Speciální terapeutické koupele

Použití esenciálních olejů je tím nejpraktičtějším způsobem, jak si vytvořit luxusní koupel. Nicméně úvodní investice do získání špičkových olejů, jež skutečně mají léčivou sílu, může být velmi vysoká. Jako alternativu nebo jen tak pro změnu používejte čerstvé byliny sebrané na zahrádce nebo natrhané na procházce v přírodě. Co je lepší, než zakončit krásný den strávený venku dlouhou koupelí s čerstvými bylinkami plnými příjemných vzpomínek?

Čerstvé bylinky přidejte buď přímo do vany, nebo použijte malý bavlněný či mušelínový sáček, naplňte ho svými vybranými bylinami a zavěste do proudu přitékající horké vody. K tomuto bylinnému sáčku přidejte ovesnou mouku a sušené mléko, které pomohou vyživit a změkčit kůži. Až se vana naplní, použijte sáček jako mycí houbu, otírejte si s ním celé tělo. Očistíte a stimulujete si tím pokožku. V případě, že pro tento účel nemáte čerstvé byliny, připravte si silný odvar z bylin sušených, scedte a vlijte přímo do koupele.
Dále jsou uvedeny příklady prospěšných bylinných směsí a působeni některých jednotlivých bylin při koupeli.
Recept na podporu krevního oběhu -- borovice, modřín, jalovec, jedle.
Recept na uvolnění -- stejné množství heřmánku, tužebníku jilmového, lipového kvetu a malé množství kozlíkového kořene.
Jednotlivé byliny pro koupele:
Andělíka -- stimulující Brutnák -- zjemňující a čisticí
Heřmánek - uklidňující, uvolňující, mírně svíravý
Kostival -- léčivý a zvlhčující
Černý bez -- zjemňující, uklidňující, čisticí
Fenykl -- svíravý, čisticí, ochlazující, snižuje svědění a zanícení
Levandule -- antiseptická, snižuje zanícení
Libeček -- deodorant
Měsíček -- svíravý
Máta - osvěžující
Rozmarýn - posilující, povzbuzující, dezinfekční Šalvěj -- deodorant Pelyněk brotan - deodorant Puškvorec obecný -- pomáhá s nespavostí.

Terapeutické koupelové sáčky
Čisticí sáček -- stejné množství pampeliškových listů, listů černého rybízu, vonného geránia a kopřivy (kopřivové listy ponořte na chvilku do vařící vody, jejich žahavost se tím zneutralizuje, nebo při plnění sáčku použijte rukavice).
Posilující sáček - stejné množství měsíčku, máty poleje nebo máty pepr- né a libečkového kořene a několik jehlic z borovice.
Ochlazující a osvěžující sáček -- stejné množství citrónové verbeny (aloj- sie), rozmarýnu, fenyklu a malé množství citrónové kůry.
V ájurvédě existuje mnoho vynikajících koupelových směsí. Může však být obtížné sehnat některé z jejich složek. Ájurvédské společnosti na Západě v dnešní době naštěstí vyrábějí koupelové směsi, jež jsou dostupné komerčně. I

Koupele z projímavých solí?(obsahujících síran horečnatý)
Tato koupel je prospěšná k redukování drobných zánětů v těle způsobovaných vlivy zvyšujícími pittu, jako je radiace, zvýšené množství UV záření, rentgenové paprsky a chemické znečišťující látky. Čím častěji býváte vystaveni tomuto typu vlivů, tím víc byste si měli takové koupele dopřávat. Jednou za tři dny je však maximum. Takové koupele jsou obzvlášť užitečné pro nemocniční personál, počítačové operátory a ty, kdo pracují se silnými chemikáliemi.
Udělejte si koupel dostatečně hlubokou na to, abyste se do hodně teplé vody mohli ponořit celým tělem. Přidejte čtyři šálky projímavých solí. Do koupele se ponořte na dvacet minut. Opláchněte se chladnou vodou nebo ze sebe vodu jen rukou setřete a zbytek nechte působit přes noc, pokud vám to nezpůsobuje podráždění kůže.
Koupele z projímavých solí jsou rovněž vhodné v případě celkových zánětů, svědění, při poštípání hmyzem a při přetížení svalů.

Sluneční a měsíční koupele (Atapa)
Pobyt na slunci zlepšuje krevní oběh a vyvolává pocení, jež vede ke snížení množství toxinů v těle. Takže slunění může být očistné stejně jako příjemné. Pokud si ho člověk dopřává s mírou, je zdravé a současně bezpečné. Půlhodina pobytu na plném slunci denně je dostačující. Nadměrné slunění však může hloubkově a závažně poškodit pokožku. Vždy používejte ochranný krém, zejména na obličej.
Lidé s vysokou váta dóšou obvykle mají rádi teplo a energii slunce. Když je vysoká pitta, je nejlepší slunění po krátkou dobu před polednem. Když je vysoká kapha, bývá obvykle dostačující slunění delší než u váty nebo pitty (přibližně jednu hodinu).
Tak, jako pobyt na slunci ohřívá a stimuluje tělo, vystavení těla měsíci celý systém uklidňuje a ochlazuje. Tradiční texty vykreslují romantické obrazy o odpočívání za tropické noci na terase pod měsícem v úplňku, usrkávání studeného sladkého mléka ze stříbrného šálku při současném masírování jemnýma chladivýma rukama vodou ze santalového dřeva. U nás, kteří žijeme v chladnějším klimatu, prý krátké vystavení se měsíci u otevřeného okna redukuje vysokou pittu v těle i mysli. Nejvhodnější je doba úplňku.

Zdroj: Melanie Sachsova - Ajurvédská péče o krásu, nakladatelství MAITREA

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama