Reklama

Každá druhá láhev vodky na Ukrajině je nebezpečná

Na Ukrajině trvá neustále hrozba masových otrav alkoholem kvůli jeho nízké kvalitě. A Ukrajinci se stávají alkoholiky už ve škole.

Na Ukrajině se 35 až 50 procent vodky prodává nelegálně, a tak každá druhá láhev tohoto nápoje může být zdrojem chemického ohrožení.

Podle něho alkohol nelegálně vyrobený na Ukrajině jde především na ukrajinský trh a teprve potom do dalších zemí, kam už se vyváží různými způsoby.   Ukrajinské ministerstvo vnitra ujišťuje, že Ukrajině nehrozí dovoz nekvalitních alkoholických nápojů ze zemí střední Evropy.

    Ukrajinci se  stávají alkoholiky už ve škole. Průzkumy ukazují, že 85 procent mladých lidí se alespoň jednou napilo silného alkoholu už ve škole. Realita je ale daleko horší, tvrdí lékaři. Děti, které se po otravě alkoholem dostanou na resuscitaci, balancují na hranici života a smrti. “Nejmladšímu pacientovi bylo teprve deset let. Po víkendech a po svátcích jsou dětská toxikologická střediska doslova zavalena,“ řekl Anatolij Vijevskij - ředitel zdravotnického střediska pro monitorování alkoholu a narkotik.

    Každý rok se “přípravky pro dosažení stavu slasti“ otráví 95 až 113 dětí. A o tendenci ke snižování tohoto čísla se hovořit nedá, soudí vedoucí ukrajinského střediska dětské toxikologie Boris Šejman. Nyní se děti seznamují s alkoholem převážně už ve škole. A u studentů vypít láhev piva v době polední pauzy nebo po výuce je už jako norma. Současná mládež už bez láhve slavit nedovede, zdůraznil.

Reklama

    Hlavní příčinu alkoholismu u dětí vidí v tom, že je vše dovoleno, chybí prevence ve školách a alkohol je běžně dostupný.

    Šejman uvádí, že věk jeho pacientů se každým rokem snižuje. A jde hlavně o dívky. Na jedné straně otrava alkoholem v takovém věku nemá nic společného s alkoholismem, ale pro rodiče je to varování. Lékaři soudí, že stát musí vypracovat program boje s dětským alkoholismem. Jinak se mládež nebude dívat na svět střízlivým pohledem.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Barus (Čt, 13. 12. 2012 - 00:12)
No to je zase slátanina! Nejdřív si ověřte zdroje, než napíšete, resp. zkopírujete takovou hovadinu!
Reklama