Reklama

Prevence zánětu močového měchýře - cystitidy

Každá žena, která je ohrožená cystitidou, by měla dodržovat následující pravidla, která ji mohou chránit před infekcí:

1.Sprchování lépe odstraní bakterie z ústí uretry než koupání. Při koupeli nepoužívejte bublinkovou kou­pel, vyhněte se vaginálním výplachům a nepřidávejte různé oleje do koupele. Tyto prostředky dráždí genitálie jak che­micky, tak i tím, že narušují kyselé prostředí pochvy, a tak podporují růst cizích mikrobů vyvolávajících zánět. Sprchování může udržet ústí pochvy v čistotě.

2. Mikroby dobře prospívají v teplém a vlhkém prostředí, nos­te proto raději bavlněné prádlo než výrobky z umělých vlá­ken. Bavlna lépe nasává a odstraňuje vlhkost.

3. Ženy trpící diabetem, jejichž moč obsahuje cukr, více ohro­žuje mikrobiální infekce, protože se jim v jejich moči lépe daří. Musí proto daleko přísněji dbát na osobní hygienu a současně hlídat svou hladinu cukru v krvi, a tím i v moči.

4. Vyprázdněte svůj močový měchýř před a po pohlavním sty­ku. Proud moče odplaví mikroby u povrchu genitálu a sni­žuje riziko infekce. Ještě účelnější je dokonalé osprchování genitálu po styku.

Reklama

5. Nikdy nezadržujte moč. Je-li měchýř naplněn, jsou stlačeny krevní cévy v jeho stěně a omezen průtok krve, tím se ome­zuje působení látek zajišťujících obranyschopnost organis­mu. Stagnující moč v měchýři poskytuje živnou půdu pro růst nejrůznějších mikrobů. Proto vyprazdňujte měchýř kdykoli ucítíte nutkání.

6. Nenoste těsné kalhoty zvláště z umělých tkanin, zejména když jste již prodělala cystitis. Dráždí ústí močové roury a pochvy a nedovolí odpařovat vlhkost.

7. Vypijte nejméně šest až osm sklenic vody každý den.

8. Někteří doporučují pití klikvové šťávy, která zvyšuje kyse­lost moče, a tím vytváří nepříznivé prostředí pro růst mik­robů. Tato zkušenost se mně potvrdila u některých žen, ale nikoli u všech.

9. Spatně zasunutý antikoncepční prostředek, diafragma, mů­že dráždit. Jestliže se u vás cystitis opakuje, zkuste použí­vat jinou antikoncepci.

10.Suché stěny pochvy jsou přístupnější infekci, je to riziko, které se vyskytuje u žen po menopauze jako důsledek sní­žené hladiny hormonu estrogenu. Jste-li v tomto věkovém období, pak léčení pomocí tabletek nebo místně krémem obsahujícím tento hormon vyřeší tíživý problém. O radu a předpis musíte požádat lékaře. V každém případě lze použít některé neutrální želé. Vyhněte se výrobkům na bá­zi petroleje, které dráždí.

11. Jestliže používáte vložky, měňte je co nejčastěji, aby se za­bránilo růstu a usazování bakterií okolo ústí pochvy.

12. Při různých sexuálních praktikách s konečníkem se zvyšu­je riziko cystitis, protože je možnost přímého přenosu in­fekce z konečníku.

Když se budete řídit těmito jednoduchými radami, a pře­sto občas onemocníte cystitidou, můžete, dříve než navštíví­te lékaře, podniknout tento pokus. Vypijte sklenici vody, do které jste dali lžičku sody bikarbony. To vás zbaví pálení při močení. Opakujte to třikrát po hodině. Pití vody by mělo vy­volat zvýšené močení, které má odstranit bakterie z měchýře. Pokračujte v této léčbě, dokud nevyhledáte lékaře. Jestli­že to bude až za několik dní, pijte později jen čistou vodu bez bikarbony. Pro snížení bolesti je možné brát Acylpyrin nebo Paralen, po stanovení diagnózy předepíše lékař pří­slušné antibiotikum.

Cystitis není vážné onemocnění, ale může ztrpčovat život. Při troše opatrnosti a disciplíny mu lze předejít.

Zdroj: Dr. Isadore Rosenfeld - Moderní prevence, ALpress

Reklama

Komentáře

ALČA (Út, 10. 1. 2012 - 16:01)
Mě se nejvíce osvědčila kanadká brusinka. Od té doby záněty netrpím - v podstatě jsem mnohem méně nemocná celkově. Kupuju ji na Salvia Paradise a spokojenost již rok a půl..
M (Út, 10. 1. 2012 - 16:01)
Pokud můžu poradit tak jsou výborné kapky Lichořešnice jsou na bázi bylinek stojí kolem 75 kč v lékarně do 2 hod zaberou !
Eva (St, 18. 1. 2012 - 13:01)
brusinky jsou super, jen většina dost drahé, pro ty, kteřým nevadí, že si v lékárně objednají, doporučuji následující : jediné brusinky na trhu s okamžitým nástupem jsou v "Urologica tbl. 20 eff Generica" jako šumák, nebo Urologica tbl. 30 Generica. Levné, kvalitní, účinné !
Radka (Út, 13. 9. 2016 - 10:09)
Dobrý den, já jsem asi dostala zánět močáku, nebo močových cest po sexu, je to možné? Nikdy jsem to nezažila, ale teď to pěkně bolí a pálí hlavně při čůrání...Byli jsme s děckama celý den na kkoupáku a pak jsme to s mým klukem dělali, mohl to do mě zanést nějak tím sexem? Pak mi říkal že se po tom koupání v bazénu vůbec nesprchoval, tka si říkám že to mihl udělat on... Mamka mi koupila v Maxovi nějaký uroval akut, a prý mi to pomůže, ale zatím je to teda pěkný hnus ta bolest! A jestli za to může on, tak mu nakopu zadek a už si ho bude pokaždé před sexem drhnout houbou!!!
Radka (Út, 13. 9. 2016 - 15:09)
Dobrý den, já jsem asi...Já spíš nakopu toho Maxe!
Gabriela (Út, 27. 7. 2021 - 00:07)
Zdravím, samozřejmě že se zánět močovích cest přenáší pohlavně. Dokonce stačí když má jeden z partnerů pouze bakterie v těle a ani nemusí mít příznaky zánětu.. Brusinky jsou skvělá prevence!
Reklama