Reklama

Jste unavení, máte bledou pleť, třepí se vám nehty a vlasy? - Možná vám chybí železo!

Existují vitamíny a stopové prvky, jejichž konzumaci věnujeme velkou pozornost. Souvisí například s imunitou, zažíváním nebo se zdravou pletí a nehty. Stranou zůstávají ty, jejichž nedostatek zpravidla nepoznáme na první pohled. To jim však v našem organismu na významu neubírá, možná dokonce naopak. Patří k nim například železo, které má nezastupitelnou roli v krvetvorbě. Pojí se s ním řada mylných představ. Jaká je skutečnost?

Železo bylo a bude,... pokud ho tělu dodáte!
Tělo si totiž tento nezbytný stopový prvek samo vytvořit neumí, a proto ho potřebuje přijímat každý den. Proč vlastně? Železo je velice důležité pro tvorbu hemoglobinu, což je červené barvivo krvinek. Tvoří také součást enzymů a jako takové se účastní řady metabolických procesů. Hlavní úlohou hemoglobinu je transportovat kyslík z plic do všech tkání našeho těla. Každá červená krvinka vykonává tuto práci asi čtyři měsíce, poté musí být nahrazena novou. Každý dospělý člověk má přibližně 25 miliard červených krvinek. Kostní dřeň jich vyprodukuje asi 170 miliónů během 24 hodin - ovšem pouze pokud má k dispozici dostatek železa, protože bez tohoto prvku přijímaného ze stravy nelze vyprodukovat funkční hemoglobin.

Na únavu spánek, na bledý obličej procházka? Ne vždy to platí!
Pokud je vaše únava krátkodobá a je způsobená probdělou nocí či náročným obdobím v práci nebo doma, pak vám skutečně chybí vydatný spánek a více odpočinku. Stejně tak pobledlé tváři po dni v téměř nevětrané místnosti u počítače prospěje procházka na čerstvém vzduchu. Nicméně jak dlouhodobá únava, tak bledá pokožka patří k nejčastějším projevům nedostatku železa. V takovém případě je pro zlepšení třeba věnovat pozornost dostatečnému množství tohoto stopového prvku. Mezi další projevy nedostatku železa patří lámavé nehty a vlasy, rozpraskané koutky úst, bolesti hlavy, ale také zhoršená schopnost soustředit se.

Jídlo? Někdy nestačí...
U naprosté většiny populace je to pestrá a vyvážená strava, která by měla našemu tělu zajistit dostatek železa. Existují však dvě zásadní ALE. Zaprvé je třeba si přiznat, že zdaleka ne všichni konzumujeme to, co lze skutečně označit jako plnohodnotnou a vyváženou stravu. A zadruhé existují skupiny, které mají v určité životní fázi vyšší nároky na množství železa. Patří k nim například těhotné a kojící ženy, ženy s problematickým menstruačním cyklem, ale také dospívající a pak starší lidé. Nedostatek železa je spojen rovněž se ztrátou krve, a týká se tedy i dárců krve a lidí po operacích. V menší míře se ztráta železa pojí také s intenzivním pocením, a tak by doplnění železa měli věnovat pozornost i sportovci.

Sníst není to samé, co vstřebat
Poměrně rozšířená je představa, že konzumace na železo bohatých potravin může souviset se zažívacími potížemi, či dokonce zácpou. Pravdou je, že se to týká nadměrné konzumace železa, často navíc ve formě, která není pro naše tělo dobře vstřebatelná. V případě dobře vstřebatelného železa v rozumné míře se není třeba těchto problémů obávat. Potrava, kterou za den průměrně sníme, obsahuje sice přibližně 10 - 50 mg železa, ale jen 10 - 15 % z tohoto množství se do našeho těla vstřebá. Počítáme-li, že přibližná denní ztráta železa u žen v produktivním věku jsou 2 mg, je zřejmé, že v některých případech náš denní příjem nestačí ani na její pokrytí. Vstřebatelnost železa podporuje, pokud zároveň s ním konzumujete zdroj vitamínu C. Naopak tanin obsažený například v kávě a čaji biologickou dostupnost železa snižuje a s jeho konzumací je tedy dobré alespoň půl hodinky počkat. V případě doplňků stravy s obsahem železa už můžete vybírat takové, které zároveň obsahují látky podporující jeho vstřebávání.

Reklama

Víte, s čím může souviset vaše únava?
Řekne-li se menstruační problémy, řada žen řeší hlavně bolest. Pokud ale pociťují únavu, zpravidla je vůbec nenapadne spojit ji právě s úbytkem krve při menstruačním cyklu. Ztrátu železa, o které naše tělo přichází spolu s krví při obvyklém cyklu, je tělo schopné kompenzovat. „V případě poruch cyklu, ať už jde o silné nebo nepravidelné krvácení či prodlouženou menstruaci trvající déle než 7 dní, však dochází až k dvojnásobně větší ztrátě krve,“ říká gynekolog MUDr. Mário Bumbera. Pokud tyto poruchy dlouhodobě neřešíte, může s nimi souviset nedostatek železa, který se projeví právě únavou.
 

Reklama

Komentáře

Eliška (Ne, 26. 11. 2017 - 18:11)
Já jsem jednu dobu měla dost problémy s vlasy i nehty :/ Vlasy se třepily, byly slabé, nehty to samé... Pak jsem si ale koupila tento doplněk http://www.forcapil.cz/ a vše je zase v normálu. Navíc bych řekla, že vlasy i nehty mám teď pevnější...
Alice (Po, 27. 11. 2017 - 15:11)
Eliško, jak dlouho trvalo, než jsi začala pozorovat výsledky po užívání toho Forcapilu?
Eliška (So, 9. 12. 2017 - 19:12)
Hele, já jsem měla problém hlavně s nehty. Vlasy jsem měla taky slabé, ale to se dá řešit třeba nějakými dobrými šampony. Mě nejvíc trápily ty nehty... Ale po tom Forcapilu se mi to zlepšilo, a výsledky jsem viděla tak za ty 3 týdny :)
Anežka (So, 9. 12. 2017 - 21:12)
Hele, já jsem měla problém...Hele,a nekecáš?
Eliška (Čt, 21. 12. 2017 - 22:12)
Ne, nekecám :) Jako já jsem zkusila už fakt hodně přípravků Napřed nějaké z drogerky, pak jsem si koupila Biosil, po něm jsem nic moc zlepšení neviděla, ale po tom Forcapilu ano :)
Liba (So, 26. 9. 2020 - 15:09)
beru železo a i přes to mam vlasy jemne, řídké a moc mi nerostou. je nějaky trik jak je mit huste a dlouhe?
Reklama