Reklama

Solária škodí

Dermatologové zatracují solária. Mladé ženy, které chodí do těchto zařízení dvakrát týdně, budou v 50 letech vypadat mnohem starší, v horším případě jim hrozí rakovina. Pro opálený vzhled je podle kožařů lepší použít samoopalovací krémy.

"V soláriích převažuje UVA záření, které neopaluje, ale narušuje kůži. Ženy pak v 50 až 60 letech vypadají jako indiánské babičky," řekl na sympoziu dermatologů v Praze Pavel Barták z 3. lékařské dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Záludné podle něj je, že důsledky nebezpečných paprsků se projeví až po deseti či 15 letech. Touhu po hnědé barvě dokonce Barták označil za psychopatii. Tmavě hnědé zbarvení kůže je totiž podle něj pouze projevem prudkého zánětu.

Také odbornice na fotodermatózy, tedy nemoci vyvolané slunečním zářením, Helena Michalíková doporučila ve svém příspěvku, aby lidé na solária raději zapomněli. "UVA záření způsobuje změny v hlubších strukturách kůže, způsobuje solární stárnutí kůže, kožní postižení je dosti výrazné a velice těžko se to dá posléze řešit," uvedla. Ženy se podle ní dočkají jen toho, že mají výrazné vrásky, povolenou kůži, změněný kožní povrch a zvýšenou či sníženou pigmentaci.

Pokud někdo přece jen touží po tom, aby oslnil zlatavou barvou kůže, měl by podle Michalíkové raději sáhnout po samoopalovacím krému. "Zabarvují jen povrchové vrstvy kůže a rizika jsou naprosto minimální," tvrdí lékařka. I zde je ale podle ní potřeba zvolit jen kvalitní preparáty, protože některé mohou obsahovat toxické látky. Michalíková navíc zdůraznila, že samoopalovací krémy nelze používat jako ochranný prostředek proti slunci. "Kůže se sice zabarví, ale faktor zabarvení není dostatečně silný," řekla.

Reklama

Solárium Michalíková nedoporučuje ani v případech, kdy si chce někdo jen připravit kůži před kontaktem se sluncem u moře. Lepší je podle ní kůži "otužit" na některé z klinik, které provádějí fototerapii. "Lékař přípravu udělá při správné intenzitě záření a ve správných vlnových délkách," navrhuje Michalíková. Podle ní totiž v soláriích nebývají trubice přesně proměřeny, a dávka záření je proto nejasná a nezjistitelná. "Měření by se měla opakovat po každém klientovi, což se technicky nedá zrealizovat," uvedla.

Pokud se někdo solária přece jen nechce vzdát, měl by podle Michalíkové alespoň použít silné ochranné prostředky. Podle dermatologů je to ale přece jen vytloukání klínu klínem.

Štěpánka Kučerová - ČTK

Reklama

Komentáře

Naturista (Pá, 26. 11. 2004 - 08:11)
Není nad přirozený životní styl a životosprávu. To se žádným solárkem nedožene. Sportu zdar! http://www.naturista.cz
zinka (Pá, 28. 1. 2005 - 16:01)
Tak to jsem se opravdu pobavila:) Bílá barva kůže neni v módě? A co budete dělat až "v módě" bude?? A co ti co jsou přirozeně snědí, obarvěj se na bílo? To jsem opravdu ještě neslyšela, vždyť každému sluší něco jiného, i bílá tvář s rusými vlasy může být krásná a opálená by vypadala přinejmenšim divně... Zastánkyně solárka, opravdu jsi mne pobavila :o)).
Jarita (Út, 25. 1. 2005 - 15:01)
Vážně???
A to máme věřit těm,kteří jednou tvrdí,že je špenát zdravý,protože obsahuje hodně železa a za pár let z nich vyleze,že to vůbec není pravda???Zamyslete se nad sebou,doktoři a vědci...vaše názory a výzkumy jsou pokaždé naprosto odlišné,jednou je to tak a pak úplně opačně,o mlíku se taky nedávno žhavě diskutovalo,jestli je teda tak zdravé,jak se tvrdilo nebo ne.Takže příště radši neříkejte nic,než vypustíte do světa další kravinu...
Barbora (So, 1. 10. 2005 - 20:10)
Ráda bych reagovala na tuto diskusi tím, že asi ideální je, aby se vše užívalo s mírou. Sluníčka s mírou, solária s mírou. Když použijeme nějaký kvalitní opalovák (Altermed), který chrání "vnější obal" a k tomu nějakou skluneční ochranu dovnitř - ve formě beta-karotenu s antioxidanty (Sundermin) a když se nebudete opalovat od rána do večera, tak by neměl být problém. Tedy - dle mého názoru.
Eva (Pá, 26. 11. 2004 - 20:11)
Stejně jako kuřáky neodradí od kouření nebezpečí rakoviny plic, tak milovnice solárek zase rakovina kůže. Bílá barva kůže holt není v modě:)
Daizy (Ne, 10. 4. 2005 - 14:04)
Zapomněla jsem ještě dodat, že každá věc sloužící k zpříjemnění života nám něco dá a něco vezme - v tomto případě nám dá módní barvu kůže a z druhé strany nám vezme pár let (tedy přirozenou vláhu pokožky a my stárneme) = kdo si to nemyslí, tak ať se opravdu podívá na ty starší ženy, které tvrdošíjně navštěvují solária!
katka (Út, 21. 12. 2004 - 14:12)
To jsem zvědavá co ti na to řekne ten tvuj až ti bude tak 50.
Daizy (Ne, 10. 4. 2005 - 14:04)
Tímto chci reagovat na Zinku a zároveň z části obhájit Evu. Je pravda, že solárko je škodlivé - dnes je skoro vše nezdravé (každá věc obsahuje malé procento zdraví škodlivé látky - kdyby ta věc obsahovala mnoho procent zdraví škodlivé látky, no tak ji zakáží), ale člověk by neměl kvůli tomu zalézat do svého bytu a nevystrkovat hlavu. I já chodím někdy na solárko, ale jak říkám nic se nemá přehánět! Kdo prostě nechce chodit na solárko, tak ať navštěvuje air-brush = nastřikování samoopalovací emulze a má vystaráno (sice je to dražší záležitost, ale vyplatí se to pro ty, co jsou proti solárku ale chtějí být snědí). Teď se dostávám k té mé odpovědi - takže pokud jsem Evu pochopila dobře, tak například v 15. století byla bílá barva kůže in. Kdo byl snědý, ten byl pokládán za otroka či pracovníka na poli - tedy člověku nízkého původu. Ale v dnešní době snědá kůže znamená luxus a vypadá to skoro na každém skvěle (tedy ne na pihovaté pokožce). Každá super věc nám ale něco dá a něco vezme. V tomto případě nám solárium dá módní barvu kůže, ale za nějakých pár let nám vezme přirozenou vláhu kůže a my tedy stárneme. Můžeme to ukázat například na čtyřicetileté ženě, která začne chodit na solárko a když to přehání, tak lze na ní zpozorovat stárnutí a postupné vysychání pokožky dříve než u mladých lidí. A teď k té módě - pokud bude in bílá pokožka, dámy si to vyřeší bílými pudry či barvami na pleť jako to dělali v 15. století. A když už jsme u té módy - každý může dnes nosit co chce, tak to neber tak vážně Zinko. Naopak ty Zinko si mě pobavila tím, jak se tady oháníš neznalostmi základních věcí. Prostě si nos co chceš a nikdo ti nic nebude vyčítat (= hraj si s módou) - dnes je to prostě IN!
Daizy (Ne, 10. 4. 2005 - 15:04)
Zde jsem ještě našla odborný článek na internetu, který se vyjadřuje k soláriu:

"Lidské tělo je závislé na příjmu ultrafialových paprsků, protože celkově zlepšují imunitní systém organismu. Pokud se však chcete opalovat, měli byste dodržovat určité zásady. Platí absolutní zákaz slunění mezi 11.00 a 15.00 hodinou. Je také třeba krýt hlavu např. kloboukem a mazat se opalovacím krémem s ochranným faktorem 15 a více (podle intenzity slunečního záření a typu pleti). Měli byste také vědět, že v soláriu se vystavujete mnohem menšímu nebezpečí než na slunci. Je to způsobeno tím, že solárium vyzařuje mnohem méně škodlivých paprsků B a C než slunce. Přírodní sluneční záření obsahuje žádoucí a nežádoucí paprsky v poměru 15:1 a 100:1, což znamená, že na jeden díl paprsků nežádoucích připadá 15 až 100 dílů paprsků žádoucích. V soláriu je však tento poměr mnohonásobně příznivější - až 2500:1!

I na solárium si však musíte dát pozor. Měli byste si vybrat solárium, kde dbají pokynů hygienické stanice a pravidelně kontrolují a včas vyměňují opalovací trubice. Dobu svícení trubic v těchto soláriích zjišťují pomocí vestavěného počitadla. Při opalování v soláriu byste měli dodržovat doporučenou dobu ozařování podle typu pokožky a typu zdroje. Projeví-li se na Vaší kůži zrudnutí nebo citlivost, zkraťte opalovací časy. Opalování se nedoporučuje v případě, že užíváte antibiotika, u jiných léků se prosím poraďte se svým lékařem. Opalovací krémy se v soláriu nepoužívají. V žádném případě nepoužívejte parfémy, make-up, či jiné kosmetické prostředky. Po palování je vhodné natřít tělo tělovým mlékem. Sprcha se doporučuje asi 30 minut po ukončení slunění. V soláriu vždy používejte ochranné brýle.

Pokud se chcete vydat na dovolenou a vystavit tam své tělo prudkým slunečním paprskům, je vhodné se nejprve opálit v soláriu. Tím získá Vaše kůže dokonalejší schopnost bránit se slunci a už jí opalováním na slunci tolik neublížíte."

= myslím si, že tento článek je objektivní
kája (Pá, 28. 4. 2006 - 14:04)
Buchty, jste fakt ujete :-)
marekk (Pá, 9. 6. 2006 - 12:06)
solarko mi pomaha na akne,dnes je to proste in ...
Sam (Pá, 9. 6. 2006 - 12:06)
Když sem byl v Asii tak tam všude v TV byly reklamy na bělící krémy a vzor krásy je tam bílá kůže (nemá to žádnou souvislost s bělochama, bílá kůže je tam vzor krásy už z dávných dob) a lidi se pokud možno skrývaj před sluncem a o slunících se běloších si myslej, že to jsou naprostý magoři, no a tady zase kdejaká blbka tráví hodiny v solárku. Svět je holt plnej magorů :-)
barča (So, 10. 6. 2006 - 20:06)
chodím na solárko a jsem spokojená, zkrátka je to teď in, je tu jeden názor,že až bude v módě bílá, budeme se barvit na bílo - docela tomu věřím¨, většina z nás se zkrátka přizpůsobí
Miriam (So, 10. 6. 2006 - 20:06)
Abys byla, Barunko, spokojená i za pár let... Mnohem šetrnější jsou samoopalovací krémy, než spalování kůže...
Nikolaj (Čt, 8. 2. 2007 - 19:02)
Myslim ale ze 10 minut tydne nejak nemuze uskodit ne?
Blondie (Pá, 9. 2. 2007 - 15:02)
Když si tak pročítám předchozí příspěvky, tak mám pocit, že to tady píšou (až na výjimky) samé gumy. Ohromně mě pobaví hláška, že chodit do solárka je "in":-)))Co je dnes vlastně IN ? VŠECHNO. In je také do solárka nechodit.Jak kolem sebe vidím solárkově opálené holky a kluky, je mi jich vlastně trochu líto.Jsou hloupoučcí.Každý dermatolog varuje, že solárko také způsobuje rakovinu(kdo ví, jak se majitelé solárií starají o výměnu trubic apod...), také výrazně urychluje stárnutí pokožky, pigmentové skvrny...A tyhle tupé slečny a tupí chlápci si vlastně platí v soláriích za stárnutí kůže a také že mohou dostat rakovinu kůže.Po letech pak titéž hlupáci pak budou solit těžké prachy za plastiky ksichtu, protože vypadají jak starci:-))) Prostě někteří lidi jsou nepoučitelní.No jo, česko ještě holt není vyspělá země s vyspělými lidmi. Je tu stádo ovcí, které za cenu být in mají v hlavě nasráno. Díky bohu, že já mezi ně nepatřím.Jsem dost atraktivní i bez chození do solárií.
sara (Pá, 9. 2. 2007 - 15:02)
souhlas s tebou blondie, i kdyz jsi to napsala tak, že tu spoustu lidí nasereš:-)) to máš pravdu...světlá zdravá pleť je daleko hezčí než zpečený vrásčitý pergamen, akorát to stojí víc úsilí....zdravě se stravovat.. solarko, je snadná pomoc od šedé a bedarovité pokožky, ale každý kdo není úplný tupec, tak mu musí být jasné, že si vezme svou daň....a stárnutí kůže je na rozdíl od rakoviny maličkost...
AntiBlondie (Pá, 9. 2. 2007 - 16:02)
Solarium, ale muze lidem pomahat. Zkuste se zeptat nejakeho cloveka co ma lupenku rozlezlou po celem tele a po solariu je "cisty" a konecne ma pocit, ze vypada normalne. Vsechno ma sve + a - a je na kazdem z nas cemu da prednost. Takze Blondie nepis o necem o cem nevis a kdyz uz chces psat tak negeneralizuj.
Blondie (Pá, 9. 2. 2007 - 17:02)
Co???Nevšimla jsem si že píšu nějakou chytrost o prospěchu solária u lidí s lupenkou. Jen by mě teda zajímalo, na jak dlouho jsou lidé s lupénkou po užití solária čistí...Vždyť dermatologové nedoporučují navštěvovat solária ani lidem, co mají akné.Sice se jim pleť přechodně zlepší, ale příčinu to neřeší. Takže se jim třeba na chvíli uleví, ale na druhou stranu podstupují výše zmíněná rizika(rakovina a spol..)To za to opravdu stojí...A propo,nedávno byla na ČT1 v pořadu Testoviny reportáž o soláriích.Děkuji, nechci...
AntiBlondie (So, 10. 2. 2007 - 00:02)
Mila blondie jste evidentne hloupoucka, protoze kdybyste vedelela, ze lepsi kozni kliniky maji ve sve vybave solaria (ne identicka s beznymi, ale s velmi velmi podobnou vlnoveou delkou, zdravotni kury se take kombinuji s morskou soli atp.) prave na kozni choroby, takze opravdu nepisete nejakou chytrost, spise pisete picoviny.
Denisa (Čt, 8. 3. 2007 - 19:03)
ste magori...zavidite tem kteri na to solarko MAJI...a vypadaji dobre...
Návštěvník (Čt, 8. 3. 2007 - 21:03)
Blondie je trošku jednoduchá. Mne osobně by zajímalo, jak by chtěla léčit příčinu lupenky, když ani lékaři to nedokáží. Jediné, co dočasně pomáhá, je zmírňování příznaků. Také nemám ráda generalizování typu kdo chodí do solárka je tupý. No, hlavně že nepatří mezi ty, co mají v hlavě nasráno.
Návštěvník (Pá, 9. 3. 2007 - 09:03)
ja do solarka chodila, a nastesti jsem se te zavislosti docasne vypadat lip, rychle zbavila...pže pozdeji se vam to vsem vrati, pigmentove skvrny, pihy, vrasky(o rakovine ani nemluve)....vidim to kolem sebe...zacla jsme se poradne starat o svou plet, a tim myslim hlavne stravu a zivotmi styl, a oproti mym kamaradkam ze solarek, vypadam jak 17-tka..zase se me ptaji na obcanku:-))podotykam ze nemam metr padesat, ale 174cm a dva culicky zorvna taky nenosim...:-)) jo a neni to otazka penez, tech mam dost (myslim na solarko, ne ze bych jezdila zrovna ferrari:), ale spis o tom, kdo je ochotny se vic nad sebou a svym zivotnim stylem zamyslet...jo a lupenka se da lecit i jinyma metodama...ucinek slunecnich paprsku je samozrejme nepopiratelny, ale nase evropska svetla kuze neni na celorocni zatez opalovani stavena, je ted tolik rakoviny kuze jako nikdy...
Jan24 (Pá, 9. 3. 2007 - 09:03)
Na záčátku fóra sem si přečet, že bílá barva prý není v módě. Ale to je hodně relativní, protože třeba v asii je právě naopak bílá barva kůže v módě a všude se prodávají a v reklamách jsou hodně bělící krémy tak jako tady se prodávají samoopalovací krémy. Tak jako tady bělošky touží po snědé barvě kůže, tak tam se holky vyhýbají slunci a snaží se co nejvíce vyhnout slunci. Tak jako tady je bílá kůže považována za ošklivou tak tam je čím opálenější, tím ošklivější. Tak jako oni nechápou proč se běloši vyvalují na slunci jako hlupáci, tak my nechápem, proč se oni skrývají před sluncem. Prostě jiný kraj jiný mrav :-) Ale jedno platí všude na světě - všude jsou hloupí a povrchní lidé :-)
Mart (St, 11. 4. 2007 - 21:04)
Tak pane Bartáku, tomuhle říkám zvěrstvo:
Fotorejuvenace

Jedná se o šetrné zahřívání škáry nízkými dávkami světelné energie. Zdrojem světla je buď intenzivní pulzní světlo (IPL), pulzní barvivový laser nebo diodový laser. Zahříváním dochází k povzbuzení buněk, které produkují kolagenní vlákna. Tím je probuzena nová tvorba kolagenu, vyhlazují se drobné vrásky a pleť se vypíná. Světelná energie je částečně pohlcena v rozšířených žilkách obličeje, čímž dojde k jejich zatavení a následně v několika týdnech k jejich vstřebání. Při fotorejuvenaci jsou částečně odstraněny i pigmentové skvrny na kůži. K zahojení po fotorejuvenaci dochází asi po 7
Mart (St, 11. 4. 2007 - 21:04)
Na jaře mi solárko pomáhá udržet se fit. Intenzivní světlo a dávka UV záření mi opravdu dodá energii.
Eva (Čt, 12. 4. 2007 - 12:04)
Mě se po soláriu začala hodně zvětšovat mateřská znaménka a celý den mě bolela hlava,možná jak komu škodí.
Cherie (Pá, 18. 4. 2008 - 03:04)
Dear sir,

This is Cherie from Guangzhou New Elite Concept Co.LTD. I saw your advertisement on the internet.We are the only one factory export tanning beds in China. We are professional manufacturer of solarium products such as tanning bed,sunbath,suntan,solaria. We have excogitated e-ballist which can start all lights on at the same time. The most important is we can offer you a competitive price for you which is unbelievable .Hope we can cooperate happily.Looking forward to hear from you soon! Thank you very much!

Best regards!

Cherie

Add: Rm 1207, Jingdianju Building, No 228, Guangzhou Rd,
Guangzhou City, Guangdong
Lenka H. (Ne, 5. 10. 2008 - 08:10)
Mám kamarádku, která už od 14ti let navštěvuje solárium. Je už teď jasné, že se jednou připíše na seznam těch, se zničenou kůží, nebo má ještě možnost, to zvrtátit? teď jí je 16...
Děkuji za odpověď
Evka reporter (Po, 20. 10. 2008 - 13:10)
Váš názor je veµmi jednostranný.
Zameriavate sa len na negatíva a pritom zabudate na pozitívny účinok solárných štúdií.
Solárium pomáha telu vytvárať hormony a vit.D, ktorý ma veµký význam na stavbu kostí zubov a vlasov.Zároveň má priaznivý efekt pri rôznych kožbých ochoreniach, ako je akné,psoriáza...
Opalená pokožka pôsobí estetickejšie a je menej citlivá na slnečné žiarenie...solárium mi umožní výborne zrelaxovať a zbaviť sa stresov!
Roman (Čt, 24. 9. 2009 - 18:09)
Stejně jako kuřáky neodradí...Trocha vysvětlení, všechny složky slunečního světla, tedy i UV záření jsou životně důležité a nelze bez nich žít! Solária vyzařují přesně stejné spektrum záření jako přirozené letní slunce u Středozemního moře (to je dáno Evropskou normou EN 60335-2-27). Opalování přináší obrovskou spoustu pozitivní zdravnotní účinků: např.: přirozeným způsobem chrání před rakovinou kůže, rakovinou prsu, dělohy, tlustého střeva, posiluje srdce, cévy, kosti, posiluje imunitní systém atd. Opalování se ale nesmí přehánět!!! Světový odborníci na životně důležitý Vitamin D doporučují opalování celého těla 2 s týdně na cca 15 - 20 min. Rozumní a seriózní dermatologové správně varují před nadměrným opalováním, ovšem najdou se i nezodpovědní, kteří UV záření zatracují a tím způsobují lidem, kteří se slunci či soláriím zcela vyhýbají vážné zdravotní problémy. Což už je celosvětově prokázáno četnými vědeckými studiemi, které jasně potvrují pravdu našich babiček - Kam nechodí slunce, chodí lékař!
jarča (Pá, 21. 10. 2011 - 11:10)
Zde jsem ještě našla...mas nekde prosim odkaz?:)
alatna (Ne, 28. 7. 2013 - 14:07)
Souhlasím s Kájou :-D
!!! (Ne, 28. 7. 2013 - 15:07)
Nebojte, ono se vám to vrátí i s úroky až budete v 45 rokách jak staré scvrklé baby! Ale dobře vám tak !!
Katka (Čt, 12. 2. 2015 - 21:02)
Vážně???
A to máme...souhlasím :-)
Reklama