
Barva vlasů se vyrábí v malých buňkách v našich vlasových folikulech, v tzv. melanocytech. Jak stárneme, činnost těchto melanocytů se postupně snižuje, až zastaví výrobu barviva a vlasy začínají šedivět. Každý z nás má geneticky danou dobu, kdy budeme mít šedé vlasy. Existují však některé faktory, které mohou způsobit dřívější či rychlejší šedivění vlasů.
Faktory, které mohou způsobit dřívější či rychlejší šedivění vlasů:
· Poruchy štítné žlázy.
· Chudokrevnost z nedostatku vitaminu B12. To může být způsobeno stravou s nízkým obsahem vitaminu B12, který se vyskytuje především v mase, vejcích a mléku. Může také nastat v případě, že žaludek není schopen absorbovat vitamín B12.
· Vitiligo. Stav, při kterém kůže ztrácí melanocyty
· Časná menopauza
· Kouření. Kouření cigaret bylo spojeno s předčasným šedé vlasy.
Řešení těchto základních faktorů, v některých případech může pomoci zabránit, aby vlasy byly předčasně šedé.
Pohled tradiční čínské medicíny:
Vlasy, podle tradiční čínské medicíny, odráží kvalitu krve a pevnost ledvin.
Potraviny, které přispívají k posílení krve a ledvin jsou:
· Hijiki řasy
· Melasa
· Černá sezamová semínka
· Kopřivy
· Chlorofyl
Naopak následující potraviny mohou dle tradiční čínské medicíny přispívat k předčasnému šedivění: nadměrná konzumace masa, mléka a mléčných výrobků, a soli.
Potravinové doplňky na našem trhu podporující funkci ledvin doporučované při předčasném šedivění:
Androzin ( u mužů)
Pohled ajurvédské medicíny:
V ajurvédě je předčasné šedivění spojováno s nerovnováhou v konstitučním pitta typu. Nerovnováha ve vata konstituci, která je zhoršována stresem, je též spojována s předčasným šedivěním.
Bylina, jenž je v ajurvédě užívána při šedivění vlasů se nazývá bringraj (eclicta erecta), což v překladu znamená „král vlasů“. Při pravidelném používání zamezuje padání vlasů, předčasnému šedivění, tvorbě lupů a dodává vlasům lesk. Je užívána orálně pro podporu jater a ledvin, nicméně v Evropě nejsou k dispozici žádné studie o bezpečnosti vnitřního užívání. Tato bylina se však přidává i do vlasových olejů a tonik, jenž se užívají lokálně.
Další populární bylina v ajurvédě je amla, jenž se užívá při zánětlivých onemocněních, pro posilnění očí a oddálení předčasného šedivění vlasů.
Nutriční pohled:
Podle některých studií je předčasné šedivění spojeno s nedostatkem mědi, která se účastní při tvorbě malaninu. Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v různých potravinách, ve kterých jsou však v dnešní době zároveň obsaženy měď odčerpávající přísady.
Měď je součástí Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy .
Autor: mk
Komentáře (11)
- odpovědět
Říj 15, 2009- odpovědět
Říj 17, 2009- odpovědět
Říj 19, 2009- odpovědět
Říj 27, 2009- odpovědět
Led 20, 2013- odpovědět
Kvě 14, 2013- odpovědět
Pro 22, 2015- odpovědět
Feb 23, 2021- odpovědět
Feb 23, 2021- odpovědět
Feb 23, 2021- odpovědět
Feb 25, 2021Přidat komentář