Reklama

Brusinky mají preventivní vliv na zdraví

Brusinky jsou nejen chutnou přílohou k masům, jsou známé i díky svým účinkům v prevenci infekcí močových cest, onemocnění žaludku či vysoké hladiny cholesterolu. V kuchyni i lidovém léčitelství je užívali už staří Řekové.

Podle indiánské legendy jsou darem ducha, který seslal na zem holubici s kytičkou brusinek v zobáku. Evropanům připomínal plod brusinky hlavu jeřába: crane berry, z toho název cranberries.

Ve sto gramech brusinek je 20 miligramů vitaminu C, a tak kdo jí brusinky, získává ochranu před chřipkou a zimním nachlazením. Studie potvrdily, že brusinky jsou i silným přírodním antibiotikem. Pro vysoký obsah sodíku ale nejsou vhodné pro lidi s vysokým tlakem a pro vysoký obsah kyseliny šťavelové pro lidi s ledvinovou dietou.

Brusinky obsahují rostlinné látky, které zabraňují usazování bakterií na sliznicích. Tento protipřilnavý účinek způsobí, že bakterie se vyplaví z těla dřív, než mohou způsobit infekci.

Podle urologa Milana Bureše z pražské Polikliniky Budějovická onemocní infekcí močových cest alespoň jednou v životě polovina žen, z nich téměř polovina trpí opakovanými záněty. "Při opakovaných zánětech močových cest je nutno nejprve vyloučit další možné příčiny potíží, jako například nádor. Nejjednodušší a nejdostupnější cestou, jak opakování zánětů předcházet, je preventivní užívání brusinek," shrnul odborník.

Reklama

Protipřilnavý účinek brusinek přispívá i k tomu, že se v žaludku neuchytí bakterie, které způsobují vznik vředů v zažívacím traktu a zvyšují riziko onemocnění rakovinou žaludku. Vhodnou prevencí je pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

Protipřilnavé účinky brusinek zabraňují usazování bakterií i v ústní dutině. Ústní vody s výtažkem z těchto plodů snižují množství bakterií v ústech, což zpomaluje tvorbu zubního plaku, hlavní příčiny zánětu dásní.

Pojídání brusinek pomáhá i při průjmech a působí močopudně.

Z extraktů brusinek se vyrábějí některé léky. Přidávají se také do zubních past i vod, do žvýkaček či kosmetiky, protože prý zpomalují stárnutí. Lékaři, kteří doporučují brusinky jako prevenci nebo i během onemocnění, zároveň připomínají, že člověk nesmí vysadit předepsané léky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Kadlička (Po, 30. 3. 2009 - 17:03)
Ahoj holky, mám problémy s močákem, zkoušela jsem různé čaje, u doktora jsem samozřejmě byla
Anous (St, 1. 4. 2009 - 20:04)
Ahoj, teda jestli mluvíš o zánětu močových cest - já měla dlouho podobný problém, zánět se furt vracel, je to pěkná bolest :/ Zkusila jsem Urinal a nyní je to rozhodně lepší.
Milda (Čt, 20. 8. 2009 - 15:08)
Já mám problém, že chodím neustále na malou. Včera jsem si koupil brusinkový kompot a k tomu od Walmarku brusinky v tabletkách. Tak jsem zvedavej jestli to pomůže. Spíš bych měl otázku, po jaké době to zabírá ? 2-3 dny ???
Díky
Návštěvník (Čt, 20. 8. 2009 - 20:08)
Ještě lepší jsou brusinky ve spreji od firmy Šoustal&Neplatil, s. r. o.
Návštěvník (Čt, 3. 10. 2019 - 11:10)
a hlavně na močové cesty. Taky je pravidelně užívám.
Reklama