Reklama

Jak pečovat o pleť s ajurvédou

Ajurvédská kosmetika vychází ze starobylých receptur, které jsou prověřeny časem. Jde o vyvážené působení výtažků z ovoce, zeleniny, vzácných himalájských rostlin, minerálů a drahých kamenů (zlata, perel, smaragdů, diamantů, rubínů, safírů, topasů a mořských mušlí).

Rostlinné extrakty jsou zastoupeny ve větším procentualním množství než u západních kosmetik, kde se většinou nalézají pouze desetiny či setiny procenta. Takto mohou skutečně bylinné složky uplatnit svůj regenerační a ozdravný účinek na pleť. Ajurvéda působí do hloubky, zlepšuje prokrvení tkání a výživu buněk pokožky. Při pravidelném působení receptur dochází k omlazení a ozdravení pleti.

Čistící prostředky nejen myjí, ale i harmonizují, vyživují a regenerují pleť.
Základem kosmetické péče je ranní a večerní čištění pleti. Čištění probíhá šetrně, aniž by narušovalo přirozený ochranný hydrolipidový kožní plášť. Navíc ajurvéda již při čištění dodává pleti potřebné živiny a harmonizuje její funkce. Např. u mastné pleti nejsou používány čistící prostředky s odmašťujícím efektem, nýbrž krémy a mléka s obsahem bylin, které postupně přirozeně upravují nadměrnou tvorbu mazu (např. santal). U suché pleti opět dochází vlivem přírodních látek k vyladění pleti. Pleť není rozmazlována nadbytečnými mastnými složkami. Po čištění pleti ajurvédskými prostředky nedochází k pocitu pnutí. Hloubkové čištění pak probíhá bezbolestně, speciálními rostlinnými prostředky, které adhezivně vytahují nečistoty s pórů a zároveň pleť vyhlazují.

Denní krémy se nanášejí v minimálním množství.
V ajurvédské kosmetice nejde o promazávání a rozmazlování pleti krémy. Jde o stimulaci buněk kůže a uvedení pokožky do jejího přirozeného zdravého stavu.

Noční krémy se smývají.
Podle přírodních zákonitostí by měla v noci pleť odpočívat a vylučovat nečistoty. Pokud se přes noc nechá působit mastný výživný krém, dochází k zanášení pórů. Noční krémy se proto doporučují pouze u suché zralé pleti, kdy je nutno dodat speciální výživu. Aby však mohlo dojít zároveň i k detoxikaci pokožky, krémy se nanášejí pouze na 5 -20 minut a po lehkém vmasírování se smývají . Během této doby se do kůže vstřebají všechny živiny s harmonizačním a vyživujícím účinkem.

Reklama

Oční krémy se nanáší 2x denně a smývají se.
Smývají se i oční krémy, které se nanášejí především ráno a dle potřeby i večer. Nanášení očního krému ráno má význam, jelikož většina očních vrásek vzniká během dne při naší mimice a mhouření při slunci. Jelikož kůže kolem očí je tenká a potřebuje speciální péči, bývají krémy na oči hutnější konzistence. Pokud by se mastný krém nechal kolem očí přes noc, mohly by být ráno oční víčka oteklá a pod očima váčky.

Není striktní dělení přípravků dle typu pleti.
Přípravky se spíš než podle typu pleti rozdělují podle věku, jelikož starší pleť potřebuje již více výživné složky. Rostlinné a minerální ingredience v ajurvédských recepturách mají na pleť harmonizační účinek. To znamená, že pleť po jejich působení obnovuje všechny své funkce. Správně fungující pokožka může pak zůstat dlouho mladá a zdravá. Je výrazně zpomalena tvorba vrásek a kožních problémů jako jsou pigmentové skvrny a dehydratace.

Masky mají silné omlazující a ozdravující účinky.
Pokud má již pleť své neduhy, jako je akné, přesušenost, nadměrná tvorba mazu, jizvy, hyperpigmentace a vrásky, je potřeba zasáhnout více do hloubky. K tomu účelu slouží ajurvédské balzámy a gelové masky. Pro větší průnik účinných složek do pokožky je možno využít působení speciálního peelingu, který se též nechává působit několik minut, aby otevřel póry. Maska poté do pórů dodává účinné látky, čistí je a stahuje.

Vůně krému též působí.
Pro parfemaci krémů jsou použity přírodní vonné složky jako růže, santal, nerol, nimba, lotus, lilie atd. Vůně působí relaxačně či stimulačně na celý organismus.

Autor: mk - zpracováno dle materiálů firmy Shahnaz Herbals

Reklama

Komentáře

mindas (Čt, 22. 1. 2009 - 14:01)
zajimavé i poučné
Reklama