Reklama

Závislost na nosních kapkách

Dle aktuálního průzkumu nedodržují dvě třetiny lidí pokyny pro dávkování nosních kapek uvedené v příbalovém letáku.

Z výsledků průzkumu, jehož záměrem bylo zjistit, jaké je povědomí lidí o bezpečném používání nosních kapek a riziku vzniku závislosti na nosních kapkách, vyplynulo, že lidé jsou si rizik spojených s nadužíváním nosních kapek dobře vědomi. Více než 81 % z nich ví přesně, jak dlouho mohou nosní kapky používat. 67 % respondentů je dobře obeznámeno s rizikem vzniku závislosti na nosních kapkách. Alarmující však je, že 68 % lidí nedodržuje přesně pokyny a dávkování uvedené v příbalovém letáku. Třetina dotázaných plánuje jejich používání na základě zjištěných informací omezit. Zároveň 72 % lidí uvažuje, že spolu s kapkami začne používat i přípravky pro zvlhčení nosní sliznice.

?Průzkum, který probíhal v období od 27. března do 10. dubna 2013, se zaměřil na to, jak lidé léčí ucpaný nos a zda jsou si vědomi rizik, které vznikají při nedodržení pokynů dávkování. Důraz byl kladen také na otázku zvlhčení nosní sliznice z důvodů její správné regenerace. Anonymní dotazníkové šetření mezi sto padesáti šesti respondenty potvrdilo, že většina dotázaných  (84 %) při ucpaném nosu spoléhá na nosní kapky, přičemž jen každý druhý (45 %) si přečte příbalový leták, než začne nosní kapky používat. Tristní ovšem je, že jen každý třetí (32 %) se řídí pokyny dávkování z příbalového letáku!

?Nicméně informovanost mezi veřejností o omezené době použití nosních kapek je vysoká (85 %). Většina respondentů (81 %) si je dobře vědoma, že kapky může používat maximálně sedm dní. Každý třetí dotázaný však neví o možnosti vzniku závislosti na nosních kapkách. O jejich negativních vlastnostech má povědomí 71 % z nich. Každý třetí (33 %) zná někoho, kdo závislost na nosních kapkách získal. Každý třetí (30 %) hodlá na základě získaných informací jejich používání omezit.

?Z výše vyjmenovaných důvodů považuje polovina dotázaných (52 %) zvlhčení sliznice za důležité, přestože z dotazníku vyplynulo, že prostředky pro zvlhčení používá jen 31 % z nich.

Reklama

Tradiční nosní kapky zmírňují otok sliznice a potlačují produkci hlenu za pomocí speciálních látek (tzv. dekongestantů) způsobujících stažení drobných cév v nosní sliznici. Problematický je fakt, že stejná látka je bohužel zodpovědná také za závislost na nosních kapkách. Nadměrné používání nosních kapek, ale i léků na alergii určených do nosu, nosní sliznici vysušuje a snižuje tak její obranyschopnost. Pro správnou regeneraci sliznice je proto doporučeno používat přípravky pro zvlhčení nosní sliznice jako např. přípravky s kyselinou hyaluronovou. Neobsahují dekongestanty, proto je lze bez obav používat dlouhodobě. Jsou určeny pro děti již od narození a pro dospělé.
 

Reklama

Komentáře

kauka (St, 8. 10. 2014 - 12:10)
no věřím, že na některých kapkách lidi závislost mít můžou :-). já si docela ujíždím na quixxu, protože dobře zvlhčuje nosní sliznici. hodně mě zachránil už v těhotenství, kdy jsem v podstatě nic jiného nemohla a i pro malé děti je super..vždycky dávám před odsáváním, jde to pak mnohem lépe..a malé to nevadí.
Jelizaveta (Pá, 10. 10. 2014 - 22:10)
O závislosti na nosních kapkách jsem dodneška nic neslyšela, díky za zajímavé info. Myslím ale že na Quixxu nemůže být závislost, je to jen mořská voda. :-) Já ho taky užívám, právě proto, že nemám ráda nic chemického a hlavně mi fakt na rýmu dobře zabírá.
Kateřina (Út, 21. 10. 2014 - 11:10)
Také jsem používala kapky déle, než se mělo a cítila, že si musím stříknout, jinak se nenadýchnu :-(
Ale pak jsem zkusila přírodní mořskou vodu - sprej Quixx - a moc mi pomohl! není návykový a nos uvolní a zvlhčí.
Ingolstadt (Pá, 24. 10. 2014 - 16:10)
Tak závislost může být prakticky na čemkoli, na čokoládě, na člověku, proč ne na kapkách, zvlášť jestli je to nějaká chemie. Já na rýmu kupuju sprej Quixx s mořskou vodou, přijde mi nejšetrnější a závislost na mořské soli se snad vybudovat tak lehce nedá. :-)
Kapkin (Po, 3. 11. 2014 - 22:11)
No jo, o závislosti jsem už taky slyšel, proto na rýmu užívám Quixx s mořskou vodou, na tom se závislost vytvořit nedá. :)
Moravaczech (Pá, 19. 12. 2014 - 20:12)
Morska voda je urcite fajn, ale orl lekari tvrdi, ze Vincentka dopadla v testech lepe. Navic cena Vincentky (spray s moznosti dolevani a k tomu lahev Vincentky v lednicce), at si to kazdy spocita. Vincentka vyjde mnohem levneji. Presedlal jsem na Vincentku.
Hanka (Út, 15. 3. 2022 - 12:03)
Vyzkoušejte tento olejíček - https://www.001shop.cz/vyhledavani/nosn%C3%AD+olej/ Nosní sliznice se zregeneruje, působí i proti virům, uvolní nos a mohl by pomoci zbavit se závislosti na chemických kapkách
Reklama