Ženy jsou jednou za měsíc ještě krásnější

Tváře žen jsou pro své okolí nejkrásnější v plodné fázi menstruačního cyklu. Vyplývá to z výzkumu vědeckých týmů z pražské Karlovy univerzity a z britského Newcastlu, o němž informoval odborný časopis The Royal Society Biology Letters.

Britští a čeští vědci měli k dispozici vždy po dvou portrétních fotografiích 48 žen z Prahy a Newcastlu ve věku mezi 19 a 33 lety. Na jedné fotografii byla každá z nich vyfotografována kolem doby ovulace. Druhé fotografie zachytily tváře žen v tzv. luteální fázi, tedy v třetím týdnu cyklu, sdělil ČTK vedoucí českého týmu Jan Havlíček z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Vědci pak požádali 125 žen ve věku od 18 do 33 let a 125 mužů ve věku 19 až 44 let, aby z páru portrétů vybrali vždy ten přitažlivější.

Ženy i muži přitom mírně upřednostňovali fotografie z plodné fáze, a to z 51 až 59 procent, což je statisticky významný výsledek. V průměru vyšší přitažlivost žen v plodnější fázi by mohla být "adaptivním mechanismem pro zvýšení relativní hodnoty ženy na trhu partnerů ve fázi cyklu, kdy je pravděpodobnost početí nejvyšší", uvádějí vědci v britském časopise.

Důležitou roli přitom zřejmě hraje barva a stav pokožky, ale podle vědců do hry vstupují i jiné faktory. Podle expertů je pozoruhodné, že ženské posuzovatelky rozpoznaly atraktivitu tváří ve fázi plodnosti častěji než muži. Méně spolehlivě například ženy rozpoznávaly tváře plodných žen, pokud jim byly prezentovány fotografie se zahalenými vlasy.

Už z dřívějších studií je známo, že se u žen v době ovulace mírně zjasní odstín pokožky a měkké části těla jako ňadra a ušní boltce jsou symetričtější. Muže v této fázi kromě toho silněji přitahuje vůně ženského těla, která rovněž umožňuje rozpoznat partnerčinu plodnost. Na rozdíl od lidí se plodná fáze mnohem otevřeněji projevuje například u samiček šimpanzů zduřením sedacích hrbolů, vysvětlil dále Havlíček.

Nedávno kanadští vědci rovněž zjistili, že ženy posuzují přitažlivost jiných žen nejpřísněji, když se samy nacházejí v nejplodnější fázi menstruačního cyklu. Jiné studie zase ukázaly, že po většinu měsíce ženy obecně preferují muže se zženštilejším a opatrovnickým vzezřením, zatímco v nejplodnější fázi menstruačního cyklu dávají přednost drsnějším a dominantnějším typům mužů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele lpl
  lpl (anonym)

  ja si to hned myslela

  Pro 03, 2006
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Já to vím dávno...

  Pro 05, 2006
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  nóó, něco na tom bude, já se v ty dny snažím manželovi vyhýbat, poněvadž už máme 3děti a on just právě v ty dny kolem mne chodí jak mlsnej kocour...

  Pro 05, 2006
 • Obrázek uživatele Skoták
  Skoták (anonym)

  Jiný výzkum objevil zase nový světadíl. Myslím, že Ameriku, nebo tak nějak. Tento výzkum byl pokračováním předešlého bádání téže pracovní skupiny ze Skotska, která již dříve publikovala, že ženy v době ovulace upřednostňují tváře s výrazně vyvinutými obličejovými svaly, většími čelistmi a samozřejmě i bicepsy a vyvinutou muskulaturou po celém těle. Již v tomto jejich dřívějším bádání se potvrdilo, že během luteální fáze se preference žen mění a že v určité fázi svého cyklu začnou dávat přednost mužům vyhlížejícím dobrosrdečně a zabezpečeně. Jones tyto oba jevy komentuje slovy:

  Črv 28, 2008
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  mozem len suhlasit, aj ked mne tato pritazlivost potom vydrzi az do konca cyklu a 2 dni pred menstruaciou sa zo mna stane chodiace monstrum,citim sa tucno aj ked pravidelne cvicim a tie vykyvy nalad no hroza.jj damy sme otrokmi nasich hormonov:)

  Zář 14, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama