Reklama

Proti zánětům močových cest pomáhají brusinky

Infekce močových cest trápí občas pětinu žen, nejčastěji ve věku 40 až 54 let. Čtvrtina pacientek má záněty opakovaně. Rizikovými faktory jsou ženská anatomie, těhotenství, menopauza, inkontinence a chlad. Kromě pravidelného přísunu tekutin pomáhají v boji se zánětem i brusinky. Novinářům to řekl farmaceut Richard Pfleger.

Konzumace dostatečného množství těchto plodů nebo džemů či džusů z nich by byla problematická. Potřebné množství ochranných složek obsahuje spolehlivě extrakt z brusinek.

Podle Pflegera je poměrně málo prostředků, které může lékárník na léčbu zánětu nabídnout bez lékařského předpisu. Na trhu je ale několik doplňků stravy s obsahem brusinkového extraktu. Kapsle řady z nich však neobsahují dostatečné množství účinné látky. Aby brusinky mohly účinně zvládat bakterii Escherchia coli, která způsobuje většinu zánětů močového ústrojí, měl by postižený zkonzumovat 500 až 1000 miligramů brusinkového extraktu.

Miloš Votruba z České asociace pro speciální potraviny připomněl, že v případě, že se v moči pacienta objeví krev, je třeba navštívit lékaře, protože se již nemusí jednat o zánět, ale o jeho komplikace, ledvinový kámen, nebo i závažné onemocnění ledvin.

Brusinkový extrakt pomáhá nejen při zánětu močových cest. Lidé, u nichž se záněty opakují, ho mohou užívat také preventivně. Látky obsažené v brusinkách mají i řadu dalších pozitivních zdravotních účinků. Snižují například riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu celkového cholesterolu, a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu. Brusinková šťáva pomáhá v prevenci žaludečního vředu a podle některých výzkumů pomáhá i odstraňovat bakterie z ústní dutiny.

Reklama

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

jitka 24 let (Pá, 14. 3. 2008 - 07:03)
Dobrý den , já Vám děkuji za radu.Velmi mi to pomohlo a ani jsem nemusela k lékaři. Měla jsem to v počátečím stádiu.Nadále však budu používat brusinky jako prevenci.
Marit (Pá, 14. 3. 2008 - 08:03)
Já myslím, že je to jen reklamní trik, že ve šťávách a džemech jich není dostatečné množství. Určitě to stačí na prevenci a rozjetý zánět asi jen brusinky stejně nespraví.

Velmi dobrý džem mají v IKEA - doporučuji ke Svíčkové omáčce, minutkám, paštikám (terinám) krom běžného marmeládového použití "na sladko".
Šťávu z brusinek mají taky, ale ta tak dobrá není
lucie (Út, 18. 3. 2008 - 12:03)
pochopila jste to prvoplánově - nebylo myšleno že by bylo málo účinných látek v džemu nebo v džusu a jiných výrobcích z brusinek, ale jde o to že byste jich musela spotřebovat v případě nemocitřeba tři až čtyři skleničky aby byl účinek vidět a opravdu to pomohlo, u kapslí s extraktem z brusinek je koncentrována účinná látka a opravdu zabírají. A viděla jste ve volné přírodě takové množství brusinek aby Vám vystačili na celoroční přísun džemů nebo štáv? Já ne a navíc kdyby ano nevím jestli bych chtěla strávit celé dny trháním, čištěním a zavařováním nebo jiným zpracováváním brusinek. Je třeba si toto uvědomit a nemyslet si hned že je všechno jen reklamní trik - tak trochu bysme měli být vděční že se o nás bůbec lékaři a vědci tak starají a chtějí nám ulehčit práci a život. :-)) Zdraví LU chronický zánět močového měchýře již 4 roky
Marit (Út, 18. 3. 2008 - 13:03)
lucie, je to jistě věc názoru.
Na mé problémy brusinky nenatlačené do pilulek stačí, mám to vyzkoušené a ještě si užijí mé chuťové buňky.
Pochopila jsem velmi dobře, podle mě je to zas jen loby silných farmaceutických firem, které na nás vydělávají obrovské peníze.
U nás by ses po brusinkách opravdu naskákala. Na severu je pěstování a výroba ve velkém pomocí mechanizace.:-)
Hlavně že ti pilulky pomohly, to je důležité, možná by džem pomohl stejně. Poradit ti to mohl někdo dřív než za 4 roky potíží.
Kadlička (Po, 27. 4. 2009 - 08:04)
Ahoj holky, trápí mě opakované záněty močáku:( Opravdu ty brusinky pomahají?
Návštěvník (Po, 27. 4. 2009 - 12:04)
ahoj mám také problém s močovým měchýřem doktorka už si nevěděla rady tak už asi3rok měsíc co měsí užívám Brusinky doporučila mi je obvodní doktorka Brusinky Naturvita 60tobolek 2krát1 a stojí kolem 190kč tak si je tak 3 nebo4krát do roka koupím a užívám a a opravdu mám pokoj s močákem myslím že to není jen reklama mě teda asi pomáhaj zkusteto taky přeji žádné bolestivé záněty močových cest!
Anous (St, 29. 4. 2009 - 17:04)
Já jím pravidelně Urinal, jednu tobolku denně a musím uznat, že je mi fakt lépe:)
Návštěvník (Čt, 30. 4. 2009 - 11:04)
Ürinal je dost drahej za10tobolek kolem200kč to ty brusinky vyjdou na mín a jejich tam víc na víc dnů ale taky si někdy koupím Urinal
tina (Pá, 5. 6. 2009 - 18:06)
ahojte uz dlchsie mam problemi s opakujucimi zaneti mocovich cest a neviem si radi poradte mi prosim
Dorka (Pá, 11. 9. 2009 - 15:09)
Ahoj,momentálně jsem těhotná, u prvního těhotenství jsem měla 3x IMC, hospitalizovaná v nemocnici, pak předčasný porod. Teď jesm už opatrnější, začla jsem pít 2x denně bio brusinkovou šťávu a cítím,že je to lepší. Jsem v 5 měsící, a mám zatím pokoj.
Dorka (Pá, 11. 9. 2009 - 15:09)
ahojte uz dlchsie mam...Mám ještě jeden vyzkoušený tip. Nevím jestli se může brát v těhotenství, ale normálně ano. Je to lichořeřišnice. Kapičky ze zdravé výživy, pomůžou i když už bolí. Mě vždycky zabraly.
kamila (Po, 11. 1. 2010 - 18:01)
ahoj co sušene brusinky jsou taky zdrave vi někdo něco o tom
v (Čt, 10. 2. 2011 - 01:02)
Já jsem na záněty moč. cest začala trpět, až když mi zjistili onemocnění imunity.....do té doby jsem nevěděla co to je. Teď mi stačí, abych prochladla a hned mám zánět a krvavou moč. Bohužel, kvůli lékům brusinky nesmím, ale řeším to bylinkami, které se s lékama nijak netlučou. Když mě to postihne...cca 2-3x ročně.... okamžitě přidám na dávkách a druhý den je to OK. Nemusím užívat ani antibiotika, po těch jsem se vždycky dávala dlouho dokupy .... krásně se to pročistí i bez nich....příroda si s tím poradí. Kdyžtak se můžete mrknout zde... http://www.okg-fit.cz/nase-zdravi/ .... jsou tam i zkušenosti jiných, ráda se podělím :-)
Pepa1 (Út, 3. 5. 2011 - 18:05)
Dobrý den , já Vám...Já znám něco co zkutečně funguje. Čistí močové cesty a zároveň působé na prostatu.
Ahoj, můj známý měl s tímto problémy až k bolesti. Poradil jsem mu jeden preparát. Za 45 dnů mi volal, že má po problémech. To co je v lékárnách aby skutečně zabralo tak by ho stálo 13.000-22.000Kč za 3 měsíce. Těžko jaký by byl účinek. Radu podám zdarma. Pepa1 [email protected]
Lucie (St, 28. 12. 2011 - 13:12)
Ahoj lidicky,ja jsem dnes prisla od doktora s antibiotiky a take jsem si nakoupila susene brusinky a caje,tak doufam,ze to zabere,protoze neznam horsi bolest,nez kdyz curam jehly,strasne to pali i kdyz zrovna necuram,je to fakt silene,nema nekdo jeste nejaky typ??dekuji
Reklama