Použití a účinky olejů při ajurvédské masáži

Používáním olejů se ájurvédské masáže liší od jiných druhů masáží. Oleje prohřejí tělo a optimálně povzbudí výměnu látek.

Dokážou proniknout do pórů pokožky snadněji a hlouběji. Oleje mají protizánětlivou působnost, dokonce i rakovinné buňky zastaví svůj růst. V těle vážou toxiny a patří k silným antioxidantům, to znamená, že odvádí z těla škodící volné kyslíkové radikály. Všechny ájurvédské oleje mají vyživující a zároveň čisticí účinek na kůži, tkáně a klouby. 

Oleje je nutné vybírat podle konstituce a ročního období (v zimě zahřívající sezamový, v létě ochlazující olivový nebo kokosový). Olej ponechaný po 40 dnů v červené láhvi zahřívá, v modré láhví naopak ochlazuje.  

OLEJE VHODNÉ PRO JEDNOTLIVÉ TYPY

o Váta:     ricinový, sezamový, olivový, mandlový

o Pitta:     kokosový, slunečnicový, santalový, olivový

o Kapha: hořčičný, kukuřičný, sezamový, jojoba, nebo ještě lépe prášek např. z Triphaly, neboť olej může být pro Kaphu dost těžký.

SEZAMOVÝ OLEJ

Tento olej má vynikající účinky, působí protibakteriálně, ulevuje od bolestí kloubů, snižuje ztuhlost svalů. Vyživuje kůži. Je vhodný i k aplikaci do vlasů, které vyživuje a brání jejich šedivění. Dokonce snižuje krevní tlak. Má harmonický účinek a obsahuje i některé minerály, jako železo. Mírně zahřívá. Při výskytu podrážděni použijte olej olivový.

MANDLOVÝ OLEJ

Zahřívá a snižuje ztuhlost. Vhodný i do vlasů. 

OLIVOVÝ OLEJ

Ochlazuje, snižuje otoky a je vhodný zejména v létě.

HOŘČIČNÝ OLEJ

Má vynikající účinky na revmatické klouby a otoky. Posiluje pokožku a prokrvuje ji. Pro zahřívací účinek vhodný zejména mimo letní období.

KOKOSOVÝ OLEJ

Má ochlazující účinky, vhodný v létě a na popáleniny. Aplikuje se na chodidla před spaním, což navozuje klidný spánek. Promašťuje pokožku a vyživuje vlasy.

RICINOVÝ OLEJ

Má projímavý účinek, snižuje plynatost, neutralizuje toxiny, má protirevmatický účinek. Lze aplikovat všude a s trochou česnekového oleje působí na revma.

SANTALOVÝ OLEJ

Navozuje rovnováhu, ochlazuje a snižuje Rittu a Kaphu.

Hlavu a celé tělo masírujeme teplým olejem. Olejová masáž přináší osvěžení na celý den, před spaním navozuje plnohodnotný spánek. Masírujte též jemně krk. Olej začíná vnikat pod pokožku po dvou až třech minutách. Optimální je ponechat ho po masáži minimálně hodinu na pokožce, než se osprchujete. Malý zbytek oleje přitom zůstane v pórech a na povrchu pokožky. Ten působí tak, aby vliv abhjangy trval po celý den.

Čistá horká voda obvykle dokáže olej odstranit; při silném ochlupení je ale někdy nutné i mýdlo. Zde Ájurvéda doporučuje různé druhy mýdla dle konstitučního typu a druhu pokožky. Všechna mýdla jsou vyrobena na čistě rostlinném glycerinovém základě s ajurvédskými bylinami a bez konzervárnu.

Alespoň jednou měsíčně, vždy ve stejnou dobu, by měl každý vedle automasáže vyhledat masáž profesionální.

MUDr. David Frej - Ajurvéda - http://www.dr.frej.cz/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama