Reklama

10 rad pro pokožku atopického dítěte

Vyrážky, ekzémy, opruzeniny. Tyto nepříjemné kožní projevy se na citlivé pokožce miminek objevují bohužel často. Obvyklým kožním problémem miminek bývá plenková dermatitida, lidově opruzeniny, které mohou být způsobeny jak mechanickým podrážděním, tak bakteriální nebo kvasinkovou infekcí. Tyto projevy mohou být zaměňovány se závažnějším atopickým ekzémem, který se nejprve objevuje v obličejové oblasti, později v loketních a kolenních jamkách.

Projevy atopického ekzému se nejčastěji objevují u malých dětí, alespoň jednou za život se s nimi potká dle odborných odhadů jeden člověk z deseti. Atopický ekzém sice není infekční, infekce se do něj ale může dostat. Projevy atopického ekzému mohou vymizet časem, není to však pravidlo. Nejen proto je dobré o pokožku náchylnou k atopickému ekzému pečovat.

1. Dětem, které vykazují projevy atopického ekzému, nedávejte žádné alergizující pokrmy. Preventivně z jejich jídelníčku vyškrtněte ořechy, mandle, mák, ryby, celer a exotické ovoce. Někteří odborníci doporučují ženám vyhnout se výše jmenovaným potravinám už během druhé poloviny těhotenství a během kojení.

2. Miminko kojte co nejdéle - pro dítě je nejlepší výlučné kojení do 6 měsíců, s příkrmy do jednoho roku. Pokud kojit nemůžete, obstarejte miminku speciální mléčné přípravky se sníženým obsahem alergenů.

3. Pokuste se z domácnosti eliminovat tzv. lapače prachu, koberec vyměňte za snadno omyvatelný povrch. Plyšové kamarády buď vyperte, anebo uložte na 24 hodin do mrazáku, abyste zahubili roztoče. Lůžkoviny perte týdně alespoň na 60 stupňů Celsia.

Reklama

4. Používejte šetrné prací prášky, dejte přednost tekutému před sypkým. Aviváž vynechte úplně.

5. Investujte do kvalitního oblečení z biobavlny, ze stejného materiálu dítěti pořiďte i ručník a lůžkoviny. Syntetika může být zdrojem nežádoucího zapaření pokožky.

6. Pokožku dítěte chraňte před škrábáním a třením. Pokud ho sušíte, tak jedině jemným poklepáváním. Neboť je pokožka atopiků náchylnější k osídlení patogenními mikroorganismy než pokožka zdravého člověka, dbejte na to, aby každý člen domácnosti používal pouze svůj ručník.

7. Vlhkost v místnosti držte mezi 40 a 60 %, aby se dítě nepotilo a pokožka se nezapařovala. Dbejte na cirkulaci vzduchu, často doma větrejte. Pokud vlhkost vzduchu klesne pod 40 %, měli byste naopak do boje povolat zvlhčovače vzduchu.

8. Promazávejte podrážděnou pokožku několikrát denně. Vyhněte se krémům a mastím, které inzerují jako účinnou složku ureu (močovinu), mohou dítě zbytečně štípat. Vyzkoušejte jemnou mast Pythie Biogama, která skvěle pečuje o pokožku náchylnou k atopickému ekzému. Mast obsahuje tzv. chytrou houbu (Pythium oligandrum - aktivuje se vlhkostí pokožky nebo potem), ta začne během několika minut vyhledávat svou přirozenou potravu, kterou jsou plísně a kvasinky. Zároveň vytváří enzymy, které příznivě působí na pokožku a tím ji zklidňují. Jemná mast Pythie Biogama navíc obsahuje olivový olej a bambucké máslo.

9. Pokud se potýkáte s opruzeninami, můžete jim částečně předcházet včasným přebalováním, a co možná nejdelším pobytem miminka bez plenek. Pokud se plenková dermatitida přesto objeví, vyzkoušejte Pythie Baby mast s chytrou houbou. Ta funguje na principu biologických procesů a enzymatického štěpení, které zklidňují podrážděnou dětskou pokožku.

10. Buďte v pohodě a pohodové podmínky vytvářejte i svému dítěti. Je prokázáno, že psychický stres průběh ekzému zhoršuje. Vytvářejte láskyplné a harmonické zázemí, ve kterém se dítě může cítit bezpečně a přijímané takové, jaké je.

Reklama

Komentáře

Reklama