Reklama

Citrónová vůně svádí k uklízení

Snad každý člověk má obdobnou zkušenost. Některé vůně, jež vydávají rozmanité úklidové prostředky, ho nevědomky nutí k tomu, aby se pokusil udržet pořádek v čerstvě vygruntované místnosti, zatímco jiné ho k ničemu obdobnému nepřimějí.

První místo mezi pozitivně motivovanými "čističi", jež donutí i největšího čuníka, aby se zamyslel nad svým počínáním, patří bezesporu aroma citrónu. Potvrdil to i výzkum, jejž provedl nizozemský univerzitní tým vedený Robem Hollandem na 128 dobrovolnících. Dostávali rozmanité úlohy, od hry na hledání slov po písemné zpracování plánu činnosti na další den. Po vyplnění zadání všichni dostali za odměnu keks. Polovinu testovacích situací badatelé zpestřili tím, že do vzduchotěsné skříně, která bez otevření nepropouštěla sebemenší závan vůně, uložili kyblík s vodou a všemi dostupnými čisticími prostředky. Část účastníků si směla přivonět, kontrolní skupině to však dovoleno nebylo.

Výsledek? Ti, kteří se nadýchali citrónové vůně, častěji uváděli pojmy související s čistotou a úklidem a v jejich pracovní náplni na příští den se hojněji objevovaly činnosti spjaté s úklidem a gruntováním. Mimo jiné například pečlivěji stírali drobečky, které zůstaly na stolech po konzumaci keksů, zatímco takříkajíc nenadýchaní je lhostejně přehlíželi.

"Vůně dokážou ovlivnit lidské chování stejně účinně jako zrakové podněty," tvrdí autoři výsledné studie, kteří zdůrazňují, že vliv, který má na ně čich, byl dosud neprávem opomíjen. V této souvislosti připomínají třeba aroma, jež vydávají větvičky vánočního smrčku a které dokáží člověka pozitivně a svátečně naladit či oživení paměti poté, co specifický druh parfému vyvolá vzpomínky na dávno zapomenuté události či osoby.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

Hanka (Út, 6. 12. 2005 - 12:12)
:-))) Mě by k uklízení snad pobídl jen bič - možná napuštěný citronovou šťávou
magda 50let (So, 2. 4. 2011 - 12:04)
že by citronová vůně honila k úklidu? já při ní báječně relaxuji nebo se mi při ní dobře učí
Ela (So, 2. 4. 2011 - 13:04)
príma diskuze, právě přemýšlím o mytí oken :-)Doufám, že než dopiju kafe, začne pršet. No mě kamarádka před časem obdarovala Orange-Sanitolem, má právě pomerančovou vůni a můžu říct, že i z toho úklidu mám dobrý pocit, i když mě to nebaví. Je to univerzal, tak se ne úklid nemusím vyzbrojovat 10 flaškama různých čističů. Takže se opravdu přikláním k tomu, že vůně může inspirovat :-)
! (So, 2. 4. 2011 - 21:04)
Mytí oken je ten nejspolehlivější prostředek, jak přivolat déšť.
Ela (Ne, 3. 4. 2011 - 09:04)
Mytí oken je ten...to je fakt, ale někdy se umýt musí. Včera jsem je teda umyla a nepršelo! Tak pokaždé to asi neplatí :-)
Šárí (Po, 4. 4. 2011 - 06:04)
Orange-sanitol je perfektní! Ano, uklízení mně sice stále s..e, ale s tou vůní je přece jen snesitelnější. A pustí s ním skoro všechno. Jen bacha na levné plasty, rozežral papouškovi napáječku.
Hanka (Po, 4. 4. 2011 - 08:04)
Orange-sanitol je perfektní!...jj, taky jsem ho na doporučení vyzkoušela. Je super, že ten Orange-Sanitol je fakt na všechno (plasty jsem teda ještě nezkoušela), ale myju s ním plastová okna a nic lepšího jsem zatím neměla. U nás jsou okna furt od toho prachu a smogu špinavá a mastná. Ten Orange.Sanitol je umyje dokonale a nemusím se ani moc leštit. Jen kdyby k tomu přibalovali ještě i někoho, kdo ten úklid udělá :-) :-)
Reklama