Reklama

Vánoční rady pro cukrovkáře

Také lidé s cukrovkou si o Vánocích mohou pochutnat, a přesto neporušit svoji dietu. Myslet na to však musejí už při nákupu surovin pro vánoční hody: místo běžně užívané mouky by měli zvolit celozrnnou a místo cukru sladidla nebo sušené ovoce. Živočišné tuky by měli nahradit rostlinnými a místo smažení raději potraviny uvařit a pokrmy připravit v mikrovlnné troubě, řekla ČTK lékařka Barbora Červíčková z pardubické nemocnice.

Diabetici musejí zachovávat pravidelný režim, což je o Vánocích těžké. Cestují, tráví více času u televize, navštěvují se. Dvě pravidla však musejí dodržovat v každém případě: počítat denní příjem sacharidů a pravidelně kontrolovat hladinu cukru, o Vánocích dokonce častěji než obvykle, upozornila lékařka.

"Diabetik může sladkosti, ale s rozumem, a každou musí započítat do povoleného denního příjmu sacharidů," uvedla. Už při pečení vánočního cukroví si člověk může podle dodaných surovin spočítat, kolik cukru je v jedné porci. Alespoň třikrát denně by si měl změřit hladinu cukru v moči a krvi a vždy také po vydatnějším jídle.

Po stravovacím prohřešku by měla následovat zvýšená fyzická aktivita či úprava dávek inzulínu. Diabetik, který chce srovnat své pochybení sportem či svižnou procházkou, by nikdy neměl zapomenout vzít si s sebou cukr pro případ, že by mu náhle výrazně klesla hladina krevního cukru. "Raději přibalte i glukometr na měření krevního cukru a mobil k přivolání pomoci," doporučila lékařka.

Také vánoční cestování vyžaduje od diabetiků přípravu. Vždy by měli mít u sebe glukometr, injekci první pomoci pro případ náhlého poklesu cukru v krvi, kartičku zdravotní pojišťovny a průkaz diabetika.

Reklama

Podle Červíčkové by diabetici měli být opatrní i s pitím alkoholu, měli by průběžně jíst a měřit si hladinu cukru. Destiláty, suchá vína a lehká piva snižují hladinu cukru, běžné pivo, sladká vína, likéry a koktejly zvyšují. Pro diabetika tedy je výhodnější sáhnout po sklence suchého vína či lehkého piva, uzavřela lékařka.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Lili (Čt, 15. 9. 2022 - 06:09)
Už to bude aktuální
Reklama