Reklama

Domácí přírodní prostředky jako první pomoc při „otravě“ jídlem

V tomto případě nejde o skutečnou otravu jídlem. Jde o neodborný lidový název, který používáme pro infekční nemoc přenášenou potravinami. Aby to byla otrava, musely by být skutečně nějaké toxické chemikálie v potravinách. Ale tak to není. Otrava jídlem je spíše způsobena bakteriemi či viry přenášenými v potravě.

Devadesát jedna procenta všech nemocí přenášených potravinami je způsobena následujícími patogeny:

Campylobacter - nachází se v nevařeném masu a kontaminované vodě
Clostridium perfingens - nachází se v masu a drůbeži
Esterichia Coli - nachází se v nevařeném hovězím a nepasterovaném mléce
Norovirus - nachází se v ústřicích, ovoci a zelenině
Salmonella - nachází se ve vejcích, masu a mléčných výrobcích
Staphyloccus - nachází se v živočišných produktech jako je smetana, majonéza, vejce či mléko

Tyto patogeny jsou důvodem, proč je správné čištění a vaření potravin tak důležité. Nosiči těchto bakterií a virů mohou být nemytá zelenina nebo nedostatečně vařené maso. Avšak vaření nebo dokonce pasterizace potravin tyto patogeny zabíjí. Problém nastává, když to není řádně provedeno, zejména když teplota uvnitř jídla není dostatečně horká, aby bakterie zabila.

Díky francouzskému vědci Louis Pasteur z 19. století víme, že zvýšení teploty nad 70 ° C zabije všechny bakterie. Proto se při procesu pasterizace mléko zahřívá na 71 ° C. Maso se typicky zahřívá na minimální vnitřní teplotu 74 ° C ze stejného důvodu.

Reklama

Příznaky otravy jídlem

Otrava jídlem přichází pomalu a vypadá podobně jako „zkažení“ žaludku nebo chřipka. Ve skutečnosti se často zaměňuje s některou z těchto chorob. Je to hlavně proto, že příznaky jsou zhruba stejné:

Bolest břicha nebo křeče

Únava a slabost

Horečka

Bolesti hlavy

Ztráta chuti k jídlu

Otravu jídlem můžete často řešit sami pomocí domácích léků. Měli byste však vždy navštívit lékaře, pokud máte závažné příznaky, jako například:

Příznaky dehydratace

Nízký krevní tlak, vysoká srdeční frekvence

Závratě, pocity na omdlení

Svalové křeče

Neschopnost zadržovat tekutiny bez zvracení

Průjem, který trvá déle než dva dny

Těžká bolest nebo zvracení

Horečka 38,5 ° C nebo vyšší

Černá, tmavá nebo krvavá stolice

Používání domácích prostředků k léčbě otravy jídlem

Pokud se váš příznaky otravy jídlem nezhorší, můžete využít domácích prostředků, zejména pokud nemáte možnost dostat se do lékárny. Protože se jedná o bakteriální nebo virovou infekci je princip léčby podobný jako u nachlazení nebo chřipky. To znamená že je potřeba zabít patogen (virus nebo bakterie) a dostat ho z vašeho systému.
Při léčbě jakéhokoli případu otravy jídlem nezapomeňte udržovat hydrataci. V mnoha případech neohrožuje samotná infekce, ale dehydratace. Průjem vyplavuje z těla velké množství vody, takže člověk je náchylný k dehydrataci. Ta může zabít. Dopřejte svému tělu hydrataci pitnou vodou, sportovními nápoji, čirými sodovkami, bezkofeinovým čajem či kuřecím vývarem. Nedělejte si starosti s přílišným pitím, protože jakýkoli přebytek je přirozeně vyplavován z vašeho systému.

Domácí prostředky, které lze využít při otravě jídlem

Želatina
Želatina funguje, protože absorbuje patogeny, které způsobují nemoc, a umožňuje tělu je vyloučit.
Krok 1
Přiveďte jednu sklenici čisté pitné vody k varu. Voda se musí vařit, aby se želatina úplně rozpustila.                                                                                                                                Krok 2
Vsypte sáček želatiny. Míchejte, dokud se prášek úplně nerozpustí.
Krok 3
Vypněte vařič a tekutinu nechte ochladit na pokojovou teplotu. K rychlejšímu ochlazení lze použít ledovou lázeň. Poté je nápoj připraven k pití. Vypijte celý šálek a podle potřeby opakujte ošetření.

Česnek
Česnek má úžasné léčivé vlastnosti, kombinující antibakteriální, antivirové a protiplísňové prvky v jednom. Díky tomu je jedna z věcí, které bychom měli všichni mít po ruce v naší domácnosti. Vaření se spoustou česneku je také dobrým způsobem, jak si udržet své zdraví, protože pomůže ochránit tělo před nežádoucími patogeny.
V případě otravy jídlem byste měli jíst česnek přímo. Můžete buď žvýkat celé stroužky nebo jíst mletý česnek. V obou případech budou antibakteriální a antivirové vlastnosti česneku napadat patogeny, které způsobují přímou otravu jídlem.

Pískavice a jogurt
Semena pískavice mohou být užívána přímo(celá nebo nadrcená na prášek) nebo smíchána s jogurtem a konzumována.
I když je zřejmé, že pískavice má mnoho pozitivních léčivých vlastností a je pro zdraví prospěšná, o konkrétních způsobech, jimiž pomáhá, je známo jen málo. Mezi známé patří zvýšení produkce mateřského mléka u žen a produkce testosteronu u mužů. Po staletí je součástí čínské medicíny.
Jogurt má známé antibakteriální vlastnosti, stejně jako poskytuje dobré bakterie pro zažívací systém Při použití obou dohromady, správný poměr je jedna čajová lžička pískavice na jednu polévkovou lžíci jogurtu. To by mělo poskytnout téměř okamžitou úlevu od bolesti žaludku a zvracení.

Zázvor a med
Zázvor se po staletí používá pro své léčivé vlastnosti, které zahrnují pomoc při vstřebávání základních živin. V tomto případě se více zajímáme o to, jak to pomáhá proti nevolnosti a zvracení a poskytuje úlevu od příznaků otravy jídlem.
Spojením zázvoru s medem se vytvoří silný lék. Med, stejně jako česnek, je silný antibakteriální a protiplísňový (nepůsobí jako antivirový). I když je lze vzít dohromady smícháním, nejčastěji se používají v čaji.

Při otravě jídlem nezatěžujte trávicí systém těžkými jídly. Do odeznění příznaků dodržujte dietu a jezte pouze suchary, krekry, suché pečivo, banány, bílou rýži, vařenou zeleninu, ovesnou či bramborovou kaši, kuřecí vývar či topinky.

Z kupovaných přípravků na otravu jídlem pomáhá: živočišné uhlí, smekta, šťáva z celých listů aloe vera, aloe vera gel, doplňky stravy se zázvorem, česnekovým práškem a probiotika.

Autor: MK

 

 

Reklama

Komentáře

Zdena (Ne, 5. 1. 2020 - 10:01)
Nejlepší je teplé mléko a prst do krku po pěti minutách.
447 (Ne, 5. 1. 2020 - 10:01)
Hnusné,ale účinné.
! (Po, 6. 1. 2020 - 11:01)
Ve výčtu patogenů jste zapomněli na Clostridium botulinum, jehož produkt botulotoxin patří k nejsilnějším známým jedům.
Cyril (Po, 6. 1. 2020 - 14:01)
Kadmium
! (Út, 7. 1. 2020 - 13:01)
Akutní otrava kadmiem se prakticky nevyskytuje.
Reklama