Reklama

Co dělat a nedělat v období těhotenství?

1. Nikdy nedržte redukční dietu s výjimkou občasné 24hodinové "očisty" (pokud vaše tělo nereaguje příznivě, přerušte ji)

2. Nikdy nepijte alkohol s výjimkou menších množství kvalitního piva.

3. Téměř za každou cenu se vyvarujte konzumace jakýchkoliv léků, i těch, které jsou volně prodejné (do této kategorie však nepatří některé speciální potravní doplňky, pokud si pozorně přečtete návod na jejich podávání nebo se poradíte se specialistou).

4. Nikdy neměňte v tomto období styl stravování, ale hlídejte se při výběru pokrmů.

5. Nezvyšujte cíleně příjem energie.

6. Nezvyšujte cíleně konzumaci mléka a mléčných výrobků. Pokud jste je konzumovala již před početím, a to bez problémů, můžete pokračovat, dokonce postačí, když denně zkonzumujete jen o 2-3 dcl víc, přednost dávejte zakysaným produktům. Nejsem si jistý, zda mám raději doporučit mléko UHT nebo konzumní o tučnosti do 2,5 %, nebo poradit, abyste konzumovaly produkty zakysané - může se totiž stát, že dojde k tak zásadní změně, že se to těžko dá odhadnout, a pak by mohly takové potraviny způsobit obtíže. Mléčné výrobky ani mléko nemusíte začít konzumovat v případě, že jste je neměla ráda ani předtím. Je také možné, že z ničeho nic budete podvědomě mléko vyžadovat. Zkuste ho pít, ale začněte první dva až tří dny jen s 1-2 dcl. Pokud nebudou žádné problémy, můžete v tom pokračovat.

7. Jezte pravidelně a stejně jako dříve co do složení i obsahu energie.
Pravidelný příjem stravy zvyšuje schopnost ji dokonale využít.
 

8. Velmi intenzívně zvažujte pravidelné a nepřetržité použití speciálních doplňků výživy.
 

Cílem je nejen zvýšit kvalitu vaší výživy, ale dokonce i kvalitu výživy plodu. Nemusíte se však obávat, že plod by si navykl na vitaminy jen proto, že jich měl díky vaší krvi dostatek. Kromě ostatních výhod jste tím zvýšili pravděpodobnost, že v kritických obdobích roku nebo v nevhodném prostředí se udržíte zdravá. To musí být váš prvořadý cíl. Doporučuji ihned začít s pravidelnou konzumací speciálně formulovaných multivitaminových a minerálových produktů. Ve směsi vitaminů totiž nesmí být víc než základní doporučená dávka vitaminu A případně ani významně víc beta-karotenu (i když ten je méně, ne-li vůbec rizikový), zato tam musí být významně víc kyseliny listové, trochu víc než obvykle železa, zinku a stopových prvků, včetně jodu a chrómu.

Pokud se objeví ve vaší moči trochu cukru, je to relativně malý problém. A lze ho řešit dokonce i opatřeními ve výživě. Především musíte zásadním způsobem omezit konzumaci sladkých nápojů. Hned potom sladkých zákusků. A to vše doplnit konzumací organicky vázaného chrómu. Denní příjem chrómu by měl v této situaci být 100-200 mcg (mikrogramy) čistého kovu, nikoliv jeho organické soli, které je zákonitě skoro desetkrát tolik.

 Uvedené doplňky používejte i v případě, že zpočátku trpíte těhotenskou gestózou (zvracení). Tehdy je to důležitější víc než kdy jindy!

Je také účelné doplňovat vápník (kalcium), především v případě, že nekonzumujete žádné mléko a jen minimum jiných mléčných produktů. Zvolte pokud možno nešumivou formu, kde je vápník v organické formě, nebo v kombinaci organické a anorganické, ale podmínkou je, aby byl s hořčíkem! Zamezíte tak nočním křečím. Pokud na likvidaci tohoto problému nebude stačit multivitamin a oba minerály, nerozpakujte se dlouhodobě přidat vitamin E v množství 100 mezinárodních jednotek denně. Nic tím nezkazíte, BA NAOPAK!

Velký přínos spatřuji v konzumaci doplňku se zvýšeným obsahem esenciálních mastných kyselin, například ve formě pupalkového oleje. Dalším doporučeníhodným produktem pro těhotné a kojící ženy je kapslovaný Laktobacillus acidophilus. Důvod pro jeho použití spočívá v nutnosti správné úpravy funkce zažívacího traktu a v prevenci kandidóz. V průběhu těhotenství nemůžete z ničeho nic začít řešit svoje předchozí zdravotní problémy! Musíte pouze zabránit vzniku dalších! Pokud se rozhodnete otěhotnět, mělo by to být v ideálním případě po uvážení vašeho aktuálního zdravotního stavu. Pokud však berete léky o nichž je známo, že představují pro vývoj plodu jakékoliv riziko, měla byste těhotenství odložit, až do doby, kdy se váš problém vyřeší. Nebo do doby, kdy přestanete používat rizikové léky.

Ovšem také před konzumaci jakýchkoliv potravních doplňků se ujistěte, zda výrobce neupozorňuje na nevhodnost jejich použití v průběhu těhotenství. Z těch známějších nepoužívejte vojtěšku, juku, žraločí chrupavky, Tea Tree Oil, pšeničnou vlákninu, extrakty z bylin jako ženšen, eleuterococcus, leuzea, tribulus, Mexican Wild Yam (Dioscorea), yohimbe, ale ani včelí mateří kašičku a včelí pyl a celou řadu dalších, většinou exotických produktů.

Naopak, doporučuji pravidelnou konzumaci lecitinu.

Dejte pozor na konzumaci bylinkových čajů, řada bylin není pro těhotné vhodná. Proto musíte vždy pročíst příbalový leták nebo etiketu.
 

Omezte konzumaci kofeinu v jakékoliv podobě, včetně hořké čokolády a čaje.

Výrobky s obsahem karnitinu jsou pro vás vždy přínosem. Pokud trpíte nízkým tlakem, můžete použít kombinaci s taurinem a chrómem (Triostar Nutrend nebo novější C. I. T - neobsahují však chróm, který je v Carnitin plus chromium, ale pro změnu zase bez taurinu).

Kupodivu nikde v oficiálních doporučeních pro výživu těhotných žen nenajdete zmínku o nutnosti zvýšení příjmu vitaminu D. Nemusíte se znepokojovat ani konzumovat samostatný vitamin D v případě, že se vystavujete sluníčku (horší je to v případě, kdy těhotenství proběhne v období od listopadu do července). Přesto všechno doporučuji používat systematicky multivitamin s minerály, jehož součástí je také alespoň základní dávka vitaminu D3.

9. NIKDY v průběhu těhotenství nepoužívejte kortikoidy, a to ani ve formě masti nebo kapek.

 10. Vyhýbejte se potravinám s "ušlechtilou plísní", především sýrům typu Hermelín a Niva, ale také salámům s plísní na povrchu. Velmi pečlivě skladujte potraviny rizikové pro tvorbu plísní (ořechy, sýry, mléčné výrobky, chléb, obiloviny, kořenovou zeleninu...) při nejmenším podezření je vyhoďte.

11. Budete-li mít problémy se zažíváním, klidně si kromě Laktobacilu "dopřejte" také produkt obsahující kompletní spektrum zažívacích enzymů.
Nenahrazujte tyto produkty konzumací "ananasových tablet", jsou prakticky k ničemu.

 12. Nezvyšujte konzumaci kuchyňské soli, pokud často nezvracíte. Tím spíše příjem omezte v případě, že začnete trpět těhotenskou hypertenzí.

 13. Zvyšte naopak příjem neslazených tekutin, přestože se vám bude zdát, že zadržujete hodně vody, a tím přibýváte na hmotnosti. Většinu vypité vodu ve vašem těle zadrží ledviny v případě, že příliš solíte. K odvodnění nebo ke snížení zvýšeného krevního tlaku nikdy nesmíte použít diuretika, pokud to není životně nezbytné.

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Reklama

Reklama

Komentáře

teryhartley"se… (St, 29. 3. 2006 - 15:03)
Před pár dny jsem si koupila Yucca 500mg a je na ní napsáno, že je zcela netoxická, vhodná i pro těhotné a kojící ženy. Z článku pana doktora Fořta ale vyplývá, že je nevhodná. Můžu ji používat i když jsem těhotná???
petra (Pá, 23. 6. 2006 - 12:06)
dobry den, rada bych se zeptala jak dalece skodi v tehotenstvi sklenicka vina jednou za tyden?
Jana :-) (Po, 10. 7. 2006 - 12:07)
ahoj, já když jsem byla těhotná tak jsem si skleničku vína občas dala, spíš jsem si však dělala střik na osvěžení, mám zdravou hočičku a co se týče MUDr. ten se k tomu vyjádřil, že pokud to víno, či sklínka piva nebude pravidelností, není se čeho obávat, neublíží ani tobě ani plodu, ALE pozor, žádný alkohol v prvním trimestru!!!
Lucka (Po, 18. 9. 2006 - 19:09)
dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli v těhotenství vadí očkování proti tetanu.Díky
Jitka (Po, 18. 9. 2006 - 19:09)
Očkování proti tetanu vadí jak v těhotenství, tak při kojení.
Návštěvník (Ne, 8. 10. 2006 - 08:10)
Dobrý den, rada bych se zeptala, jestli se smí v těhotenství pít káva?
rara (Ne, 8. 10. 2006 - 08:10)
smi se pit kava, ale ne vic jak 7 salku denne, prasky muzete brat jaky chcete jen se nepredavkujte, kurte taky ale ne vic jak pul krabicky za den (travu max. jednou tydne a kokain ne vic jak jednou do mesice), piti kofoly nevadi ale coca-coly max. litr za den, sexovka az do konce - pred porodem napomuze stahum tak ty vase chlapy furt neodmitejte hlavicku tomu nenabouraji, rizeni auta klidne i na porodni sal ale opatrne bacha na airbagy, nejist bramboracku, chodit do kina OK ale pozor aby film nebezel rychle nebo byl nezaostreny, yucca v pohode ale jen brazilska, ten vas muze kricet jak chce plodu to nevadi aspon si zvykne na hluk a nebude se furt budit.
Ptejte se dal jak potrebujete tady na internetu od lidi dostanete vzdycky spolehlivy informace na rozdil od toho kdybyste se zeptaly vaseho gynekologa
Jana (Ne, 8. 10. 2006 - 15:10)
raro jsi nechutna.
. (Po, 9. 10. 2006 - 05:10)
Leky jen paralen ale doktor mi rikal kdyz jsem mela stale migreny at si kdyz je to vyjjimka vezmu klidne ibalgin ze nez se trapit ze mi to nic nemuze udelat.Alkohol viz.prispevek vyse a souhlas ne v prvnim trimestru.Ja sice nekourim ale kamaradce rikal doktor ze max./nejbezneji/ bude mit dite malou hmotnost.TZo ne ze by mel byt clovek nezodpovedny ale casto se maminky bojej ze dite bude treba mentalne poskozene.Tak to spise vyloucil.
Návštěvník (St, 18. 10. 2006 - 16:10)
Mně se zdá, že bych do sebe musela naprat půlku lékárny. Mně osobně paní v lékárně řekla, že pokud se zdravě stravuju, což dělám, multivitamín nepotřebuju. Jen beru kyselinu listovou, vitamin C a tabletku hořčík, zinek, vápník. Nepřehání to pan doktor trochu?
Radůza (St, 18. 10. 2006 - 17:10)
rara má pravdu. Kdyby Vám bylo 10let tak nějaký stupid. dotazy chápu. Já se divím, že někdo tak blbý vlastně mohl otěhotnět?? Jak se někdo může ptát na kraviny?? Můžu pít kávu, víno atd... proč by jste nemohli?? Pokud toho nebudou litry denně!! Jo jo jak otěhotnět to už vědí, ale to ostatní ,,,
Kačka (Pá, 27. 10. 2006 - 10:10)
Dobrý den, s přítelem jsme se rozhodli, že už nebudeme bránit případnému početí, žádná úporná snaha o otěhotnění, ale přece jen po každém milování myslím na to, co když už teď ... Ráda bych se zeptala, jsem objednaná k zubaři a s největší pravděpodobností mě čeká trhání moudráku - takže umrtvení - mám si dělat starosti a myslet na to, že bych už mohla být těhotná? Může umrtvovací injekce u zubaře ublížit při počátku těhotenství?? Děkuji za reakce.
MÁJINKA (Pá, 10. 11. 2006 - 19:11)
jojo kyselina listová je dobrá věc na papání hlavně je to o zdraví děťátka nebude mít rozštěp třeba rtu atp.
Taky jsou dobrý tabletky v těhotenství GS MAMAVIT 100 TABLET. mĚJTE SE A DOBŘE ODROĎTE :-) S POZDRAVEM mÁJINKA
. (So, 11. 11. 2006 - 02:11)
Me rikal pan doktor ze vitaminy jsou zbytecne /pokud nechybi/ a jinak pouze paralen.Po 3 mesici jsem mela silene migreny treba 8 hodin tak mi rekl kdyz jsemse ho ptala co s tim ze paralen je uplna "sranda" a nepomaha ze si ten svuj ibalgin mam klidne vzit kdyz je to zcela vyjjimecne ze je to lepsi nez se 8 hodin trapit.Nektere leky vylozene skodi ale u nekterych je to hlavne prevence-je prce lepsi cim min chemie..Horcik jsem brala ke konci na krece v lytkach ktere me sem tam vzbudily
Návštěvník (So, 11. 11. 2006 - 03:11)
Ja bych treba nechodila vymenovat palivovy tyce do jaderny elektrarny.
.. (So, 11. 11. 2006 - 03:11)
Hm tak to by asi nebyl dobry napad:-)
aja (Út, 27. 3. 2007 - 13:03)
suprove vypraveni
Katka (Út, 14. 8. 2007 - 11:08)
Krásný komentář. Vše co těhotná žena potřebuje vědět je na jednom místě.
Bravo.
Mishka (St, 25. 3. 2009 - 10:03)
Dobrý den, píšete že nikdy nesmí brát těhotná žena kortikoidy, ale když jsem astmatik a bez těchto léků nemůžu být?
Návštěvník (St, 25. 3. 2009 - 18:03)
Já nechápu,proč se ptáte tady laiků?Přeci na to,jestli svůj lék můžete brát v těhotenství vám řekne lékař,nebo vám ho vymění za jiný.
zuzana (Po, 20. 7. 2009 - 11:07)
Zda sa my to až moc prehnane!
Lucka (Ne, 10. 7. 2011 - 22:07)
Docela dobře napsané, ale pozastavila bych se nad těmi kortikoidy. Jsem exematička a krém který používám je s obsahem kortikoidů. Samozřejmně jsem se byla radit se svou kožní, která mi řekla, že v dnešní době to v krémech není nebezpečné a že i miminka s exemem dostávají krémy tohoto typu.Takže bych to řekla takhle - všechno, ale s mírou.
cucka (Ne, 10. 7. 2011 - 23:07)
jo, takže se mažeš jen jednou týdně
Karolína (Út, 22. 10. 2013 - 11:10)
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli ve 26 týdnu vadí masturbace děkuji za vaší odpověd.
Tatka :) (Út, 18. 3. 2014 - 12:03)
raro jsi nechutna.ma uplnou pravdu, presne, i takove jsou :( je to smutne !!!!
Martina (So, 24. 5. 2014 - 07:05)
Dobry den chtěla bych se zeptat zda vadi piti vina po dokonceni prvního trimestru soused me pozval jen opravdu na malou sklenku vina jinak v tehu vůbec nepiji.Dekuji moc
Lenka (St, 28. 5. 2014 - 09:05)
Dobry den chtěla bych se...Opravdu se nemusíš bát si dát skleničku vína. Já si jej taky v těhotenství dávala, dokonce i malé pivo :) Ale nikoho tím nechci navádět k pití!!!! Rozhodně nekouřit a nepít tvrdý alkohol. Také jsem užívala celé těhotenství vitamíny od ElastiQ DHA promimi. Celé těhotenství bylo v pořádku a mimčo bylo ukázkové :)
Lenka (St, 28. 5. 2014 - 09:05)
Dobry den chtěla bych se...Opravdu se nemusíš bát si dát skleničku vína. Já si jej taky v těhotenství dávala, dokonce i malé pivo :) Ale nikoho tím nechci navádět k pití!!!! Rozhodně nekouřit a nepít tvrdý alkohol. Také jsem užívala celé těhotenství vitamíny od ElastiQ DHA promimi. Celé těhotenství bylo v pořádku a mimčo bylo ukázkové :)
Manomano (Čt, 5. 3. 2015 - 12:03)
Dobrý den, píšete že...Mischko pokud jsi astmatik a bereš něco jako kortison, tak jej zahoď do nejbližší popelnice a pořiď si pouze ventolin. Pokud máš těžkou formu astmatu, tak zajdi za doktorem a řekni mu ať ti dá něco bez kortikoidů. Kortikoidy jsopu největší svinstvo co do sebe můžete cpát, horší než antibiotika atp. Nic neléčí, jen tlumí reakci těla. Mé ženě pomohla homeopatika. Zahodila kortikoidy které dýchala každý den a nyní potřebuje ventolin tak max 2-3x týdně jednu dávku.
Manomano (Čt, 5. 3. 2015 - 12:03)
Mischko pokud jsi astmatik a...A co se týče kortikoidů v masti na ekzémy je to stejný princip. Nic neléčí, pouze potlačují imunitní reakci těla. Raději se zamyslete nad svým jídelníčkem, chemií, kouřením atp. Já měl ekzém několik let a po delší době pátrání po příčině mi stačilo přestat používat deodorant old spice a cpát se žvýkačkami s umělými sladidly. Na kožním takové rady nedostanete, oni nemají zájem vás vyléčit, pro ně jste věrný zákazník, který pro ty léky zase přijde :-). Každá nemoc má svou příčinu a dá se vyléčit, jen to chce trpělivost a hlavně si hlídat co jíte (např sračky typu aspartam, umělé barviva atp.) Pro lepší přehled o vedlejších účincích léků navštivte sukl.cz - státní úřad pro kontrolu léčiv.
lenula (St, 9. 9. 2015 - 14:09)
jedine nad cim mi opravdu zustava rozum stat je jaksi nektere maminky nakupuji zbytecne doplnky stravy..napr misto cisteho magneska co jim doporuci lekar..setkala jsem se s tim v hodne pripadech, ale kdy si davat vetsi pozor na to co do tela dostavate nez v pozehnanem stavu? :)
Magda Malá (St, 9. 9. 2015 - 14:09)
jedine nad cim mi opravdu...A jaké to magnesko doporučujete? Máte s nějakým zkušenosti přímo vy?
lenula (Pá, 11. 9. 2015 - 13:09)
A jaké to magnesko...nemyslim si ze jsem brala nejake zvadni magnesko normalne jsem ho objednala z internetu, ale muzete ho koupit i v lekarne normalne. :) pridavam odkaz odkud jsem obednavala ja at vidite jak obal vypada http://www.lekarna.cz/magnesii-lactici-0-5-tbl-mvm-portblnob100x0-5gm/
Linda (Pá, 11. 9. 2015 - 13:09)
jedine nad cim mi opravdu...Magnesii lactici nebo-li jak ty píšeš čistý hořčík je stejná látka jako v doplńkách stravy, takže jediný rozdíl je, že jedna firma si to nechala schválit jako léčivo a jiná na ten schvalovací proces nedala peníze a prodává tudíž hořčík jako doplněk stravy, ale magnesium lactici je jednou hořčík a je jedno jestli ho koupíš jako doplněk stravy či léčivo.
ptám se autora… (Út, 27. 10. 2020 - 14:10)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tu pšeničnou vlákninu - podle Vás je dobré se jí v těhotenství vyhýbat, ale z jiných zdrojů lze tuto informaci marně dohledat, navíc pšenice se přidává téměř do všech potravin...
Jája (Út, 22. 6. 2021 - 20:06)
Tragické výmysly a ne studiem podložené věci. Ženský mají i v těhotenství zdravý rozum a stačí jim trochu přemýšlet, nepotřebují milion zbytečných zákazů, které si nějaký trouba vycucal z prstu.
Jája (Út, 22. 6. 2021 - 20:06)
Tragické výmysly a ne studiem podložené věci. Ženský mají i v těhotenství zdravý rozum a stačí jim trochu přemýšlet, nepotřebují milion zbytečných zákazů, které si nějaký trouba vycucal z prstu.
Reklama