Reklama

Přírodní versus syntetický beta karoten

Syntetické doplňky s beta karotenem obsahují pouze samotný beta karoten, zatímco přírodní potravinové doplňky a potravinové zdroje obsahují další přirozeně se vyskytující karotenoidy - některé z nich mají ještě větší pozitivní účinek a ochranný efekt než beta karoten. Vzhledem k tomu je velmi důležitá informace, že syntetický beta karoten blokuje vstřebávání ostatních karotenoidů.

Též přírodní beta karoten obsahuje 9-cis a trans formy, kdežto syntetický pouze trans formy.

Je významné, že 9- cis forma má větší biologickou dostupnost než všechny trans formy (přírodní beta karoten získaný z mikrořas má 4x -10x větší vstřebatelnost než syntetický beta karoten).

Dále bylo vyzkoumáno, že 9- cis forma má mnohem větší antioxidační aktivitu než syntetický beta karoten.

Trans formy samy o sobě jsou náchylné k poškození, což vede ke vzniku toxických látek. Ačkoliv je možné, že příjem dalších antioxydantů (vitamínu C a E) může pomoci chránit tělo proti takovému poškození, doporučuje se neužívat doplňky obsahující syntetický beta karoten, zejména pokud je člověk kuřák či silný konzumenta alkoholu.

Reklama

Přírodní beta karoten s karotenoidy můžete zakoupit na 001shop.cz či v prodejně s vitamíny a přírodní kosmetickou Krakovská 22, Praha 1, tel. 296230202 od Po-Pá mezi 9-17hod.

Reklama

Komentáře

Reklama