Reklama

Prevence zubního kazu

Zubní kaz není dědičnou nemocí a za jeho vznik může nedodržování správné zubní hygieny a špatné stravovací návyky. Za vznik kazu jsou odpovědné mikroorganismy zubního povlaku, které štěpí cukry na kyseliny narušující sklovinu. Největší riziko představují lepkavé pochoutky, protože ulpívají na zubech, například cucavé bonbóny, marmeláda a sušené ovoce, řekla novinářům lékařka Lenka Tůmová.

Pokud se konzumaci sladkostí člověk nemůže ubránit, pak je lepší, když si je dá hned po hlavním jídle. Celodenní mlsání vede k neustálému omývání zubů kyselinami. Lékaři varují také před podáváním sladkých šťáv a čajů dětem. Vůbec nejhorší je, když děti pijí sladké tekutiny v noci, kdy se tvoří méně slin.

Cukry v čerstvém ovoci zubům tolik neškodí, protože šťáva na zubech neulpí. Lepší než banán je sníst jablko, ale rada babiček, že po večeři je čištění zubů dobré nahradit jablíčkem, se stomatologům nelíbí.

Po konzumaci ovoce a slazených nápojů však není dobré důkladně si vyčistit zuby kartáčkem. Sklovina je oslabena ovocnými kyselinami a mohla by se mechanicky poškodit. Lepší je vypláchnout si ústa. Zubům podle Tůmové svědčí francouzský zvyk zakončit oběd plátkem sýra. Sýr podporuje vznik slin, které zuby omývají.

O tom, jaký bude chrup dítěte, rozhodují maminky ještě před tím, než se jejich potomek narodí. Vývoj mléčného chrupu začíná již ve 12. týdnu těhotenství. Pro stavbu tvrdých zubních tkání jsou nejdůležitější vápník, fosfor a fluor, které jsou zejména v rybách, mléku a syrové zelenině i ovoci.

Reklama

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Pája (Út, 13. 4. 2004 - 15:04)
I já mám stejné zkušenosti.Můj syn si zuby čistí jen pod nátlakem,když u něj stojím v koupelně.Od prvního dne má zuby krásně zdravé,zubařka žasne.Přesně takové jsem mívala já,ale od puberty mám jeden kaz vedle druhého,zuby pulíruju jak mám.Naštěstí se to v posledních letech zastavilo.Je mi 38.Doktorka řekla,že každý máme poločas rozpadu v jiné době.Na preventivní kontroly chodíme dobrovolně 2x ročně.
jana (St, 7. 4. 2004 - 04:04)
Nikdy jsem nejedla sladké, zuby jsem si vždy čistila a přesto mám od mládí potíže s chrupem. Znám dost lidí, kteří takové hygienické návyky neměli a zuby mají velmi dobré.
Katka1 (St, 7. 4. 2004 - 11:04)
Jano, já jsem na tom stejně, zuby si čistím 2 denně, používám zubní nit, žvýkačky bez cukru, a houbelec z toho.... od mládí mi vždy na prohlídce našel aspoň jeden kaz.
Ale teď na posledních dvou nic...tak si říkám, že by...
Lékařka mi říkala, že někdo má sklon ke kazivosti a nepomůže nic, ale že prý s věkem se to bude zlepšovat, že kolem třicítky se přestávají kazit.
Můj strýček kartáček snad ani nevlastní ( to myslím vážně)a kaz má jeden z první třídy a to je mu prosím 45
beruška (Út, 18. 7. 2006 - 15:07)
tady jsem našla zajímavou poradnu o zubním kazu
http://www.orbitklub.cz
Helena (St, 19. 7. 2006 - 00:07)
Je davno zname,ze zubni kaz se prenasi napr.polibky,pitim z jedne sklenice...Pokud se libate s partnerem ktery je takto nakazeny a neleci se,tak s tim nic neudelate.
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 17:05)
Znám produkt,který snižuje kazivost a lámavost zubů.Když Vás to zajímá, napište na:b.jaeger"tiscali.cz
Zuzka B. (Út, 27. 5. 2008 - 19:05)
Ahoj, tak také...a ještě mám malé mezizubní prostory..řeším to rovnátky a používám elmex želé, stojí to asi 150 v lékárnách a nanáší se to jedenkrát týdně na noc..je to vlastně fluoridový koncentrát (odborníci nebijte mě:))
http://www.lekarna.cz/elmex-gelee-1x25gm-zubni-gel-1/
Zuzka B. (Út, 27. 5. 2008 - 19:05)
Ahoj, tak také...a ještě mám malé mezizubní prostory..řeším to rovnátky a používám elmex želé, stojí to asi 150 v lékárnách a nanáší se to jedenkrát týdně na noc..je to vlastně fluoridový koncentrát (odborníci nebijte mě:))
http://www.lekarna.cz/elmex-gelee-1x25gm-zubni-gel-1/
Prevence (Po, 2. 2. 2015 - 22:02)
Zdravím,

určitě je důležité nezapomínat na mezizubní prostory. Ale není to všechno. Je třeřba myslet i na jiné ""potřeby zubů"". Udržet si zdravé prostředí v ústech celý den není jednoduché, ale existují tipy, aby se to dařilo. Fajn tipy jsou tady
http://www.prevencezubnihokazu.cz
IrenaL (St, 18. 2. 2015 - 14:02)
Dobrý den, na prevenci proti kazu by se daly využít pastilky Dentocult Xylitol ( http://www.dentocult.cz ), u nás ale již nejsou k dostání. V zahraničí a zejména ve Skandinávii s tím mají velmi dobré zkušenosti, pastilky brané po jídle výrazně snižují vznik kazů.
Pravidelně (St, 18. 2. 2015 - 19:02)
každého půl roku navštěvovat stomatologa.Čištění zubů,samozřejmost.
Marie (Čt, 8. 3. 2018 - 11:03)
Kvalitně si čistit zuby, chodit na dentální hygienu a používat kvalitní kartáčky, pasty a ústní vody. Mně se to osvědčilo. Zuby mám jak mléčňáky.
Nela (Út, 20. 3. 2018 - 14:03)
Dentální hygiena je taky dost důležitá. Dneska jsem zrovna byla sice dost podražila, ale stojí to za to. doktor mi dneska poradil pastu a kartáčky značky Herbadent, má někdo zkušenost?
no (Út, 20. 3. 2018 - 16:03)
Dentální hygiena je taky...tak zubaři zpravidla tvrdí, že na zubní pastě téměř nezáleží, zubní kartáčky mají být měkké, kompaktní hlava, rovné štětiny, jako značku doporučují Curaprox.
Nela (Čt, 22. 3. 2018 - 13:03)
tak zubaři zpravidla tvrdí,...Tak ten můj teda na zubní pastě dost trvá. Má být šetrná, bez fluoru a prý by měla chutnat, nebo být bez chuti, abych vydržela čistit alespoň 15 min. Curaprox jsem zkoušela a pro mě byl dost odpornej. Proto mi doporučil Herbadent, říkal že je dobrý, nebo spíš skoro bez chuti. Proto se ptám.
hm (Čt, 22. 3. 2018 - 14:03)
Na zubní pastě nezáleží. Ale důkladnosti čištění.
Reklama