Pravdy a mýty o (pod)zimní péči o vlasy

Vlasy se ještě nestihly vzpamatovat z letního „masakru“ a už je čeká další zatěžkávací zkouška v podobě mrazíků, vichru a nošení čepic. Jak o ně v nadcházejícím ročním období co nejlépe pečovat a kterým mýtům bychom neměli podléhat?

Kdo chce mít krásnou hřívu, nesmí nosit čepici

LEŽ

Ano, je sice pravda, že pod čepicí se vlasy rychleji mastí a může neblaze působit na vytvořený účes, zároveň však pokrývka hlavy kštici chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a chladem. A když máte zrovna „bad hair day“, snadno hřívu pod čepicí schováte... Pokud chcete přílišné maštění eliminovat, nezapomeňte však při vstupu do místnosti čepici či klobouk sundat, aby se vlasy nepřehřívaly a pokožka nepotila. A také nenoste příliš těsné čepice.

Na podzim vypadávají vlasy více

PRAVDA

Skutečně je možné, že v tomto ročním období budete na svém kartáči nacházet více vlasů, než tomu bylo v létě. Nemusíte panikařit – jedná se o přirozený cyklus, podobně jako například zvířata mění srst. Příroda zkrátka vlasy „naprogramovala“ tak, aby chránily pokožku hlavy před letními ostrými slunečními paprsky, na podzim pak dojdou do fáze, kdy se obměňují. Běžný počet vlasů, které za den člověk ztratí, je přibližně 50 až 100, v tomto období to však může být i více. V případě, že by úbytek hřívy přetrvával, anebo byl enormní, poraďte se s lékařem. Na vině mohou být také hormonální změny, onemocnění (např. alopecie) či stres.

Nemůžu nosit svetry, aby mi vlasy nelétaly

LEŽ

Některé svetry a čepice vlasy elektrizují, ale to neznamená, že musíte v zimě mrznout. Vznik statické elektřiny má na svědomí především tření umělých vláken. „Například merino vlna statické elektřině odolává – je to jedna z řady skvělých vlastností tohoto přírodního materiálu,“ říká Žaneta Fidrantová ze společnosti Norská móda. Snížit létání vlasů lze i používáním kondicionéru, který vytváří na jejich povrchu povlak a tím snižuje tření. Pomoci může také zábal z olivového oleje – vlasy nejen zpevní, ale i uhladí.

Vlasům škodí výkyvy teplot

PRAVDA

Silný vítr, dešťové kapky, které máčejí kštici, k tomu mrazíky, sníh... Vlasy zkrátka v podzimních a zimních měsících trpí. Vlivem mechanického poškození pak slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem,“ upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Nezapomeňte jim proto věnovat potřebnou péči a dopřejte jim regeneraci.

V zimě je používání kulmy a žehličky zakázáno

LEŽ

Vysoké teploty vlasy opravdu poškozují – přesto se nemusíte používání stylingových pomocníků jako je žehlička či kulma, anebo vysoušení fénem vzdávat! Volte však takové přístroje, které mají  inteligentní regulaci teploty či silný motor pro rychlé vysušení a jsou tím pádem k hřívě šetrné.

Podzimní „depka“ může ovlivnit i vlasy

PRAVDA

Psychická pohoda ovlivňuje celý organismus – a ani vlasy nejsou výjimkou. Silný stres může způsobit dokonce vypadávání vlasů nebo jejich šedivění. Ne nadarmo se při problémech říká: „Já z toho snad zešedivím!“ Podzimní splíny tak mohou opravdu zhoršit i zdraví vlasů. Snažte se proto zajistit tělu dostatek spánku i fyzickou aktivitu. Dopřejte si pravidelnou masáž hlavy, vyzkoušejte dechová cvičení, choďte na procházky do přírody... Zkrátka se udržujte v pohodě – a na vašich vlasech se to odrazí.

Kosmetické přípravky stačí

LEŽ

Používání přípravků v podobě vlasových masek, kondicionérů či výživových sér je samozřejmě prospěšné. Krásu a zdravý vzhled vlasů ovšem lze ovlivnit nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Dbejte proto na pestrý jídelníček, čas od času si dopřejte detoxikační kúru a také své hřívě můžete pomoci doplňky stravy obsahující např. L-methionin, kyselinu linolovou, kyselinu křemičitou, biotin a další vitaminy skupiny B, vitamin A a stopové prvky.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  proč jenom podzimní peče? Mám clipy z hotstyle, takže o vlasy pečuji celoročně

  Říj 25, 2020
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  taky mám clipy, protože mám jemné vlasy a jelikož je ted vše zavřeno, musela sjem si poradit sama a tak jsem si je taky koupila a kamarádka mně je nasadila. Jsem moc spokojena. Takže o ně musím a chci pečovat celoročně, ne jenom sezonně

  Říj 28, 2020
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  mám prodloužene vlasy, takže se o ně starám pořád, ne jenom v zimě.

  Lis 15, 2020
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  taky mám klipy, protože jsem chtěla dlouhé vlasy, takže si je pravidelně regeneruji arganovým olejem

  Lis 28, 2020
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Myslíte, že barvení vlasů jim může z dlouhodobého hlediska uškodit?

  Bře 03, 2021
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Tak zcela určitě to z dlouhodobého hlediska není pro vlasy moc zdravá věc.... ideální je si vlasy nebarvit, pokud k tomu nemáte vážný důvod

  Bře 06, 2021
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Z dlouhodobého hlediska ne, i kdybyste si vlasy barvou zničila, tak vám odrostou, ostříháte je na časem dorostou zdravé. A jinak je kvalita vlasů otázkou hlavně genetiky, pak výživy těla a minimálně toho zachrání kosmetika. Ale to jistě víte

  Bře 06, 2021
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Nevím jak vážný důvod je šedivění vlasů. Dívala jsem se i na nějaké spreje, které mají krýt šediny, ale tomu zrovna moc nevěřím teda.

  Bře 08, 2021
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Pokud vás opravdu trápí šedivění vlasů, tak mohu z vlastní zkušenosti doporučit přírodní tonikum do vlasů gr7 .cz První balení se aplikuje dvakrát za den, a za tuto dobu budete mít zpátky svoji přírodní barvu vlasů. Další balení pak stačí aplikovat už jen 1 x za týden a nebudete se muset bát šedin. I na jejich stránkách můžete najít fotky lidí před a po aplikaci. Na tonikum dávají i záruku vrácení peněz v případě, že by to nefungovalo.

  Bře 10, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama