Reklama

Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin a kolik bílkovin potřebujete

Jeden z nejvíce všudypřítomných mýtů je přesvědčení, že potřebujeme velké množství bílkovin, aby bylo tělo zdravé. Jsou bílkoviny důležité? Absolutně! Ale ve velkém množství můžou poškodit vaše zdraví.

Pokud budete jíst  pravidelně vyváženou rostlinnou stravu a konzumovat širokou škálu zeleniny, zelené klíčky, luštěniny, tempeh, fazole, ořechy, semena a zrna, pak snadno uspokojíte vaši potřebu bílkovin.

Rostlinné zdroje bílkovin:
Tempeh - půl balíčku - 20 g proteinů
Čočka - hrnek vařené čočky - 18g proteinů
Luštěniny - hrnek vařených luštěnin - 14,5 g proteinů
Konopná semínka - 3 čajové lžičky - 10 g proteinů
Quinoa - hrnek vařené quinoi - 9 gramů proteinů
Tofu (extra pevné) - 90 g - 9 g bílkovin
Mandle (raw - syrové) - čtvrtka hrnku - 8 g bílkovin
Slunečnicová semínka - čtvrtka hrnku - 7g bílkovin
Brokolice (nakrájená) - 1 hrnek - 6 g bílkovin
Chia semínka - 2 čajové lžičky - 6 g bílkovin
Kapusta (nakrájená) - 2 hrnky - 4,5 g bílkovin

Denní potřeba bílkovin v gramech: “P“ index  x  vaše váha (v librách)
Vaše váha v librách: vaše váha v kg x 2, 205

“P“ index pro děti 4-13 let - 0, 43
“P“ index pro adolescenty 14-18 let - 0, 39
“P“index pro dospělé s přiměřenou aktivitou - 0.36
“P“ index pro sportovce budující svalovou hmotu, kojící, těhotné a lidi s fyzickým stresem - 0,45

Reklama

Zdroj: greenmedinfo

Reklama

Komentáře

xl (Pá, 19. 9. 2014 - 17:09)
zas reklama na vegetariánství. Ano, doporučované množství bílkovin sedí, pokud by šlo o bílkoviny masa plus obilovin. Pokud ale jde o bílkovin jen rostlinné, zde je potřeba vyšší. Protože v rostlinných bílkovinách není vyrovnaný poměr aminokyselin z hlediska ideální potřeby organismu. U mléka může stačit 40 g, u masa 50 g, u luštěnin dle druhu ta potřeba bude tak 70 g proteinu či více. Dávkova nutné luštěniny suché, snadno se změří i přes objem množství 100 nebo 120 g čočky, fazolí ap. Pak vím přesně, že dávna měla třeba 22 g proteinů atd.
Luštěniny nafukují, jíst je denně je problém. Zdravé jsou tak jednou týdně, denně vůbec ne. Soja má antinutriční látky, podobně fazole. Be škodlivin jsou čočka a hrách, ty pouze nafukují břicho. Jinak kupovaž různá semínka jako seznam, indiánské pseudoobiloviny či exotické luštěniny, tak to vyjde dosti dráž než koupě kousku masa.
Petr (So, 20. 9. 2014 - 22:09)
No, proč ne... Někomu maso prostě nevyhovuje (nechápu to, ale respektuju...)
eevika (Po, 22. 9. 2014 - 12:09)
zas reklama na...Luštěniny nafukují jen špatně připravené nebo člověka s již narušeným zažíváním. Aminokyseliny dovedly "zkompletovat" už nae babičky,, pamatujete - hrách a kroupy - jedí se prostě spolu s obilovinami - to je celý zázrak. A propagovat mléko (kravské, což je mateřinka pro telátka..), dostupné v převážně pasterizované a homogenizované podobě, a maso - jeho "kvalitu" dostupnou v obchodech snad nemusím komentovat- jaký je pak rozdíl v propagaci, nerozumím. Ano, ani nemasná strava není ideální - ale proč vždy masojedcům vadí vegetariánství ... ???? A´T si snad každý vybere, ne, když máme tolik možností ...
xl (So, 27. 9. 2014 - 18:09)
Někomu maso nevyhovuje, to bývá typicky z náboženských důvodů. Jóga, hinduismus věří, že ve zvířeti je duše, která dřív patřila člověku. Kdo zemře s horší karmou, tak v příštím vtělením se narodí jako zvíře. Proto se nesmí zvířata zabíjet a jíst maso.

Babičky nebo spíš praprapra ... aminokyseliny nekompletovaly. Z hrachu byly obiloviny jako příloha. Jenže oni bílkoviny měly, sice z mléka, kterého se na venkově konzumovalo dost. Litr mléka poskytne nutné minimum bílkovin, optimum je o něco vyšší, to snadno doplní třeba chléb.

Jistě, maso může být v obchodě nekvalitní, ale častěji vidím nekvalitní zeleninu, nahnilé ovoce. Ani čočka, kterou si občas dám kvalitou nevyniká.

U veganské diety člověk snadno může být v bílkovinné podvýživě, nemluvím ani o vit. B12. Jediný důvod vegetariánství a veganství je náboženská ideologie jógy a hinduismu. Ani v Indii nejsou všichni vegetariány. V budhistických zemích se maso běžně jí. Kdo drží tuto dietu z těchto důvodů, tak většinou moc neřeší bílkoviny a zejména poměr aminokyselin v nich. Uspokojuje ho, že nezabíjel živého tvora...

Luštěniny nafukují i dobře připravené. Zdravotním přínosem jsou tak jednou týdně. Naopak, častěji vadí. Fazole a soja mají dosti antinutričních látek, neškodné jsou hrách a čočka, z těch u nás běžných luštěnin. I takový Gándí zařadil do jídelníčku mléko, domníval se, že mu chybí živočišné bílkoviny. Pak udával zlepšení zdravotního stavu. Lakto ovo vegetariánství, pokud člověk hlídá množství bílkovin, tak se jeví jako docela bezpečné. Veganství je ale dosti rizikové. Nedostatek ve výživě se vůbec nemusí projevit hned, obvykle to bývá záležitost delší doby.
Reklama