Reklama

Hormonální substituční léčba po rakovině prsu příliš riskantní

Vysoké riziko nového onemocnění rakovinou prsu přimělo švédské vědce, aby zastavili studii o účincích hormonální léčby menopauzy u pacientek, které již jednou rakovinu prsu prodělaly. Informuje o tom ve svém posledním vydání britský lékařský časopis The Lancet.

Ze 345 žen, které už rakovinu prsu prodělaly a v rámci této studie byly sledovány, jich 33 onemocnělo novou rakovinou prsu či se u nich projevila recidiva předešlého onemocnění. Přitom 26 těchto onemocnění bylo zaznamenáno u skupiny žen, která byla dva roky podrobena substituční hormonální léčbě, a sedm u té skupiny žen, které byly léčeny nehormonálními léky proti návalům a dalším symptomům spojených s menopauzou.

Studie pod názvem HABITS (Hormone replacement therapy after breast cancer - is it safe), která měla zahrnovat 1300 žen a trvat pět let, byla zastavena loni 17. prosince po dvou letech, protože pro pacientky podrobené substituční hormonální léčbě představovala nepřijatelně vysoké riziko.

Vědci doporučili ženám účastnícím se studie, aby hormonální léčbu přerušily.

Dva američtí experti Rowan Chlebowski a Nananda Col zdůraznili, že závěry švédských badatelů ukazují, že dokonce krátkodobá hormonální terapie může vyvolat zvýšené riziko onemocnění rakovinou prsu u žen, které již tuto nemoc prodělaly. Proto je podle nich nezbytné najít alternativní a bezpečnou léčbu, aby se těmto ženám pomohlo odstranit průvodní potíže při menopauze.

Reklama

Britská studie, která zahrnovala více než milion žen a byla zveřejněna loni v srpnu, potvrdila, že substituční hormonální léčba zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu. Vědci vyzývali k opatrnosti při aplikaci této léčby a v případě nezbytnosti ke krátkodobé léčbě hormony.

Již v roce 2002 byly americké a britské výzkumy o vlivu substituční hormonální terapie přerušeny kvůli zvýšenému riziku rakoviny prsu. Na rozdíl od švédské studie se tyto výzkumy netýkaly přímo žen, které již rakovinou prsu trpěly.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Katka (Út, 10. 2. 2004 - 07:02)
A za toto se vydávají peníze???
Já nevím, ale mě i bez těchto "výzkumů" je celkem jasné, že hormonální zásahy do organizmu asi nebudou to pravý ořechový a hrát si s hormonama u žen, které již jednou rakovinou prsu onemocněly mi přijde jako hraničíčí s debilitou.
Jo, jestli se na takový a podobný výzkumy vybírají peníze ve sbírkách, tak myslím vztah z těmto sbírkám přehodnotím.
Martina (St, 11. 2. 2004 - 11:02)
Ahoj,ráda bych se zeptala,jestli někdo nemá zkušenosti s užíváním Herbustu.Složení prý není na bázi hormonů,ale bylinek.Díky moc za každou reakci:o).
Reklama