Rozhodování o kosmetické operaci

Kosmetické operace nedokážou způsobit zázračné změny tělesného vzhledu nebo napravit závažné poruchy osobnosti, jako je např. sebeodmítání, nevyléčitelná závist, syndrom "kéž bych" nebo beznadějně dětinské představy o kráse a lásce. Žena s nerealistickými představami o výsledku bude téměř jistě zklamána.

Žena s určitým vyhraněným problémem - jejíž životní uplatnění je v sázce kvůli předčasným vráskám nebo váčkům pod očima nebo která se cítí společensky méněcenná, protože má plochý hrudník nebo má na jistých místech tukové polštáře, omezující ji ve výběru oblíbených šatů, nebo které se nelíbí její nos - bude pravděpodobně potěšena řešením, jež kosmetická chirurgie může přinést. Po nápravě zhoršeného vzhledu, ať už byl zřejmý jejímu okolí nebo jenom ženě samotné, může dosáhnout větší sebedůvěry na základě zlepšeného obrazu sebe samé.To se pak přenáší i do vztahů k druhým lidem.

I když plastika obličeje nezachrání ohrožené manželství ani nezaručí lepší zaměstnání nebo vyšší mzdu, může pomoci vybudovat si sebedůvěru a asertivitu, která v mnoha situacích bude hrát klíčovou úlohu při prosazování vlastních zájmů. Avšak pro ženy posedlé touhou po mladistvém vzhledu a s velikým strachem ze stárnutí může být soustavné hledání duševní rovnováhy nebo psychoterapie užitečnější než chirurgický zákrok. Každá žena, která chce za značnou finanční a časovou investici získat maximum, by proto měla být, co se týče motivů, které ji přivádějí do chirurgovy ordinace, co nejvíce upřímná k sobě samé.

Prodělaná či probíhající léčba nevyřešených emočních problémů nemusí bránit využití kosmetické chirurgie jako jednoho z přístupů k řešení duševního stresu, nikdy by to však neměl být přístup jediný. Chirurg by měl znát situaci pacientky a neměl by se vyhýbat konzultaci s psychoterapeutem, aby tak zvážil, zda je žádaná operace pro pacientku vhodná.

Kosmetická operace provedená např. u schizofrenické osoby má mnoho rizik. Ženy, které se po mnoho let soustřeďovaly na některou pro ně neuspokojivou součást svého vzhledu jako na důvod sexuálních a profesionálních nedostatků, by měly být jemně vedeny k možná bolestivému pohledu na sebe samé, aby si uvědomily podstatné chyby svého chování a byly odváděny od nutkavého prohlížení drobných nedostatků, které vidí v zrcadle.

Chirurgický výkon by se neměl provádět v době, kdy je emoční stabilita pacientky narušena nějakým šokujícím zážitkem. Není pochyb, že některým ženám, které prožily neobvykle stresující krizi, jako je rozvod nebo náhlá smrt v rodině, neočekávaná ztráta zaměstnání nebo nečekaná odpovědnost starat se o invalidní dítě nebo rodiče, mohou přinést užitek kladné výsledky dlouho odkládaného vylepšení vzhledu. Duševní stres má však negativní vliv na tělesné funkce a v mnoha případech může zpomalit proces hojení.

Zdroj: Encyklopedie zdravé ženy - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama