Reklama

Šedivění vlasů a přírodní medicína

Barva vlasů se vyrábí v malých buňkách v našich vlasových folikulech, v tzv. melanocytech. Jak stárneme, činnost těchto melanocytů se postupně snižuje, až zastaví výrobu barviva a vlasy začínají šedivět. Každý z nás má geneticky danou dobu, kdy budeme mít šedé vlasy. Existují však některé faktory, které mohou způsobit dřívější či rychlejší šedivění vlasů.

Faktory, které mohou způsobit dřívější či rychlejší šedivění vlasů:

·         Poruchy štítné žlázy.

·         Chudokrevnost z nedostatku vitaminu B12. To může být způsobeno stravou s nízkým obsahem vitaminu B12, který se vyskytuje především v mase, vejcích a mléku. Může také nastat v případě, že žaludek není schopen absorbovat vitamín B12.

·         Vitiligo. Stav, při kterém kůže ztrácí melanocyty

Reklama

·         Časná menopauza

·         Kouření. Kouření cigaret bylo spojeno s předčasným šedé vlasy.

Řešení těchto základních faktorů, v některých případech může pomoci zabránit, aby  vlasy byly předčasně šedé.

Pohled tradiční čínské medicíny:

Vlasy, podle tradiční čínské medicíny, odráží kvalitu krve a pevnost ledvin.

Potraviny, které přispívají k posílení krve a ledvin jsou:

·         Hijiki řasy

·         Melasa

·         Černá sezamová semínka

·         Kopřivy

·         Pšeničná tráva

·         Chlorofyl

Naopak následující potraviny mohou dle tradiční čínské medicíny přispívat k předčasnému šedivění: nadměrná konzumace masa, mléka a mléčných výrobků, a soli.

Potravinové doplňky na našem trhu podporující funkci ledvin doporučované při předčasném šedivění:

Androzin ( u mužů)

Pohled ajurvédské medicíny:

V ajurvédě je předčasné šedivění spojováno s nerovnováhou v konstitučním pitta typu. Nerovnováha ve vata konstituci, která je zhoršována stresem, je též spojována s předčasným šedivěním.

Bylina, jenž je v ajurvédě užívána při šedivění vlasů se nazývá bringraj (eclicta erecta), což v překladu znamená „král vlasů“. Při pravidelném používání zamezuje padání vlasů, předčasnému šedivění, tvorbě lupů a dodává vlasům lesk. Je užívána orálně pro podporu jater a ledvin, nicméně v Evropě nejsou k dispozici žádné studie o bezpečnosti vnitřního užívání. Tato bylina se však přidává i do vlasových olejů a tonik, jenž se užívají lokálně.

Další populární bylina v ajurvédě je amla, jenž se užívá při zánětlivých onemocněních, pro posilnění očí a oddálení předčasného šedivění vlasů.

 

Nutriční pohled:

 

Podle některých studií je předčasné šedivění spojeno s nedostatkem mědi, která se účastní při tvorbě malaninu. Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v různých potravinách, ve kterých jsou však v dnešní době zároveň obsaženy měď odčerpávající přísady.

Autor: mk

 

Reklama

Komentáře

peta (Čt, 15. 10. 2009 - 15:10)
Zjistěte si své IQ. http://cz.iq-test.eu/#259320
IQ test podporovaný EU, 100% přesný.
xxx (So, 17. 10. 2009 - 08:10)
IQ tykve
Pixová (Po, 19. 10. 2009 - 13:10)
Dobrý den chtěla bych přispět názorem,že předčasné šedivění nemá jen tyto důvody jak uvádíte,protože jsem začala šedivět od 13ti let a v 17ti jsem se již musela barvit,protože jsem měla dost tmavé vlasy a nesnesla jsem stálé připomínky "tak mladá a už šediví". Ještě musím připomenout,že jsem byla zdravé dítě.Snad to je i dědičná forma,protože můj otec byl také zcela šedivý do 30ti let.
(Út, 27. 10. 2009 - 12:10)
bych se ráda přidala: dnes je mi 58 let, kdybych se nebarvila, jsem total bílá - bohužel už tak 15 let zpět. Můj otec, po kterém jsem zdědila typ postavy a všechno možné, byl do svých 63 let, kdy zemřel, černovlasý. Nemohu se nebarvit - mám černé obočí i řasy, tmavé oči, asi by to byla bomba. Jinak vlasů mám habaděj, ale nevím, jak s tím naložit, abych rázem nezestárla ještě víc. Co kdo poradí?
Sara (Ne, 20. 1. 2013 - 23:01)
bych se ráda přidala: dnes...Šedivé vlasy neindikují žádnou nemoc ani neukazují na špatný zdravotní stav. Ovlivňuje to genetika, stres a třeba kouření. Jeden z léků proti rakovině umí zvrátit proces šedivění, ale nikdo zatím neví proč, viz http://www.trichologie.cz/priciny-sediveni-vlasu/
lipan (Út, 14. 5. 2013 - 14:05)
jsou lidi co nekouří jsou v poho výživa optimální sportují a stejně jsou šediví
i opak je pravdou-v baráku máme pár kterému je tak říkajíc všechno jedno,vedou nezřízený život,kouří jak komíny ale vlasy husté,krásně hnědé ani vlásek šedivý a to je jim 55
Vladimír (Út, 22. 12. 2015 - 10:12)
Skutečnou příčinou šedivění vlasů je nedostatek určitých minerálů v těle, vyčerpaných stresem a u žen i porodem, který se s věkem ještě zvětšuje. Používám přístroj, který změří jakých, pro zdravé vlasy důležitých minerálů, máte v těle nedostatek. Poradím, jak si je doplnit, aby se Vám původní barva vlasů opět obnovila. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.
Lenka (Út, 23. 2. 2021 - 17:02)
Existují vitamíny, které pozastaví šedivění? pokud nekouřím a mám klidný život, ale přesto mám ve 40 letech dost šedin?
Patricie (Út, 23. 2. 2021 - 17:02)
Když jsem začala mít ve vlasech hodně šedin, tak jsem z toho byla opravdu špatná, protože jsem se najednou začala cítit strašně stará. Dlouhou dobu jsem si vlasy pořád barvila. Teď používám tonikum do vlasů, které jim vrací přírodní barvu. Je to účinné a pohodlné.
Lenka (Út, 23. 2. 2021 - 17:02)
Za jak dlouho jim dokáže tonikum vrátit přírodní barvu?
Patricie (Čt, 25. 2. 2021 - 11:02)
Pokud by Vás to víc zajímalo, tak se podívejte na stránky přípravku gr7 .cz , kde si ho můžete i objednat. Já jsem měla po týdnu kompletně svoji přírodní barvu vlasů. Je opravdu velmi důležité tonikum aplikovat pravidelně. První balení 2 x denně, další už jen jednou týdně.
alabud (Út, 22. 2. 2022 - 15:02)
Zdravím, možná bych ještě doplnila, že na pročištění těla je dobrý ostropestřec. Ten má taky velmi pozitivní účinek na ¨zdravé tělo. Jinak co se týče šedivění, dnes už to jde i přírodní cestou. Jsem sice fanda alternativní léčby, ale nejsem si jistá, že čisté ledviny by napomohly až tolik k obnově barvy vlasů. Šedivění vlasů je přeci způsobeno molekuly kyslíku na vlasech, viz: https://www.reparexshop.cz/blog/pripravky-proti-sediveni-vlasu/ .
! (St, 23. 2. 2022 - 08:02)
Vlasy si barví každá žena už od puberty. Pokud se barví chlap, je v tom buď nedostatek sebevědomí, nebo je to hoša. Kecy typu "dnes už to jde i přírodní cestou" jsou pouze klamavou reklamou na nějaké předražené přírodní doplňky stravy.
Reklama