Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zvláštnosti a přednosti ajurvédské péče o pleť

Ajurvédská kosmetika vychazí ze starodávných receptur, prověřených časem. Využívá omlazující a hojivou sílu přírodních surovin: výtažků z ovoce, zeleniny, vzácných himalájských bylin, perel, mušlí a drahých kovů.

Vše, co se v ajurvédě na pleť dává má regenerační účinky.  Čistící krémy nejsou určeny pouze k dokonalému vyčištění pleti bez narušení přirozené ochranné bariéry, ale zároveň mají regenereční, hydratační či hojivé účinky. Lehká 2-3 minutová masáž malým množstvím čistícího krému smíchaným s vlažnou vodou se doporučuje provádět pro paravidelnou regeneraci pleti ráno i večer. Mladé pleti k uchování zdraví a mládí pokožky stačí pravidelné používání těchto regeneračních čistících krémů. Na rozdíl od běžných čistících prostředků, které často více či méně narušují přirozený hydrolipidový ochranný kožní plášť, po těchto přípravcích je pleť vláčná, hydratovaná a netrpí pocitem stažení. Pro starší či problematickou pleť je vhodné používat více přípravků, jelikož jejich pozitivní účinek na pleť se sčítá.

Ajurvéda nedoporučuje nechávat oční ani noční krémy působit přes noc. Všechny výživné látky z těchto krémů se vstřebávají do pleti a krve během několika minut. Poté je žádoucí krém smýt tamponkem namočeným do vlažné vody či přímo vlažnou vodou. Nechávání očních krémů přes noc může způsobovat otoky víček. Noční krémy zas narušují přirozený rytmus vylučování nečistot z pleti přes noc. Ajurvédské oční krémy se nanášejí ráno a večer v tenké vrstvičce kolem očí a nechávají se 5-15 minut působit, poté se nevstřebaný přebytek krému smývá. Ranní péče o oční okolí je důležitější než večerní, protože právě během dne více vznikají vrásky díky mimice a mhouření očí. Noční krémy, které jsou určeny převážně pro zralou pleť se též nanášejí v tenké vrstvičce na obličej a krk a nechávají se působit 5-15 minut a poté se smývají.

Denní krémy se na rozdíl od očních a nočních krémů nenanášejí ve vrstvičce, ale velmi malé množství krému se rozetře na špičkách malíčků, prostředníčků a ukazováčků a jemně se vklepe a vetře do pokožky. Jde o velmi účinnou stimulaci pleti vzácnými ingrediencemi krémů. Při tomto způsobu používání krém vydrží minimálně 3 měsíce. Je vhodné ho uchovávat v chladu.Specialitou mezi denními krémy jsou krycí ochranné krémy, které poskytují pleti ochranu před zevními vlivy - před smogem, UV zářením v létě či mrazem v zimě. Vytvářejí na pokožce jemný prodyšný film, který zabraňuje ztrátám vody a chrání kůži před vysušením. Díky obsahu zinku a léčivých bylin mají zároveň zklidňující účinky. Mohou se používat samotné či v kombinaci s určitými hydratačními krémy.

Nejúčinějšími prostředky pro omlazení a pro řešení problematické pleti jsou ajurvédké masky, které jsou koncetrátem účinných látek.  Zejména masky balzámového typu způsobují silné prokrvení pokožky, které nastartovává čištění pleti, regenerační a omlazující procesy. Po 15-20 minutách působení (po zaschnutí a zatvrdnutí) se masky smývají. Po balzámových maskách může být pleť přechodnou dobou začervenalá, což neznamená podráždění. Silně prokrvující balzámy by neměly užívat pouze ženy s rozšířenými žilkami a vysokým krevním tlakem. Pro ně jsou vhodnější gelové masky. Např. maska obsahující mořské řasy má zklidňující a miniliftingový účinek. Aby byl účinek masek nejsilnější je vhodné před jejich použitím nanést  lehkou masáží přírodní peeling a nechat ho pár minut působit. Peeling otevře póry a umožní hloubkové působení masky, která následně póry stáhne a uzavře. Peeling by se neměl bez následného použití masky používat. masky můžete používat 1x-2x týdně. Peeling se doporučuje 1x za 14 dní u mastné pleti a 1x za měsíc u suché pleti.

V ajurvédě se neprovádí mechanické čištění zanešených pórů. Póry se čistí automaticky při pravidelném používání regeneračních čistících krémů a masek. Na hloubkové čištění pleti je určena speciální prášková maska, která se smíchá s tonikem z růží do podoby kaše a nechává se na pleti do zaschnutí působit. Díky svým absorbčním vlastnostem vytahuje z pórů nečistoty. Pro nezanášení pórů je důležité i dodržovat zásadu, že přes noc na pleti nenecháváme působit žádný noční krém a ráno si pleť důkladně umyjeme čistícím krémem.

Používání ajurvédských prostředků od mládí významně zastavuje proces stárnutí. I v pozdějším věku je při celkové ajurvédké péči o pleť znát po krátké době výrazný regenerační a omlazující účinek. Pro zralou pleť je vhodné užívat zejména regenerační čistící přípravek s aloe vera či kurkumou, denní krémy s obsahem prášku z mušlí, perel, diamantů, s 24-karátovým zlatem, noční výživné krémy a hloubkově působící ajurvédské balzámové masky.

Ajurvédská kosmetika si dokáže účinně poradit s kosmetickými problémy jako jsou jizvy, pigmentace, akné, rozšířené póry či vrásky. Při výběru kosmetických přípravků se moc nerozlišuje mezi suchou a mastnou pletí, jelikož všechny přípravky působí na pleť harmonizačně a pomáhají jí dostat se do ideální kondice.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama