Reklama

Jak otevřít kokos a jeho zdravotní účinky

V obchodech se zdravými potravinami bývají k dostání dva oblíbené druhy kokosových ořechů: klasické hnědé s pevnou vláknitou slupkou a mladé zelené. Mladé kokosy mají měkkou zelenou slupku a bílou jemnou dužinu. Prodávají se oloupané, se špičkou seříznutou do kónického tvaru. Najdete je většinou v oddělení s chlazenými potravinami, zabalené do potravinové fólie.

Zralé hnědé kokosy mají velmi hutnou a suchou dužinu a obsahují málo vody, zatímco mladé zelené mají jen málo měkké dužiny a obsahují 235 až 355 ml vody. Vybírejte plody s měk­kou, houbovitou slupkou bez tmavých nebo fialových skvrn nebo prasklin ve spodní části.

Kokosová voda obsahuje velké množství draslíku a dalších elektrolytů a je skvělou alternativou přesla­zených sportovních nápojů. Můžete ji přidávat do koktejlů nebo smíchat s hrstí špenátu a připravit si sladký a pěnivý revitalizační nápoj. Kokosovou dužinu lze skladovat tři dny v chladničce nebo libovol­ně dlouho v mrazáku.

Otvírání kokosu

 1. Na odstranění bílé skořápky ze „špičky“ kokosu použijte ostrý nůž. Po odkrojení se objeví hnědý ořech.
 2.  Kokos položte na bok a pevně přidržte za spodní část. Ostří nabrouše­ného sekáčku namiřte na vyčnívající špičku oloupaného ořechu a rázně ji odsekněte. Možná budete muset zaseknout několikrát, podle ořechu.
 3.  Jakmile se sekáček podaří pevně zaseknout, ořech postavte dnem dolů a sekáček nadzdvihněte i s odseknutou špičkou. Špička se přiroze­ně odlomí po obvodu vzniklé pukliny a vytvoří dokonalé „víčko“.
 4.  Kokosovou vodu před použitím přeceďte přes jemné síto, abyste odstra­nili zbytky skořápky.
 5.  Kokosová voda by měla být čirá nebo jen mírně zakalená a sladká.

Pokud je nachová, růžová nebo hodně kalná, nebo jestliže divně pách­ne, měli byste vyhodit celý ořech. Než kokosovou vodu použijete, vždy ji nejprve ochutnejte. Kokosovou vodu uložte do chladničky a spotřebujte během tří dnů.

Reklama

Vydlabání kokosové dužiny

 1.  Na vydlabání dužiny použijte stěrku nebo velkou lžíci. Podle stáří kokosu může být dužina měkká jako želatina, nebo také silná a tuhá.
 2.  Loupacím nožem odstraňte všechny malé zbytky skořápky.
 3. Dužinu nakrájejte na proužky ostrým nožem.

Tuhá kokosová dužina je skvělá na přípravu nudlí a sušeného kokosového „masa“. Měkká dužina se hodí do omáček a koktejlů.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY KOKOSŮ

Kokosy mají na naše zdraví blahodárný vliv díky obsahu kyseliny laurové, která je prekurzorem monolaurinu, který má antimikrobiální, antioxidační, antimykotické a antibakteriální účinky. Kokosový olej je obzvlášť účinný při různých typech kožních onemocnění, jako je dermatitida, ekzém a lupénka. Užívá se jak vnitřně, tak zevně potíráním postižených oblastí.

 • Pomáhá usmrcovat viry, které způsobují chřipku, opary, žloutenku a spalničky.
 • Pomáhá usmrcovat bakterie, které způsobují vředy, onemocnění dásní a infekce hrdla.
 • Pomáhá usmrcovat plísně a kvasinky, které způsobují kandidózy, pásový opar a atletickou nohu.
 • Snižuje produkci „špatného“ cholesterolu (LDL).
 • Je rychle odbouráván v játrech ve formě glukózy.
 • Zlepšuje činnost metabolismu.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Zmírňuje záněty a pomáhá při obnově tkání.
 • Zlepšuje zažívání a vstřebávání vitaminů a minerálů.


Bio kokosový olej můžete zakoupit na 001shop.cz

Reklama

Komentáře

Ondřej Lasák (Út, 2. 4. 2019 - 22:04)
Clanek je silne zavadejici, kokosovy tuk, neni tak blahodarny, jak je uvadeno. Pokud kokos, tak cerstvy, s duzinou a nejlepe kokosovou vodu.
Kokosovy olej je jinak horsi, nez veprove sadlo.
Luky (St, 25. 9. 2019 - 12:09)
https://www.slimming.cz/kokosova-voda/
Rad bych prispel strizlivejsim clankem o prokazatelnych a studiemi potvrzenych ucincich kokosove vody. Bohuzel to neni zadny magicky andelsky nektar, jiste nutrienty ma, ale neni to s nima nijak slavne.. Podrobny rozbor a realne ucinky ctete zde - https://www.slimming.cz/kokosova-voda/
Pavel (St, 22. 2. 2023 - 16:02)
myslím že řešit toto u nás doma nemá cenu, protože čerstvý kokos stejně neseženete. Ale ddát si čerstvý kokos z palmy, na to lepšího není.
Reklama