Reklama

Vodoléčba - účinný prostředek na různé neduhy

Odedávna je známé, že kůže je plošně největší orgán pro vylučování škodlivých a jedovatých látek z těla. A ty se z těla nejlépe vylučují vodními procedurami, jako jsou různé obklady, koupele, páry a sauny, zábaly, mokré košile či španělské pláště.

První zprávy o vodoléčbě sahají 1500 let před náš letopočet a jsou popsány v indickém eposu Rikveda. Voda se užívala k léčení i ve starém Egyptě a Řecku. Také Řím se proslavil množstvím lázeňských domů, které poskytovaly nejen léčení, ale i odpočinek a obveselení, někdy značně rozverné (takové lázně nesly název balnium, odtud balneologie, neboli věda o lázeňství). Také slavný tádžicko-perský lékař Avicena, který žil v 11. století n.l., hovoří o vodě a vodních lázních jako o léčebném prostředku. Protože voda a pára působí velice příznivě i na naše nervy, rozšířila se vodoléčba zejména na počátku našeho století. Vznikaly mnohé lázně, kde se léčilo zábaly, pitím vody, ale i vína. Obojí se přehánělo. Pacientům v Rusku například předepisovali pocení v parní lázni (baně) 15 dnů bez ustání. Nemocní byli nuceni pít minerální vody dnem i nocí až 80 sklenic (16 litrů) denně. Užívali k těmto účelům plovoucí stolky v bazénu, na kterých se i jedlo.

Páter Ferda, známý léčitel a jasnovidec, doporučoval vždy k pití čajů i současné přikládání obkladů na nemocné místo. Podle mnohých léčitelů je působení bylinek přes kůži účinnější než jejich užívání vnitřně. Velice účinný je například mokrý obklad na bolesti v zádech. Dobře vyždímané prostěradlo (podložené igelitem) si rozložíme na postel, lehneme si na něj a přikryjeme se vlněnou dekou. Ležíme asi 45 minut. Podobně se můžeme zabalit do mokrého prostěradla celí na dobu 45 až 60 minut i opakovaně. Obklad pomáhá při vysokých horečkách (to mohu potvrdit, protože jsem černoušky s malárií balil do mokrých prostěradel), plynatosti, návalech krve, hypochondrii a dalších nemocech.

Stejně nám poslouží i mokrá košile nebo dlouhý župan - procedura se jmenuje španělský plášť. Trvá asi 1 - 1,5 hodiny a nejenže výborně rozšíří póry, ale účinně pomáhá při odvádění škodlivin z těla.

Ne každý člověk má chuť a čas sedět každý den ve vaně. Ale určitě by si měl najít chvíli na koupel nohou. Studená lázeň osvěžuje nohy, upevňuje zdraví, snižuje krevní tlak a zvyšuje sexuální touhu neboli libido. Před nástupem do postele je jako dělaná.
Teplá nožní koupel po dobu 15 až 30 minut pomáhá při bolestech nohou, otevřených ranách, nádorech, úrazech, podágře neboli dně a podobných neduzích. Do vody přidáme 1 lžíci soli na 1 litr vody nebo vývar z různých bylinek.

Reklama

Tzv. polokoupele dělíme na tři druhy: stojíme ve studené vodě sahající ke kolenům, klečíme na kolenou tak, aby bedra byla ve vodě, sedíme ve vaně a voda nám dosahuje do pasu. Tyto koupele jsou výborné k otužování a jejich délka je půl až tři minuty. Zlepšují také trávení, krevní oběh, pomáhají při gynekologických potížích, nespavosti a nervozitě. Proti uvolněným a vystouplým žilám je vhodná koupel končetin ve vývaru z olšových větviček neboje účinné nohy zabalit do teplých obkladů z tohoto vývaru. Velice účinné jsou teplé sedací polokoupele s odvarem přesličky rolní nebo ovesné slámy. Pomáhají při slabém žaludku, zácpách, hemeroidech či kolikách. Délka koupele - 15 minut. Bylinný odvar lze použít několikrát. Koupele opakujeme 2 až 3 krát týdně a střídáme je se studenými. Samotnou teplou koupel můžeme prostřídat sprchou asi tříminutovou: na nohy ledovou vodu, na tělo asi 20 stupňů (abychom organizmus nešokovali). Studená koupel či sprcha by neměla trvat déle než 3 minuty. Hlavní je dělat vše s mírou, sledovat reakce těla, nic nepřehánět, zejména ve starším věku. Umírněný postup je ten nejlepší.

Protože v poslední době si řada mých přátel stěžuje na oči (já se zatím bráním brýlím občasným šňupáním tabáku), uvedu příklad oční koupele. Studená: obličej ponoříme do vody a otevřeme oči na 15 vteřin, pak zvedneme hlavu a po 15 vteřinách'ponoření opakujeme (celkem 4krát).
Teplá: to samé v teplé vodě, do níž můžeme přidat odvar z různých bylinek. Zakončíme studenou koupelí. Velice to posiluje zrak.

Ponoření hlavy do studené (1 minutu) nebo teplé (5-7 minut) vody pomáhá lidem trpícím bolestmi hlavy a revmatizmem. Vlasy pak musíme dobře vysušit.

Do teplé koupele je výborné přidávat různé odvary z bylin, které celkově posilují a uklidňují organizmus a léčí různé nemoci. Nesmíme zapomínat, že kůží se vylučuje třiapůlkrát více nečistot a jedů než dechem!

Dubová kůra je jedním z nejúčinnějších prostředků a přitom je lehce dostupná. Při jejím sběru se hezky projdete, obejmete starý dub a chvíli v takovém objetí meditujete o věčnosti a lidské nicotnosti. Zatímco čerpáte vesmírnou energii, poproste dub (případně hajného) o trochu kůry, nejlépe z větviček asi tak 1 centimetr silných. Na plnou vanu budete potřebovat asi 1 kilogram kůry, na sedací nebo nožní lázeň čtvrt kilogramu. Kůru si můžete nasušit na zimu. Roztlučte ji v hmoždíři a po několika hodinách máčení ve studené vodě ji na malém ohni povařte půl hodiny. Odvar zcedíte a nalijete do teplé lázně, která by neměla být delší než 20-30 minut; srdce držíte nad hladinou (u starších a nemocných lidí).

Přeslička rolní. Odvar výborně pomáhá léčit rány a boláky, které se špatně hojí. Na rány přikládáme obklady s odvarem.

Ovesná sláma. Koupel s odvarem ovesné slámy nebo přesličkou je velice účinná při žlučových kamenech. Slámu vaříme půl hodiny. Teplota koupele asi 30;C, délka 30 minut až 1 hodina podle stavu pacienta. Nakonec krátká studená sprcha. Denně lze přijímat až 3 koupele a navíc pít ovesný odvar. Oves vaříme půl hodiny, ne déle. Pijeme 2 sklenice odvaru denně.

Listy vlašského ořechu, čerstvé nebo sušené vaříme asi 3/4 hodiny pod pokličkou. Na plnou vanu potřebujeme asi 1 kg čerstvých Uštů, na sedací nebo nožní koupel 1/4 kg. Výborný je tento odvar při léčení "krtice" a onemocnění lymfatických uzlin.

Heřmánek je také výborný a to nejen do koupelí. Hlavně si v létě musíte udělat velké zásoby heřmánku pravého (ne "smradláku"). Rozhlédněte se po okolí, poptejte se starousedlíků, kde mělo kdysi družstvo lán heřmánku a i dnes ho tam najdete víc než dost. Rychle se trhá hřebenem na borůvky. Takže čerstvý (půl kg) nebo sušený (několik hrstí) heřmánek vaříme pod pokličkou 10 minut. Heřmánkové koupele celkově uklidňují, tonizují tělo, odstraňují křeče, snižují nervozitu. Jsou také výborné do klystýru.

Odvar z mladých borových větviček a šišek v koupeli má téměř zázračné účinky na srdce a nervy. Pomáhá při zánětech nervů doprovázených silnými bolestmi (lumbago, ischias), rozjitřených nervech a nespavosti, obrně, svalovém i kloubovém revmatizmu, oteklých a zanícených kloubech, omrzlinách, astmatu, plicních onemocněních. Moje oblíbená koupel. Pomohla mi vyléčit lumbago neboli housera a spím po ní nejméně 10 hodin. Dopřávám šiji každou sobotu na chalupě. Vycházku se psy spojuji se sběrem borových větviček. Borovicová koupel je dobrá i při rekonvalescenci po těžké nemoci. Celkově posiluje a uklidňuje. Odvar můžete také inhalovat. Páry nasycené éterickými oleji působí blahodárně na sliznice. Na plnou vanu používám 1 až 1,5 kg mladých větviček (igelitovou tašku), které půl hodiny povařím a nechám do druhého dne louhovat. Pořiďte si na to extra asi pětilitrový smaltovaný hrnec, protože smolu jen těžko umyjete. Větvičky stříhejte jen ze spodních a postranních větví, ať neničíte naše lesy (dnes spíše panské či knížecí).

Obyčejné soli můžete přidat do koupele asi tak 2 kg. Dráždí sice kůži, ale tím účinněji odvádí z vašeho těla škodlivé látky. Prokrvuje kůži do hloubky a tak působí na hluboce uložené orgány látkové výměny a léčí například revmatizmus a krtici. Kůže je někdy nazývána třetí ledvinou a třetí plící. Je proto nutno ji často omývat. Lepší než sprcha, která nám odebírá energii, je koupel s bylinnými nálevy, která nám energii dodá.

Zdroj: Jiří Cingroš - Sám sobě doktorem, nakladatelství Start

Reklama

Komentáře

Reklama