Reklama

Zhruba za miliardu korun antibiotik se v ČR spotřebuje zbytečně

Zhruba za miliardu korun antibiotik se podle primáře antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimila Jindráka spotřebuje v Česku zbytečně. Hrozí, že přestanou na některé původce nemocí zabírat.

Změnit by to měla připravovaná kampaň, v níž by se veřejnost dozvěděla, kdy je vhodné brát antibiotika. Ve Francii, kde bývala nejvyšší spotřeba antibiotik v Evropě, se podařilo podobnou kampaní snížit v ambulancích spotřebu o 30 procent.


Kampaň, která by mohla přinést miliardovou úsporu, by stála podle Jindrákova odhadu pět až deset milionů korun. O penězích na ni se zatím jedná. Měly by je dát zdravotní pojišťovny, ministerstvo zdravotnictví, využít by se daly i peníze evropských fondů.


Podle Jindráka se nyní až polovina antibiotik v ambulancích nepředepisuje "úplně správně". Zdravotní pojišťovny dají za tyto léky ročně tři miliardy. Celých 40 procent spotřeby antibiotik připadá na vrub dětským pacientům. Pediatři si stěžují, že rodiče požadují pro dítě antibiotika i tam, kde to není nutné.


Důvody zbytečného předepisování odhalil audit u pediatrů ve 13 okresech. "Změřili jsme, kdy a u jakých onemocnění píší antibiotika, pak jsme je začali usměrňovat a trend se opravdu změnil - přestali psát antibiotika zbytečně a tam, kde je to vhodné, se vrátili k penicilinu," uvedl Jindrák. Audit snížil předepisování u pediatrů až o 30 procent.


Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík doplnil, že také v nemocnicích je třeba předejít tomu, aby se antibiotika užívala "zbytečně a zbytečně dlouho", jinak stoupá rezistence. Antibiotika jsou nezbytná v chirurgii, podávají se na ochranu před infekcemi v operační ráně. Neobejdou se bez nich ani pacienti na jednotkách intenzivní péče. "Je třeba zpřesnit a ukáznit užívání v nemocnicích. Podmínkou je správná diagnóza, aby léky byly podávány cíleně," shrnul Chmelík.


Podle Jindráka se antibiotika užívají zbytečně moc v celém světě, Česko není výjimkou. Nemocnice Na Homolce má nemocniční antibiotický program. Každý lékař může 24 hodin denně ve všední den i ve svátek konzultovat podání antibiotika svému pacientu s odborníky z antibiotického střediska. Svá antibiotická střediska mají všechny větší nemocnice v Česku.


Odborníci nyní jednají s ministerstvem zdravotnictví o tom, že by pro tato antibiotická střediska měl být stanoven systém akreditací, který zajistí jejich kvalitu. Chtějí také zakotvit antibiotická střediska a národní antibiotickou politiku do zákonů. Odkazují na zkušenost Francie, Slovinska, Belgie či Švédska, kde antibiotický program podpořila vláda a díky tomu klesla antibiotická rezistence.


Na rozumné předepisování antibiotik a omezování antibiotické rezistence je zaměřen Evropský antibiotický den 18. listopadu.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama