Reklama

Metody užívání aromaterapie

Třebaže existuje více forem aplikace a metod užívání, má aromaterapeutická léčba nejtrvalejší účinky, aplikuje-li se masážemi, protože trvá několik hodin, než se oleje opět vyloučí z organismu plícemi, močí a pokožkou. Přímá inhalace olejů rovněž účinkuje, protože plíce přímo absorbují vlastnosti esencí. Největší množství esence se však vstřebává vlasovými folikuly v pokožce. Jediným médiem, jehož prostřednictvím se esenciální oleje mohou dostat do krevního oběhu a poté do celého těla, je kožní maz.

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a tudíž velmi silné. Proto, pokud je nutné použít méně než jednu kapku, například ve směsích pro nemluvňata a malé děti, použijte skleněnou pipetu. Na každý olej používejte vždy jednu pipetu.

Masáž

K využití při masážích se esenciální oleje míchají s rostlin ým olejem čili základním olejem. Obvyklá směs esenciálního oleje a základního oleje má asi 2 - 3%. Vcelku dobrou metodou však je odměřit jednu kapku esenciálního oleje na 2 ml základního oleje. Tím získáme 2,5% roztok.
Jako přibližný návod pro míchání a kvalitu použijeme následující poměry:
20 kapek = 1 ml esenciálního oleje
5 ml = 1 čajová lžička
10 ml = 1 dezertní lžička
15 ml = 1 polévková lžíce

Když smícháme základní olej a esenciální olej, vydrží nám směs 2 3 měsíce. Nezapomínejme na datum a na směs dejme označení pro budoucí využití. Zbývající olej lze vyu žít pro koupele a "završit" tak každou kúru.

Reklama

Obklady

Obklady mohou být studené či teplé, opět podle druhu léčby. Používáme k nim kousek savého materiálu, jako na příklad bavlněného kapesníku, sterilizovaného flanelu nebo vaty. Do studené, převařené vody nebo odvaru z heřmánku či máty přidáme olej či oleje v žádaném množství, necháme ho usadit na hladině vody (oleje se totiž s vodou nemíchají dobře) a oleje pak z povrchu vody "sesbíráme". Přiložíme na danou část těla přinejmenším na 10 minut. V případě bolesti žaludku či páteře, při nichž potřebujeme teplý obklad, zvýší účinky ohřívací láhev s horkou vodou, kterou přiložíme ještě nahoru na obklad. U studených obkladů používáme gumové lahve s ledem, nebo, chceme-li celý proces urychlit, sáček mražené zeleniny, přičemž nejlepší je hrášek, protože dobře přilne.

Osvěžovač vzduchu

Antibakterální účinky mají všechny esenciální oleje, některé více, jiné méně. Pokud jich chceme využít jako osvěžovače vzduchu, sáhneme po oblíbené vůni a nastříkáme několik kapek na radiátor, na koberec, do sáčku vysavače, když luxujeme, nebo na odpařovač, který je určen pro esenciální oleje. Dbejme na to, abychom používali pouze bezbarvé oleje, aplikujeme-li je na prádlo nebo nábytek; jinak by zůstaly skvrny. Vedle účinků proti běžným bakteriím nezapomínejme na to, že také zlepšují náladu.

Inhalace

Do misky s horkou vodou přidáme potřebné esence, obvykle 2 - 3 kapky, přes hlavu si dáme ručník, nakloníme se nad misku a poté inhalujeme páry. Oči máme zavřené, neboť páry mohou být poměrně silné, a zhluboka vdechujeme nosem. Jednu či dvě kapky vhodného oleje můžeme kápnout na kapesník nebo kousek látky a v případě potřeby je čicháme. Tato metoda účinkuje okamžitě a je zvlášť nenásilná, pokud potřebujeme vzpruhu dejme tomu u zkoušek v autoškolách, ve škole, při návštěvě zubaře, nákupech s miminkem nebo životě vůbec.

Vnitřní použití

Třebaže esenciální oleje mají široké uplatnění v potravinářském průmyslu a kosmetice i výrobě léků, neměly by se užívat vnitřně, pokud tak nečiníme pod striktním dohledem vyškoleného lékaře. Některé oleje jsou vysoce jedovaté a i když se běžně neprodávají, sehnat se dají.

Kloktání

Ke kloktání používáme tea tree; do sklenice s vodou přidáme 2 - 3 kapky, pečlivě promícháme a vykloktáme si.

Výplachy

Při léčbě vaginálních potíží musíme navštívit profesionálního terapeuta.

Koupele

Napustíme si vanu s vodou žádané teploty - příliš horká lázeň může vyčerpávat - a zavřeme dveře i okna koupelny. Do koupele přidáme esence a dbáme na to, aby se oleje s vodou dokonale promíchaly a aby se do přímého kontaktu s pokožkou a sliznicí, když se posadíme, nedostal čistý koncentrát olejů. V lázni vydržíme co nejdéle, minimálně však 10 minut, a zhluboka dýcháme. Plně se uvolníme, vyvěsíme telefon, zhasneme světla, zapálíme si svíčku a relaxujeme u oblíbené hudby. Užít se dá libovolného množství olejů, všeobecné pravidlo však je, že bychom neměli kombinovat více než 4 nebo maximálně 10 kapek pro běžnou koupel.

Difuzéry

K dostání je mnoho typů difuzérů vyráběných pro využití esenciálních olejů. Oleje se zahřejí a jejich páry se uvolňují do atmosféry. Esenciální oleje jsou hořlavé a materiály, jichž se v difuzérech používá, by proto měly být z nehořlavých látek. Obvykle jsou z hlíny, kovu nebo skla a oleje se zahřívají elektřinou nebo plamenem svíčky. Buďme opatrní, používáme-li elektrického hořáku. Olej by se neměl dostat dovnitř, protože by se mohl vznítit nebo se dostat do rozvodů.

Do doma vyrobených odpařovačů přidáváme 6 - 10 kapek oleje či většího množství olejů, do velké misky vřelé vody. Pokud jich používáme v místnostech, v nichž jsou malé děti nebo nemluvňata, musíme dbát na to, aby na misku nedosáhly a řídíme se pokyny pro maximální množství kapek.

Masti/krémy

Masti můžeme vyrobit přidáním esenciálních olejů do vazelíny, kokosového oleje, včelího vosku a rostlinného oleje nebo hydratačního krému.

Na 30 ml používáme:
7 g nerafinovaného včelího vosku (necelých 7 ml)
23 ml rostlinného oleje
20/21 kapek esenciálního oleje/jů.

Kousky včelího vosku a olej v misce z varného skla postavíme do hrnce s horkou vodou a mírně zahříváme. Mícháme, dokud se vosk nerozpustí a nesmíchá se s olejem, přičemž maximální teplota by měla být 40 - 45 stupňů Celsia. Postavíme misku do hrnce se studenou vodou, aby se ochladila. Jakmile vosk začne znovu houstnout a tuhnout, přidáme esenciální oleje, dobře promícháme a nalijeme do nádobek. Tím získáme tužší krém, který zkapalní, dostane-li se do kontaktu s teplou pokožkou. Velmi dobrý antiseptický krém lze vyrobit z levandule, bergamotu a tea tree, při dávaných ve stejném poměru.

Stejná metoda se dá uplatnit, i když nepoužíváme včelího vosku. Oleje mírně zahřejeme a pečlivě je promícháme. V případě potřeby přidáme ještě vodičku z růžových či pomerančových květů, jíž bude o polovinu méně než rostlinného oleje, přičemž vodičku přidáváme velmi pomalu a v nepatrných dávkách a neustále směs rychle šleháme či mícháme. To můžeme provádět v mixéru nastaveném na velmi nízké obrátky. Třeme či šleháme, dokud se krém dokonale nepromíchá a nezchladne.

Jak vazelína, tak hydratační krémy jsou nedráždivé a na víc se snadno připravují. Do krému přidáme oleje v 3% koncentraci, opět v případě, že není doporučeno jinak. Je-li vazelína v tubě, přidáváme 1 kapku oleje na každé 2,5 cm krému. Na dlani pečlivě promícháme a aplikujeme. Nezapomínejme dávat na krémy nálepku s datem a druhem.

Zdroj: Jane Dyeová - Aromaterapie pro ženu a dítě, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Reklama