Saunování v létě

Návštěvě sauny se nevyhýbejte ani v letním období. Naopak. Odborníci doporučují chodit do sauny každých 7 dní, a to i v létě. Jen tak je možné udržet obranné schopnosti organizmu, které získáte právě pravidelnou návštěvou sauny.

I v horkých měsících si dopřejte regeneraci a očištění těla v sauně, která má pozitivní dopady na posílení imunitního či kardiovaskulárního systému. Vystavení virům a bakteriím, které způsobují nachlazení a virózy a které zničíte právě při saunování, jste celoročně.

Do sauny můžete sebou vzít i malé děti.  S názory odporníků souhlasí i ředitel Aquapalace Praha a milovník saunování Ing. Radek Steinhaizl, a z vlastní zkušenosti dodává: “V zahraničí jsou v saunách i několikatýdenní děti. Doporučil bych návštěvu saun s nižší teplotou nebo v klasické finské sauně nechat děti sedět na nejnižší lavici. Dále děti mohou při pocitu velkého tepla například dýchat nosem tak, že si utvoří z dlaní 'kapsičku', ve které se jim bude trochu zvlhčovat vzduch před vdechnutím a nebude se jim vysušovat sliznice.“ 

Saunové ceremoniály

Pokud tento pojem ještě neznáte, přiblížíme vám jejich průběh. Zaručeně si tento obřad oblíbíte. Saunový ceremoniál ve finských saunách trvá zhruba deset minut. Již začátek je velmi příjemný. Saunér polije horké kameny směsí vody s aromatickou esencí, čímž místnost provoní, ale také o pár stupňů ohřeje a zvýší relativní vzdušnou vlhkost. Pak sevře v ruce ručník a teplou páru od saunovacích kamen rozvíří po celém prostoru prohřívárny. Celý proces se opakuje dvakrát až třikrát. Na závěr saunér sevře v rukách ručník a prudkým mávnutím od stropu nažene horký vzduch z horní části a vytvoří tím takzvaný parní náraz, který tělo ještě více prohřeje. Nejoblíbenějším ceremoniálem ve finských saunách je medový, při němž si celé tělo potíráte rozehřátým medem. Kůže je pak krásně hebká a vláčná. I v parní lázni lze aplikovat saunový ceremoniál - tentokrát solný peeling. Do pokožky vetřete sůl a následně ji necháte působit společně s teplou párou. Promasírujete a prokrvíte tím tělo, a když se sůl rozpustí a vpije do kůže, perfektně vám ji vydezinfikuje. Kůže je pak hladká a vláčná.

Kneippovy lázně

Kneippovy lázně jsou vhodným doplňkem saunovacího rituálu. Jedná se o vodoléčbu s využitím střídavého působení teplé a studené vody, které podporuje tkáňový metabolismus a prokrvení. Klient se usadí na lavici, před kterou se na zemi nachází dvě umyvadla. Jedno z nich je naplněno studenou, druhé pak horkou vodou. Celá procedura spočívá v noření nohou střídavě do teplé a studené lázně. Kneippova kůra je vhodná při bolestech hlavy, neurovegetativní dystonii, syndromu chladných nohou, u počínajících varixů či pro uvolnění kotníků a kloubů nohou.

BIO sauna

Pro všechny, kterým z nejrůznějších důvodů nevyhovuje vysoká teplota klasické finské sauny či naopak vysoká vlhkost sauny parní, a také pro děti je připravena BIO sauna. Je kombinací finské a parní sauny a vyhřívána je na relativně vysokou teplotu, nicméně vyšší relativní vlhkostí vzduchu se blíží parní sauně. Pozitivní atmosféra v Bio sauně je navozena světlounkým dřevěným obložením v kombinaci se světlým, ale jemným světlením.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama