Posedlost vzhledem v Jižní Koreji má své oběti

Kim Pok-sun se nelíbil její nos a snila o tom, že si ho nechá upravit - zvlášť poté, co se dozvěděla, že podle korejské pověry nos obrácený nahoru člověku ztěžuje udržet si bohatství. V kadeřnictví zahlédla v časopise reklamu kliniky plastické chirurgie a rozhodla se, že si své přání splní, přestože ji od toho rodina zrazovala.

 V Jižní Koreji, kde je fyzická dokonalost považována za způsob, jak zlepšit kvalitu vlastního života včetně práce a vyhlídky na manželství, se zákroky plastické chirurgie zdají být tak běžné jako ostříhání vlasů, napsala agentura Reuters.

    Doktor Kim řekl, že by ji mohl změnit tak, aby se podobala celebritám, a ona se rozhodla jeho nabídku přijmout. Vzala si půjčky a utratila 30 milionů wonů (asi 623.000 korun) za 15 operací na svém obličeji provedených během jediného dne.

    Když jí sundali obvazy a podívala se do zrcadla, bylo jí jasné, že se něco děsivě zvrtlo. Až později se dozvěděla, že její lékař vůbec nebyl školený v oboru plastické chirurgie.

    O pět let později se Kim potýká s celou škálou zdravotních problémů. Nemůže zavřít oči a neustále jí teče z nosu. Devětačtyřicetiletá žena je rozvedená, bez práce a trpí depresí. “Je to hrozné, lidé se nedokážou podívat na mou tvář,“ pláče ve svém maličkém bytě v Soulu, který je plný fotografií “před a po“. “Tohle není lidská tvář. Je to odpornější než příšery nebo mimozemšťané,“ říká.

    Proti Kiminu doktorovi je vedeno trestní stíhání za porušení zdravotního zákona. Případ začal v roce 2009, kdy několik pacientů a pacientek včetně Kim nahlásilo lékaře úřadům.

    Jižní Korea dosud zažívala boom plastické chirurgie, jejíž objem v této zemi dosahuje pěti miliard dolarů a představuje čtvrtinu celosvětového trhu. Nyní ale přicházejí následky dosavadního rozmachu. Počet stížností i žalob kvůli zpackaným zákrokům stoupá; v roce 2013 jich byl podán dvojnásobek v porovnání s předchozím rokem.

    Stížnosti sahají od nekvalifikovaných lékařů přes příliš agresivní propagaci až po “stínové doktory“, kteří “zaskakují“ za kvalifikovanější lékaře a provádějí zákroky na uspaných a nic netušících pacientech.

    Při nechvalně známém případu v prosinci loňského roku skončila v komatu středoškolačka, která si chtěla nechat upravit nos a operativně vyrobit “dvojitá víčka“ - zákrok oblíbený proto, že díky němu přirozeně užší oči Korejců vypadají větší a kulatější.

    Odborový svaz plastických chirurgů tento případ prověřoval a zjistil, že nemocnice, kde dívka zákrok podstoupila, najímal “stínové doktory“. Případ byl předán žalobě, ale zatím pokračuje vyšetřování a nikdo nebyl obviněn.

    Kritici připisují vinu za podobné případy nedostatku regulace tohoto zdravotního odvětví, přehnané reklamě a společnosti posedlé vzhledem. V Jižní Koreji je asi 4000 klinik plastické chirurgie a země má nejvyšší počet kosmetických chirurgických zákroků v přepočtu na počet obyvatel na světě; pod skalpel se kvůli úpravě vzhledu vydává 13 z každých 1000 obyvatel devětačtyřicetimilionové populace.

    Odborový svaz plastických chirurgů varuje, že si lidé zvykli brát tyto zákroky jako komoditu, jako něco, co si někam zajdou koupit. Ale i zákrok plastické chirurgie je operací, při níž pacient riskuje život.

    Jedna ze soutěžících Miss Korea z 80. let, která uvedla jen rodové jméno Pak, v roce 2008 postoupila operativní zvětšení ňader v naději, že tím zvýší své šance najít si po rozvodu nového manžela. Nyní padesátiletou Pak operoval stejný lékař jako Kim. A kvůli sérii pooperačních infekcí má nakonec pravé ňadro jen poloviční velikosti v porovnání s levým.

    “Tak nesmírně toho lituju, že jsem se už dvakrát pokusila zabít,“ řekla Pak agentuře Reuters. “Plastické operace jsou jako droga. Necháte si udělat oči, chcete nos. A doktoři vám neřeknou: 'Jste krásná taková, jaká jste'. Ne, pobízejí vás, abyste pokračovali.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele gita
  gita (anonym)

  přitom mají tak úžasnou kosmetiku! už se objevuje i u nás. missha, Skinlite, Purederm

  Led 26, 2015
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Tak se tam ty blbko odstěhuj!

  Led 27, 2015
 • Obrázek uživatele znám tě
  znám tě (anonym)

  přitom mají tak úžasnou...Dealerko, rveš to do mnohých diskuzí. Copak, e-shop nevynáší?

  Led 27, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama