Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Příliš slunce je nezdravé, příliš ochrany také

Se sluněním a s ochrannými prostředky proti spálení se musí zacházet opatrně: sluneční paprsky v zásadě podporují vznik rakoviny kůže, opalovací ochranné krémy a mléka pak podporují rychlejší růst takto vzniklé rakoviny. Vyplývá to z výzkumu Ústavu pro farmakologii na Curyšské univerzitě.

Švýcarští vědci testovali na zvířatech hormonální vliv šesti běžných chemických prostředků používaných v opalovacích prostředcích. Z těchto chemikálií jich pět blokuje ultrafialové paprsky typu B (UV-B), což je agresivnější část ultrafialového světla způsobujícího "opálenost" kůže, jeden blokuje ultrafialové paprsky typu A (UV-A).

"Laboratorní zkoušky prokázaly, že všech pět chemikálií typu UV-B se projevuje jako estrogen, ženský pohlavní hormon. Tyto látky způsobují rychlejší růst rakovinových buněk na pokožce testovacích zvířat, tři látky dokonce u pokusných zvířat způsobovaly vývojové poruchy," uvedla vedoucí výzkumu Margaret Schlumpfová. Pouze v případě látky typu UV-A nenašli švýcarští vědci žádné hormonální působení.

Zvláště silný vliv měla podle výzkumu často používaná látka 4-MBC. Při smíchání s olivovým olejem a vtírání do pokožky pokusných krys prokazovaly dělohy nedospělých samiček dvakrát rychlejší růst než obvykle. "To je obzvláště znepokojivé, protože jsme používali koncentraci pohybující se v rámci povoleného dávkování pro opalovací krémy," upozornila Schlumpfová.

Ani možné působení "opalovacích" chemikálií na životní prostředí není bez problémů. Bylo údajně prokázáno, že látka 4- MBC se ukládá v tělech ryb, které žijí v rybnících a jezerech, kde se koupají lidé.

Badatelé z Curyšské univerzity požadují další výzkum vlivu 25 chemikálií, používaných v opalovacích ochranných prostředcích, protože není vyloučeno ani jejich hormonální působení. Hlavní nebezpečí hormonálně působících chemikálií, takzvaných endokrinních disruptorů, spočívá údajně v tom, že mohou působit i v téměř nezjistitelně nízkých, stopových koncentracích.
Zdroj: ČTK

Přírodní opalovací prostředky seženete na www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Sluneční záření je dneska příliš škodlivé na to, abychom ho podcenili. Proto doporučuji přírodní alternativu - mechanické UV filtry, které navíc odrážejí UVC záření,nepronikají do kůže a nezpůsobují žádné hormonální změny a ani neobsahují žádné konzervační látky. O čem mluvím? Kontrolovaná přírodní kosmetika: lavera nebo weleda.

    Kvě 06, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama