Reklama

Strava během těhotenství

( MAKROBIOTICKÝ POHLED )

Nebroušená rýže, jáhly, žito, kukuřice a další dosažitelná zrna iradiční v té oblasti jako hlavní pokrm. Jako vedlejší pokrm: na tuku osmahnutou a dušenou zeleninu, která je právě čerstvá a dosažitelná a nebo která je přirozeně skladovaná. Pokud možno vyloučit brambory, rajčata, lilky. Na každých pět soust obilovin nejméně jedno sousto zeleniny. Luštěnin a produktů z luštěnin jednu vrchovatou lžíci denně ( zdroj bílkovin a vápníku ) Pokud možno ne ovoce, cukr, sladkostí, zmrzlinu. Žádné mléko a mléčné výrobky. Denně dobrou miso polévku. Žádné maso. Příležitostně rybu s trojnásobným množstvím zeleniny. Nejlepší jsou malé ryby, které se snědí celé.

Dále koi-koku (kapři polévku), občas v malém množství bambusové výhonky nebo klíčky drobných semen. Pickles raději dlouhodobá. Krátkodobá v létě. Zeleninové saláty v létě. Žádné příliš jin moučníky.
Nejlepší jsou moči na všechny způsoby. (Tlučená sladká rýže.) A sladká rýže míchaná s normální rýží. Dále sladká rýže vařená s fazolemi azuki. Suši rolky. Hustá polévka z fazolí azuki a dýně, zdobená řasou nori.

Nápoje: rýžový čaj, obilné mléko, obilná káva. Pro naše klimatické pásmo také kroupový čaj, banča, tradiční čaje z nearomatických bylin.) Netrpět žízní. Při jídle sedět s přímou páteří. Být za jídlo vděčna. Dobře žvýkat. Denně fyzický pohyb. Za těchto podmínek se nedostaví ranní nevolnosti.

Životospráva během těhotenství:
Nedívat se na kruté filmy. Nečíst násilnickou literaturu. Obklopovat se jemnými barvami a vším klidným. Otékají-li nohy, pak zázvorový obklad 2-3 x denně. Zeleninu formou kinpira, řasu kombu, fazole azuki. Velmi jinová žena: občas kousek umebošky. Velmi jangová žena: občas trochu pomerančové šťávy.

Reklama

Zdroj: Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha - Úplně nový pohled na svět

Reklama

Komentáře

Natali (Út, 11. 6. 2002 - 12:06)
Ako tak citam tnto clanok, vsetko pochadza z Japonska.Zijem tu a tak to viem uplne presne, to sa mi teda velmi paci.
katka (St, 16. 8. 2006 - 14:08)
Ahoj,chtěla jsem zeptat jestli někdo nemá zkušenost s ledvinovými kameny?A ja se jich zbavit?Prej jsou na to nejaké tablety,které je rozpouští?Děkuji předem za odpoveď
nela (St, 16. 8. 2006 - 17:08)
já jsem v dětství měla ledvinové kameny a operovali mi je klasicky, ale je to už přes 20 let. Chodím stále na kontroly, ale kromě zánětů - tak 2x ročně, jiné potíže nemám.
KAREL (Út, 10. 10. 2006 - 11:10)
Ahoj Katko,ozvi se mi na tento email:
janous.karel"colaut.cz

Řeknu ti co vím o led. kamenech
irena (Út, 7. 11. 2006 - 17:11)
Ahoj, na ledvinový kameny je dobrý každý den ráno na lačno, vypít teplý šálek vody s rozmačkanym citronem. Prý to dost pomáha.
jana (St, 11. 4. 2007 - 17:04)
člověk,který psal tenhle článek,toho o vývoji plodu asi moc neví,doporučuje ryby jen příležitosně,právěže naopak,pro vývoj mozku plodu je důležitá konzumace tučných ryb,protože obsahují dostatečné množství Omega 3 mastných kyselin,které přímo ovlivňují vývoj mozku,snižují riziko depresí a srdečních chorob.
zdena (Pá, 30. 11. 2007 - 09:11)
ja vam radim budte fit a citte se fit ahoj
Návštěvník (Pá, 30. 11. 2007 - 12:11)
a co nám radíš
Návštěvník (Pá, 22. 2. 2008 - 17:02)
Tak to je teda docela děs běs! Člověk, který tebto článek psal evidentně neví nic o správné výživě v těhotenství. Žádné ovoce? Ryby jen příležitostně? Žádné mléko? To by mě zajímalo, kde potom má budoucí maminka nasbírat tolik vitamínů, a minerálních látek, když ne v ovoci, rybách a mléku...Nevím no, já být těhotná, tak se podle tohohle článku 100% neřídím! Přijde mi to jako naprostý blud.
nika (Út, 11. 11. 2008 - 16:11)
odpověď na 22/2/2008 17:29:51
je vidět, že o stravě nic nevíš, to, co doporučuje paní Průchová je naprosto úžasné
mléko je v dospělém věku naprosto nevhodné(nemáme enzymy, které by ho štěpily), v zelenině najdeš vše a víc, ovoce opravdu netřeba, roztahuje, zkus si přečíst něco o výživě!paní Průchové děkuji :o)
Návštěvník (Čt, 27. 11. 2008 - 15:11)
Mě to teda taky přijde jako naprostý BLUD!
nejíst ovoce v těhotenství??Proč? Z zlastních zkušeností vím, že co žena jí v těhotenství, to pak jí nebo nejí dítě...
To že se po něm tloustne? Nesmysl, to bys musela jíst několik kilo děnně! No a co přibraná kila zase spadnou, kdo chce mít svou původní vádu, ten se tam dostane.
Takže pro mě KO!!!
Návštěvník (St, 24. 6. 2009 - 13:06)
Já bych to zase s tím odmítáním mléka tak nepřeháněla. Enzym, který štěpí mléčný cukr, laktázu, opravdu určité procento populace lidí v dospělosti nemá. Ten přirozeně vylučují jen mláďata savců po dobu, kdy jsou kojena. Jenže: člověk se postupně adaptoval na konzumaci mléka od doby, kdy slezl ze stromu, přestal jen lovit a sbírat potravu, tj. kočovat, tedy když se usadil a stal se zemědělcem. Posléze si totiž začal přilepšovat jídelníček konzumací mléka, což byl vítaný zdroj bílkovin. Kdo to přežil až do dospělosti, zanechal potomky. A to jsme my, co mléko můžeme stále, neboť, stejně jako kojenci, pořád tvoříme laktázu. Ovšem mléko "předžvýkané" Laktobacilem, je stravitelné pro většinu populace. Takže naši předci to vyřešili za nás. Zdraví Marcela
Návštěvník (Pá, 31. 7. 2009 - 18:07)
A žádné maso? Ještě jsem se nesetkala se zkušeným lékařem, který by během těhotenství zakazoval jíst maso. Právě naopak. Každý upozorní, že matky, které jsou vegetariánky mívají během těhotenství problémy například s nedostatkem železa a látek, které jsou obsažené POUZE v masu. Nic proti tomu, když si někdo žije podle sebe a jí to, co chce, ale odmítat jíst potraviny důležité pro vývoj miminka během těhotenství je hloupost.
Bára (Ne, 7. 8. 2011 - 20:08)
A žádné maso? Ještě jsem...Názor Americké dietetické asociace (který převzala WHO a další velké dravotnické organiazace):

Dobře rozvržená veganská a všechny druhy vegetariánské stravy jsou vhodné pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětský věk i dospívání . Vegetariánská strava je přínosem pro zdraví člověka díky nízkému obsahu saturovaných tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin a vzhledem k vysokému obsahu polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, folátů a antioxidantů - vitamínů C a E a fytochemikálií.

Viz. http://blisty.cz/art/25066.html
kukicha (Pá, 2. 3. 2012 - 14:03)
odpověď na 22/2/2008...pani Pruchova hlavne bezostysne pouziva u svych prezentaci jako priklady lidi, kteri se jiz nemohou branit, protoze uz zesnuli, enbo protipravne stahuje fotografie znamejsich osobnosti, na ktere z ruznych duvodu zarli, a pak na ne haze nejenom sve mylne diagnozy, ale rovnez sve vlastni bahno!!!!!! Je fananticka, militantni, asi velice nestastni clovek, kteri je frustrovan, a odreagovava si to na jinych prostrednictvim svych prenasek zcela neinformovanym posluchacum!!!!
jitka (Čt, 10. 10. 2019 - 10:10)
Hlavně by ženy měly vařit ze základních čerstvých surovin, pokud možno lokálních a v co nejlepší kvalitě - domácí, bio, farmářské...Polotovary, konzervované potraviny s dlouhou trvanlivostí jsou většinou škodlivé. Vyjimkou mohou být zmražené, sušené, kvašené, doma zavařované potraviny.
Valmonta (Pá, 22. 6. 2018 - 22:06)
strava nejen těhotné ženy by měla být zdravá a pestrá. Je potřeba se starat o sebe a miminko. DOporučuji brát i nějaké vitamíny
Reklama