Reklama

Díky vitamínům řady B snižujícím hladinu homocysteinu zůstanete inteligentní

Měli bychom všichni užívat formou doplňků vitaminy řady B? Odpověď zní pravděpodobně ano, ale množství, které potřebujeme, závisí velice na hladině homocysteinu, jakož i na tom, kolik vitaminu B přijímáme ze své stravy.

Tři nejzásadnější vitamíny řady B jsou: kyselina listová, která se nachází v luštěninách, ořeších, semínkách a listové zelenině; B6, který je ve zmíněných potravinách také obsažen ve velkém množství; a  B12, kte­rý se nachází pouze v živočišných produktech - v mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích.

Kyselina listová Během studie, kterou vedla Jane Durgová z nizozemské univerzity Wageningen, se po dobu tří let lidem starším než 50 let, kteří netrpěli zhoršováním paměti, ale kteří měli trochu zvýšenou hladinu ho- mocysteinu v krvi (vyšší než 13 mcmol/1), podával výživový doplněk s ob­sahem 800 mcg kyseliny listové denně nebo placebo.(18) To je ekvivalent toho, co by člověk získal z 1,2 kg jahod, takže je to víc, než by bylo běžně možné pravidelně konzumovat. Osobám užívajícím doplněk s vitaminem B se vysoce signifikantně zlepšila paměť, rychlost zpracování informací a senzomotorická rychlost.

Jestliže máte zvýšenou hladinu homocysteiríu, možná vám rovněž pro­spěje užívání 800 mcg kyseliny listové denně. V přehledu na straně 121 jsou uvedeny ideální dávky formou výživového doplňku v závislosti na hladině homocysteinu.

Vitamin B12 -  Nejdůležitější živinou v pokročilém věku je vitamin B12. Jí se proto, že se postupně stále obtížněji vstřebává, nejspíše kvůli sníženému množství žaludečních kyselin. Některým lidem chybí nebo si jejich tělo vytváří nedostatečné množství takzvaného „vnitřního faktoru“ v žaludku, který je potřebný k vstřebávání vitaminu  B12. Následkem toho dochází k vzácnému nedostatku, jemuž se říká perniciózní anémie. Výzkumníci z Oxfordské univerzity měřili hladinu vitaminu  B12 v krvi a tempo zakrňování mozku u lidí nad 61 let. Dva z pěti neměli v krvi dostatek vitamínu  B12, který by bránil zrychlenému zakrňování mozku.Je tedy do­sti pravděpodobné, že byste měli užívat vitamin B12 formou doplňku. Ale kolik ho potřebujete?

Reklama

Jestliže máte vysokou hladinu homocysteinu nebo jste si nechali udělat test a zjistilo se, že máte nízkou hladinu vitaminu B12, potřebujete užívat megadávky vitaminu B12 formou výživového doplňku nebo injekcí, aby se obešlo špatné vstřebávání. Vědci v Nizozemsku zjistili, že pouze dávky vi­taminu B12 překračující 500 mcg souvisejí s napravením nedostatku. Jinými slovy, „nejnižší dávka ústně podávaného vitaminu  B12 potřebného k normalizaci mírného nedostatku vitaminu  B12 je více než 200krát vyšší než DDD,“ která je v USA stanovena na nicotné 2,5 mcg a v EU na 1 mcg. Tolik k „vyvážené stravě“, která prý nám poskytne všechny potřebné živiny!

Nejlepšími potravinovými zdroji vitaminu B12 jsou ryby, mléko a vejce. Vysoké dávky snižuje nebezpečí zhoršování paměti.

Prospěšné základní množství vitaminu B12 pro každého v multivitaminu by činila 10 mcg denně. Ale je skutečně důležité si nechat udělat test homocysteinu v krvi a poté začít užívat výživový doplněk v takovém množství, jaké vyplývá z přehledu na straně 121, včetně dalších zásadně důležitých živin, jako je vitamin B6, zinek, trimetylglycin (TMG; nebo též betain) a antioxidant N-acetylcystein (NAC).

KOMBINACE DOPLŇKŮ SNIŽUJÍCÍCH HLADINU HOMOCYSTEINU ÚČINKUJE NEJLÉPE

Kombinace výživových doplňků je ještě efektivnější. V jedné studii se zjis­tilo, že hladina homocysteinu se snížila podáváním pouze vysokých dávek kyseliny listové o 17 procent, podáváním vitaminu B12 o 19 procent, po­dáváním kyseliny listové plus vitaminu B12 o 57 procent a podáváním ky­seliny listové, vitaminu  B12 a B6 o 60 procent. A k tomuto snížení do­šlo ve všech případech během pouhých tří týdnů! Když ke směsi vitaminů řady B přidáme ještě TMG, sníží se podle novozélandské studie hladina homocysteinu o dalších 18 procent.

Jaké je ponaučení z tohoto příběhu? Snižte si hladinu homocysteinu za každou cenu, určitě pak pod 9,5 mcmol/1, a ideálně pod 7 mcmol/1. Váš lékař vám může provést test hladiny homocysteinu nebo si můžete zakou­pit přesnou domácí testovací soupravu.

Zdroj: Patric Holford a Jerome Burne - Tajemství zdravého stárnutí, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Jarda (Čt, 20. 3. 2014 - 13:03)
Hlavně do sebe neperte chemii, a to ani z léků, nečtěte zprávy a nepodléhejte tlakům, způsobujícím zblbnutí člověka, lenosti mozku. Uvažujte za sebe, žijte naplno, nestresujte se blbostmi, byť vám je vtloukali lidé s desítkami titulů. Tituly s moudrostí doopravdy nesouvisí.
doplňovač (Čt, 20. 3. 2014 - 13:03)
Všelijaké ty doplňky a sračky nesmíte žrát, když to nepotřebujete. Vám to zničí zdraví a koncerny si namastí kapsu.
Já mám spotřebu B12 a B9=listová jak vylágrovaný motor, ale přesto musím chodit pravidelně na kontroly hladin, i když je musím mít v krvi vysoko nad normu. Přesto pokud je odezva, tak musím dělat přestávky a nežrát a nepíchat to pořád. Natož běžný člověk, který je jakžtakž v normě, tak co to s ním musí dělat!
! (Čt, 20. 3. 2014 - 17:03)
Články tohoto typu by měl překládat člověk, který alespoň orientačně ví, která bije. Jednotky typu mcmol/1 a mcg jsou nesmysl.
Testovací souprava (Pá, 21. 3. 2014 - 13:03)
Články tohoto typu by měl...Píše se o testovací soupravě, ale nepíše se, kde si ji má člověk koupit ....
Simona (So, 22. 3. 2014 - 08:03)
Vztah některých vitaminů sk. B a homocysteinu je dávno známý a není pochyb. Některé přípravky se tváří jako přírodní, ale nejsou. Přírodní vitamin B nikdo na světě nevyrábí, bylo by to extrémně drahé. Dá se jíst droždí nebo ještě lépe pivovarské kvasnice, to má opravdu hodně vysoký obsah vit. sk. B. Zdejší doporučovaný přípravek je velmi drahý, i přímo v USA stojí polovinu, hraje roli asi clo a dovozní přirážka. Stejnou službu udělá i B-Complex od jisté nejmenované slovenské firmy. 100 tablet za cca 120 CZK. A když nepomůže, aspoň nepoškodí. Možno brát i bez testů.
Optimistka (So, 17. 5. 2014 - 12:05)
Hlavně do sebe neperte...Naprosto souhlasím.Cpeme do sebe sračky z potravin,které se snad ani jídlem nazvat nedají,ovoce a zeleninu,která je pouhý balast bez vitamínů a chceme to nahradit chemií?Když není vlastní zahrádka...spíše jsou bazény s chlorovanou vodou a chemií,co tak si aspoň občas vysít doma třeba řeřichu,nakličovat si semínka?Je to ale zase trochu času a nebyl by čas na seriály nebo vysedávání u PC.Stačí je přidávat k běžnému jídlu.
Lékaři a ani farmaceutický průmysl se nám o zdraví nestará.Za svůj život si neseme zodpovědnost sami.Ani do auta nelijete to co tam nepatří.Tak proč to cpát do sebe.Jím zdravě a pak nepotřebuji žádné doplňky!!!!!!!!!!!!!!!
Romana (Po, 26. 2. 2018 - 12:02)
Prosím o jakém přehledu na str. 21 hovoříte?
Romana (Po, 26. 2. 2018 - 12:02)
opravuji str. 121...
Reklama