Reklama

Šest mýtů o inkontinenci

I v dnešním civilizovaném světě jsou stále témata, o kterých se na veřejnosti téměř nemluví. Jedním z nich je inkontinence neboli samovolný únik moči. Většinu z nás tedy asi překvapí skutečnost, že v České republice se s tímto intimním problémem potýká více než 1 milion lidí.

Bohužel i přes obrovský počet pacientů je pro nás zmíněná problematika stále tabu.  Díky tomu se kolem ní stále objevují velké otazníky a nejrůznější mýty.
 Většina z nás už asi někdy slyšela výraz „inkontinence“, ale jen málokdo dokáže přesně vysvětlit, co se pod ním skrývá. Zpravidla si myslíme, že nás se tento problém vůbec netýká. Často se totiž traduje, že je to potíž, která postihuje jen ženy po menopauze. Jenže to není ani zdaleka pravda. Tímto problémem totiž můžou trpět i mladé ženy, muži a dokonce i děti.  A takových zavádějících mýtů existuje celá řada...

1. mýtus: „Inkontinence je nemoc“
NE, inkontinence pouze bývá často mylně řazená mezi nemoci. Ve skutečnosti se nejedná o nemoc, ale o fyzický problém, který zpravidla bývá důsledkem nějaké jiné zdravotní komplikace. Vždy je důležité již při prvních potížích vyhledat pomoc lékaře a nechat si stanovit diagnózu. Včasná léčba totiž často vede ke snížení problému s únikem moči.

2. mýtus: „Inkontinence se týká jen starších osob“
NE, inkontinence může postihnout téměř kohokoliv. Asi každý z nás již někdy zaslechl, že inkontinence se vyskytuje pouze u žen po menopauze či u starších mužů. Tato informace je ale velice nepřesná. Inkontinence se sice vyskytuje častěji u lidí ve vyšším věku, ale běžně postihuje třeba i mladé ženy po porodu či operaci.  V některých případech se pak může dokonce vyskytovat i u dětí.

3. mýtus: „Zlepší se to samo“
NE, samovolné zlepšení není reálné. Většina pacientů si pouze nalhává, že jejich problémy časem samy ustoupí. To bohužel není pravda. „Problémy se naopak s přibývajícím časem bez vhodné léčby začnou ještě zhoršovat. Potíže rozhodně samy o sobě nezmizí, je tedy vždy nutné překonat stud a vyhledat pomoc praktického lékaře. Ten pak pacienta v případě nutnosti pošle přímo ke vhodnému specialistovi“, konstatuje Ing. Miroslav Vázler, odborník na problematiku inkontinence ze společnosti Kimberly-Clark, výrobce inkontinenčních pomůcek značky Depend.  

Reklama

4. mýtus: „V boji s inkontinencí pomůže snížený příjem tekutin“
NE, omezení příjmu tekutin funguje úplně naopak. Mnoho pacientů se mylně domnívá, že když sníží příjem tekutin, zlepší se jejich problémy se samovolným únikem moči. Důsledkem nižšího příjmu tekutin ale vzniká více koncentrovaná moč. Díky tomu pak dochází k podráždění močového měchýře nebo k dalším vážným problémům, jako je například dehydratace či zánět.

5. mýtus: „Ochrana při inkontinenci je velice nápadná“
NE, v dnešní době jsou inkontinenční pomůcky již velice diskrétní. Většina pacientů se bojí, že s používáním inkontinenčních pomůcek pro ně končí společenský život. Mají totiž zažitou představu o tom, že tyto pomůcky jsou velice objemné a každý si jich na první pohled všimne.  Doby, kdy tomu tak bylo, jsou již naštěstí dávno minulostí. „Díky vývoji v oblasti absorpčních materiálů jsou totiž dříve používané objemné ochranné pomůcky nahrazovány tenkými diskrétními produkty. V současnosti jsou absorpční produkty navíc nabízené v různých speciálních provedeních, jako například slipové vložky, vložky, natahovací kalhotky a plenkové kalhotky. Novinkou v sortimentu ochranných pomůcek jsou natahovací kalhotky, které se vyrábí v různých velikostech speciálně navržené pro ženy a muže“, říká Ing. Miroslav Vázler.

 
6. mýtus: „Je nutné změnit dosavadní životní styl“
NE, kvůli inkontinenci nemusíte měnit zažitý denní rozvrh. Hodně pacientů si myslí, že se díky inkontinenci zásadně změní jejich dosavadní život a budou neustále v něčem omezováni. Inkontinence se dá ale správnou léčbou udržovat zcela pod kontrolou, nemusí tedy docházet ani k omezování fyzických aktivit.
Z uvedených skutečností vyplývá, že inkontinence je sice nepříjemný, ale často řešitelný problém. Základem je vždy vyhledat včas odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí. Jedině tak se inkontinence dá dostat pod kontrolu a nestává se překážkou ve společenském ani pracovním životě.

Reklama

Komentáře

Dana (Út, 1. 7. 2014 - 12:07)
Trpěla jsem inkontinencí cca 18 let. Léčba, cviky a léky na nervy. Výsledek žádný.Vložky mi vozili v ohromném množství. Pak mi urologický lékař nabídl podvaz močové trubice páskem. Plastiky gynekologické, jako součást této operace. Absolvovala jsem tuto operaci před 12 lety s tím, že není dobré přibrat na váze a že páska vydrží i 10 let. Přibrala jsem 12kg, je to 12 let a únik moči nemám. Je to prostě úžasné. Jakákoli jiná léčba byla ztráta času, peněz a hlavně mých nervů. Vřele doporučuji. Změní se Vám život k lepšímu.
Dakisa (Út, 28. 10. 2014 - 13:10)
Tak plním slib:) Je konec října, poctivě jsem cvičila Kegelovy cviky, které jsem našla na stránka Incovenalu, který jsem brala dva měsíce. Jak bych tak řekla, už se zase můžu smát, protože předtím, když jsem se třeba zasmála nějakému vtipu nebo se něčeho lekla, měla jsem problém. Hlavně to chce začít hned řešit!
Markéta (Ne, 21. 12. 2014 - 22:12)
Prodám několik balíků plenkových kalhotek Tena Slip M pro střední až těžký únik moči - již je nevyužijeme. Zapínají se na boku, nejsou natahovací. V každém balíku je 30 ks. Možno prodat i zvlášť - 200,-/balík. Původní cena balíku 480,-. Kdo má zájem, napište na email [email protected] nebo tel. 605509665
Dakisa (Po, 1. 9. 2014 - 21:09)
Mně v lékárně teď doporučili novinku Incovenal, protože Ive mi moc nepomáhá. Podle paní magistry jsou v tom medicínou prověřené bylinkové výtažky, teda spíš rostlinné ze lnu, tykve a přesličky. Tak zatím to beru týden, takže poreferuji případně později:) D.
Reklama