
Kolem očí se dělají kruhy a váčky. Váčky vypadají hůř, a proto se jich víc bojíme. Podle dr. Betty Albertové z Berkeley v Kalifornii váčky i kruhy mají stejný původ, a to tělní tekutiny, které vytvářejí otoky. "Váčky" se můžou objevit, když se tekutina nahromadí pod očima, kde je kůže tenčí než jinde na těle. S rostoucím věkem a možná s přispěním dědičnosti se otoky tvoří častěji nebo ani nezmizí, protože kůže postupně ztrácí svou pružnost a začíná ochabovat.
Možná v tom mají prsty i jiné faktory. Například dědičné zatížení, při kterém se tuk chránící oči protlačí oslabenými svaly, nebo některé léky, například kortison, či nevhodné kosmetické přípravky, cigaretový kouř a nečistoty ze vzduchu.
Lze říct, že otok kolem očí klidně vyvolá i únava nebo lokální podráždění. Zadržování vody se zvětší i při onemocněních štítné žlázy, ledvin nebo srdce. A to se zvlášť projeví kolem očí. Ajako by toho nebylo dost, důležitou roli hraje i působení zemské přitažlivosti. Když spíme, hlavně na břiše, může se do horních i dolních víček dostat nadbytečná tekutina.
Kromě vyloučení všech faktorů, o kterých jsme se zmínili, toho člověk postižený otoky nemůže mnoho udělat. Nepříznivý vliv přitažlivosti lze zmírnit dalším polštářem, aby hlava byla výš. V závažných případech se dá oteklá tkáň nebo nadbytečný tuk pod očima odstranit chirurgicky. Tato operace se provádí běžně ambulantně.
Zdroj: Dr. Stephen Juan - Lidské tělo podivuhodné a záhadné, nakladatelství Ivo Železný
Komentáře (7)
- odpovědět
Feb 16, 2009- odpovědět
Feb 16, 2009- odpovědět
Feb 17, 2009- odpovědět
Kvě 13, 2009- odpovědět
Kvě 14, 2009- odpovědět
Pro 04, 2012- odpovědět
Čer 10, 2016Přidat komentář