bych byla doma a nic nedelat. Tady jsem se taky dozvedela, ze by jsme meli byt v klidu, bez stresu. Ale to si ja nejak neumim predstavit. Vcera jsem byla v Motole na kontrole a ptala jsem se doktorky na to, jestli my s Crohnem musime byt doma a ona mi odpovedela, ze by asi rozhodne nenechavala lidicky doma. Pry jedine, kdyby bylo tomu cloveku hodne spatne. Ale ty bolesti netrvaji stale. Jednou ustoupi, tedy aspon tak to bylo u me. Jednoduse, neumim si predstavit byt doma a nic nedelat. Tak se mej zatim hezky a nekdy zase napis. Pa Lucka

Návštěvník (Út, 3. 4. 2001 - 23:04)

Ahoj, lidi, jsem moc rada, ze existujete. Je mi 25 a prave jsem ziskala noveho pritele - Crohna.Hm, a ja si myslela, ze mam strevni chripku... Zatim trochu tapu, urcite kouknu na zminovane weby a budu mit vsetecne otazky, od doktoru toho moc nevim.Mejte se a drzte se.

Návštěvník (Út, 3. 4. 2001 - 14:04)

Novačky :-), já se také považuji za nováčka, pořád ještě je co nacházet a co zlepšovat. Já si řekl, že zkusím cvičit pro zdraví, a před dvěma měsíci jsem začal např. chodit do tai chi. A docela se mi to libí. Do práce samozřejmě chodím, já byl vlastně doma jen jednou a to když jsem měl problémy, které byly završené operací v Brne - cca 1,5 měsíce.Pak jsem se snažil dát dohromady a dneska žiju cca jak před třemi lety. Největší změna se u mne dotkla asi stravy, ostatni se moc nezměnilo.

Návštěvník (Po, 2. 4. 2001 - 20:04)

Nazdar Romane a vsichni Crohnaci!Myslim že spousta odpovědí na tvé dotazy je i v historii tohoto chatu, a hodně dalších na zmiňovaných web stránkách jinak já sem osobne v době kdy byla nemoc aktivní chodil do práce ale teda záleží dost na fyzičce co tělo zvladne a i na praci co kdo dělá , no a jinak k těm věcem co se týče diet a podobně podle mého názoru a zkušeností netřeba to s dietou v období klidu přehánět spíš de o to vedet co človeku idividuálně dělá dobře a co ne Ale je to můj názor a vůbec sem poněkud méně konzervativní i co se týče všech omezeních ale to jsem už zde psal tak dyžtak si to zkus najít v historii a nebo klidně mailni rád Tobě či každému kdo bude chtít napíši něco z mých desetiletých zkušeností z krohnem při provozování dost aktivního života :-)

Návštěvník (Po, 2. 4. 2001 - 13:04)

Pole, promin, ze te furt otravuju, ale znas ty novacky. Nekdy kdyz zabrousim tady na chatu, tak se zarazim nad tim, jak se treba lidi ptaji, jestli museji byt doma nebo jestli mohou i pracovat. Ja tedy normalne chodim do prace. Prave tohle me zarazilo, ze se ptaji, jestli mohou neco delat. Tedy kdyz mi bylo opravdu velmi spatne(to jsou prvni dva mesice, co se to u me projevilo), tak jsem byla doma, ale jinak normalne chodim do prace. To je otazek, co? Zatim pa. Lucka

Návštěvník (Po, 2. 4. 2001 - 11:04)

Ahoj Lucko,s tou dietou je to moc správný rozhodnutí. Já chodím na kontroly (teď cca 2x do roka) k jedný soukr. gastroent. na Prahu 5 - kopec nad Radlickou. Krátce Romanovi: dietu musíš dodržovat pořád, já osobně mám vypozorovaný, že když je nemoc v klidu, mohu si v dietě lehce ulevit, pokud začne být ale aktivní, třeba proto, že jsem si ulevil moc, musím okamžitě přitvrdit. S tím ležením by ti měl říct především lékař dle aktálního stavu. Podle mě je spíš důležitý být v klidu, což nemusí znamenat od rána do večera jenom ležet. Jinak si znovu dovoluji upozornit na 2 weby (připadám si jak reklamní agent) kde se i k těmto tématů rozbíhá diskuze, popř. můžete založit diskuzi na vlastní konkrétní téma. Mějte se Martin

Návštěvník (Po, 2. 4. 2001 - 08:04)

Ahojky, je mi 26 a Crohna jiz mam cca 2 roky, dnes je to od operace 711 dnu. Viz o autorovi na http://www.sweb.cz/pavel.zlebcik/crohn.htm

Návštěvník (Po, 2. 4. 2001 - 07:04)

Ahoj lidičky. Stejně jako spousta z vás jsem hladový po informacích. I přesto, že jsem přečetl nejednu publikaci o této nemoci, nikde jsem se nesetkal s praktickými informacemi. Myslím, že i pro ostatní "začínající" by byly užitečné.Př: dietu ( ostrá jídla, alkohol...)musím striktně dodržovat, nebo je to tak, že dokud mě nic nebolí, tak se omezovat nemusím ??Dá se v aktivní době nemoci třeba chodit do práce, nebo se nedá dělat vůbec nic, jen ležet?Ví někdo jestli a jak (nedodržování diety ?) se Crohn může rozšířit do jiného úseku střeva? Už jsem toho napsal dost, má-li někdo praktické zkušenosti nechť mi prosím odepíše jako příspěvek a připadají-li mu moje dotazy příliš stupidní tak raději na mail. Moc díky. Lidičky mějte se.

Návštěvník (Pá, 30. 3. 2001 - 13:03)

Ahoj Pole, diky, ze jsi napsal. Diky za rady a jeste jsem se chtela zeptat. Pochopila jsem dobre, ze jsi byl na operaci. Jak dlouho jsi nemocny Crohnovou chorobou. Ja to mam da se rict jenom chvili a hlavne to budu mit jeste hodne dlouho. Hrozna predstava.

Návštěvník (Pá, 30. 3. 2001 - 13:03)

Martine, moc ti diky, ze jsi napsal. Spis jsem cekala, ze se mi nikdo neozve. Ohledne ty diety, ted jsem taky na to prisla, ze bych ji mela zacit dodrzovat. Myslim si, ze to nestoji za to, kdyz snim neco pro me dobryho a pak budu trpet. Ted momentalne netrpim bolestmy bricha, to bylo vsechno na zacatku, ale co chodim na prohlidky do Motola, tak doktorka rika, ze to stale buji, ale nastesti me bricho moc neboli. A co ty, kam chodis na kontroly, tedy jestli nekam chodis. Zatim pa. Lucka

Návštěvník (Pá, 30. 3. 2001 - 10:03)

Lucko, u pacientů s Crohnovou nemocí jsou častá zůžení střeva, tehdy je nutné z potravy vyloučit vlákninu a podává se tzv. bezezbytková dieta. Dieta která je maximálně vstřebatelná bez tzv. odpadu. Při těžkém průběhu může dojít i na umělou výživu enterální (sondou do střeva či popíjením) nebo parenterální (výživou do žíly). Bezezbytková dieta může tedy byt třeba tekutá (říká se jí dieta Astronautů myslím) Doporučil bych ti priručku č.2 kterou najdeš na webu. viz. chat. Ja třeba po operaci asi měsic mohl pouze tekutou stravu, polévky-vývary, nebo třeba Nutridrink ktery se dá sehnat v lékarně atd. Andreo, co se týká těhotenství koukni se na prirucku4/cast2 strana 45 zde je pár informací třeba pomohou.Mějte se zdravě, Pol

Návštěvník (Pá, 30. 3. 2001 - 10:03)

Ahoj Lucko,z toho si nic nedělej já mám Crohna od 23 už zhruba 6 let. Je divný, že ti nikdo nevysvětlil dietu. Pokud ti lékařským vyšetřením potvrdili Crohna určitě by ti tvuj doktor měl říct co můžeš jíst a co ne. Taky jsou vydaný knížky, kdysi jsem jednu takovou koupil, ale už nevím kde přesně (V Praze někde u I.P. Pavlova, Kateřinská ulice?) Zároveň doporučuji navštívit výše zmiňované dva weby (www.crohn.cz a www.sweb.cz/pavel.zlebcik/crohn.htm) je tam celkem dost informací, rad, včetně dietní kuchařky a odkazů na další servery (převážně zahraniční). Moje rada - 1) dietu rozhodně nepodceňuj, obzvlášť teď dost tvrdou. I pro mě to je do teď těžký si některý věci odpustit, ale časem se to zlepší a taky poznáš, který věci můžeš (kromě několika věcí je to podle mě dost individuální) 2) Být psychycky v pohodě, žádný stres. Předpokládám, že Tě nechali doktoři doma, tak nekoukej smutně z okna a najdi si něco co Tě baví, stýkej se s pohodovými lidmi, povídej si po Inetu, choď do kina atd. Hlavu vzhůru, tak strašný to není, vždycky si říkám, že existuje spousta daleko horších nevyléčitelných nemocí a vad. Držím palce. Martin

Návštěvník (Pá, 30. 3. 2001 - 10:03)

Já mám také crohnovu nemoc. Nejsem zrovna nadšená, je mi 20 let a už to musím mít teď. Zjistili mi to asi před čtvrt rokem. Teď se snažím trochu přizpůsobit svoji stravu, ale nějak se mi to nedaří. Nikdo mi totiž nevysvětlil, co je to bezezbytková dieta. Takže teď se na to snažím přijít a hlavně jsem se Vás chtěla zeptat, jestli vy nemáte nějaký zkušenosti a hlavně rady, jak na tuto nepříjemnou nemoc. Tak zatim ahoj. lucka

Návštěvník (Čt, 29. 3. 2001 - 12:03)

tak sám určitě nejseš já mám Crohna už 5 let od svých 11 let

Reklama

Přidat komentář