Zrzaví lidé během sta let vymřou

Co mají společného Nicole Kidmanová, William Shakespeare, Kryštof Kolumbus a Alžběta I.? Přece zářivě zrzavé vlasy. Před nedávnem se ale objevily spekulace o tom, že zrzounů a zrzek ubývá a během zhruba sta let se už žádní lidé s přirozeně rezavými vlasy rodit nebudou.

Časopis National Geographic uvádí, že jen 2 procenta lidstva má přirozeně rudé vlasy. Jsou nositeli mutace, která se sice objevila před tisíci let, ale jen v indoevropské populaci, a až do dnešních dnů je nejrozšířenější v severní Evropě. Globální přesuny obyvatelstva, které vedou k širšímu výběru možných partnerů, však snížily šance na to, že se zrzek a zrzka potkají a budou spolu mít děti. Pokud je ryšavý jen jeden rodič, je tu jistá možnosti, že bude mít stejné dítě, ale jen pokud druhý rodič má gen pro blond vlasy (gen ryšavosti je totiž recesivní). Mnohem větší pravděpodobnost zrzavých dětí však nastává, když mají oba rodiče vlasy rudé, což je nejběžnější ve Skotsku. Kolem 40 procent Skotů má k této barvě vlsů genové předpoklady a třináct procent Skotů pak má na hlavě opravdu zrzavé vlasy.

Podle některých názorů ryšaví lidé vymřou už kolem roku 2060, ale jiní vědci mají za to, že gen zrzavosti může po několik generací dřímat v klidu a neprojevovat se, dokud se jeho nositel či nositelka nesetká s tím pravým či tou pravou osobou.

Co se týče přirozených blondýn a blondýnů, jsou vědci poněkud optimističtější. Dávají jim ještě 200 let. A tvrdí, že poslední blondýna se narodí ve Finsku kolem roku 2200. Ale toho se patrně již nikdo z nás nedožije.

umístěná v historické secesní budově je moderně a efektně pojatá ? a hlavně právě tak rozsáhlá, aby ji zvládly i děti. Laického návštěvníka uvedou obě stále expozice Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada ? České sklo sedmi století buď jen do rámcového obrazu, nebo mu svým pojetím umožní nahlédnout do hlubších souvislostí zdejší slavné sklářské minulosti.
Jablonec je také slavným centrem výroby prodeje foukaných a ručně malovaných skleněných vánočních ozdob. Na závěr výletu si tedy můžete udělat radost tím, že přivezete suvenýr pro svůj vánoční stromeček. Některé dílny i velkoobchody, jako je například obchod Marie Kittlerové v Bažantí ulici, lze navštívit nejen ve všední den, ale po telefonické dohodě téměř kdykoli. Navíc vám tu rádi a ochotně poradí, které tvary a barvy budou letos o Vánocích frčet nejvíc.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama